اخبار ایران و جهان

«کاربردی نمودن علم» موضوع اجلاس جهانی علم ۲۰۱۵

نوشته شده توسط رضا ماه منظر

اجلاس جهانی علم در بین ۴ تا ۷ نوامبر سال جاری میلادی ( روزهای ۱۳ الی ۱۵ آبان ماه ۹۴ ) برگزار می‌شود.
موضوع اصلی اجلاس جهانی علم (world science forum) در سال ۲۰۱۵، «کاربردی نمودن علم» در راستای بهبود کیفیت زندگی بشر در زمینه‌های مختلف از جمله نوآوری‌های تجاری و سیاست‌گذاری در بازار جهانی می باشد.
سخنرانان در این اجلاس، آخرین ایده‌ها و دستاوردهای خود را در قالب ۶ جلسه‌ی عمومی و ۹ جلسه‌ی تخصصی و همچنین تعدادی برنامه جانبی که برای مهمانان در نظر گرفته شده است، ارائه خواهند داد.
پس از برگزاری موفق اجلاس جهانی علم در سال ۲۰۱۳ در ریودوژانیرو، فرهنگستان علوم مجارستان با همکاریِ یونسکو، ICSU، AAAS، TWAS و EASAC میزبانی این اجلاس را بر عهده خواهند داشت.
گروه‌های فعال در این همایش در دو بخش اصلی به فعالیت خواهند پرداخت: در مرحله‌ی اول نمایندگان سازمان ملل متحد با بررسی «انعطاف‌پذیری و پایداری اقتصادی» آخرین دستاوردهای کوتاه‌مدت و بلندمدت دولت‌ها را طی سال ۲۰۱۵ بیان خواهند نمود. بخش دوم پیرامون حوزه‌ی «ارتباطات و علم و فناوری» به بررسی افزایش نیاز برای ارتباط میان علم و جامعه و سیاست‌گذاران خواهد پرداخت. در این قسمت میزان تأثیرگذاری علم در تصمیم‌گیری‌های سیاسی بررسی می‌شود.
همچنین در یکی از جلسات تخصصی با دعوت از اعضای پارلمان اروپا جمع‌بندی‌هایی پیرامون نقش علم در آخرین تحولات و تصمیم‌گیری‌های سیاسی پرداخته خواهد شد. در این جلسات به بررسی آخرین پیشرفت‌ها و همچنین راه‌کارهایی پیرامون موضوعاتی همچون: افزایش کیفیت تحقیقات، بهداشت جهانی، سیاست‌گذاری‌های علمی در کشورهای آفریقایی، انرژی‌های تجدید پذیر و مسائلی از این دست خواهند پرداخته خواهد شد.
برای بخش جنبی این گردهمایی، بخش‌هایی همچون جلسات همفکری میان دانشمندان جوان، نشست‌های مشاوران علوم پایه و همچنین جلسات ویژه‌ی خبرنگاران در نظر گرفته شده است.
شرکت‌کنندگان این گردهمایی به دعوت از رئیس‌جمهور، وزیر علوم مجارستان و شهردار شهر بوداپست در این برنامه حضور به عمل می‌رساند.
در انتها لازم به ذکر است معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، دکتر سورنا ستاری به نمایندگی از ایران در این برنامه حضور دارد.

درباره نویسنده

رضا ماه منظر

دیدگاه شما چیست