اخبار اخبار ایران و جهان مصاحبه ها

ماه در مهمانی سیارات

نوشته شده توسط محمدرضا رضائی

اگر کمی سحرخیز باشید، صبحگاه روزهای پنجشنبه و جمعه به ترتیب ۱۴ و ۱۵ آبان‌ ۱۳۹۴، شاهد پدیده زیبای اجتماع برخی از سیارات با ماه خواهید بود.
به همین مناسبت برای آشنایی بیشتر با این پدیده گفتگویی با سهراب علیدوستی رصدگر با سابقه آسمان شب داشتیم.

علمنا: آقای علیدوستی لطفا درباره پدیده اجتماع سیارات با ماه برایمان توضیح دهید.
علیدوستی:‌ به طور کلی هر گاه سیارات به صورت ظاهری در آسمان شب کنار یکدیگر دیده شوند، به این پدیده «اجتماع سیارات» گفته می‌ّشود. در روزهای گذشته، وضعیت رصدی آسمان به گونه‌ای بود که افراد سحرخیز در ساعات پیش از طلوع خورشید، با نگاه‌کردن به افق شرقی آسمان، سیارات مشتری، زهره و مریخ را در نزدیکی هم مشاهده می‌کردند. اما چیزی که باعث می‌شود، در صبحگاه پنجشنبه و جمعه، ۱۴ و ۱۵ آبان ۹۴، این پدیده را جذاب‌تر کند، حضور هلال ماه در این اجتماع است.

علمنا: وضعیت رصدی بین صبحگاه پنجشنبه با جمعه چه تفاوتی می‌کند؟
علیدوستی: در صبحگاه پنحشنبه، جرم نورانی که در پایین ماه قرار دارد، سیاره مشتری است و اگر کمی پایین‌تر بیاییم، جرم درخشنده دیگری را شاهد هستیم که سیاره زهره است و در نزدیکی آن سیاره مریخ به صورت جرم نارنجی‌رنگی سوسو می‌زند. اما در صبحگاه جمعه ماه تغییر موقعیت داده و در میان این اجتماع قرار می‌گیرد که در نوع خود بسیار دیدنی است.

اجتماع سیارات

اجتماع سیارات

علمنا: دقیقا چه زمان می‌شود این پدیده را مشاهده کرد؟ و آیا برای رصد آن به ابزار خاصی نیاز داریم؟
علیدوستی: این پدیده تقریبا از ساعت ۴ صبح در جاهایی که افق‌ شرق بازتری داشته باشند، دیده می‌شود. هر چقدر به زمان طلوع خورشید نزدیک‌تر می‌شویم، وضعیت رصدی با ارتفاع گرفتن سیارات یادشده و ماه بهتر شده و این اجرام با طلوع خورشید در پهنه آسمان رنگ می‌بازند. برای مشاهده این پدیده به هیچ ابزاری نیاز نیست و با چشم غیرمسلح به شرط آنکه هوا ابری نباشد، قابل رویت است.

علمنا: آیا از این پدیده می‌توان عکاسی کرد؟
علیدوستی: اتفاقا این پدیده یکی از سوژه‌های خیلی خوب برای عکاسی آسمان شب است و توصیه می‌‌کنم افرادی که دوربین‌های DSLR یا سوپر زوم دارند، حتما از اجتماع سیارات با ماه عکاسی کنند. البته عکاسی از آسمان شب نیازمند مهارت‌های خاصی است که افراد می‌توانند با یک جستجوی ساده در اینترنت با اصول کلی آن آشنا شده و ثبت این پدیده می‌تواند تمرین خوبی برای تازه‌کارها باشد. من به عکاسان آسمان شب پیشنهاد می‌کنم که برای عکاسی از این پدیده در عکس خود از سوژه‌های زیبایی مانند مناظر طبیعی و آثار باستانی استفاده کنند.

علمنا: در پایان اگر نکته خاصی هست، بفرمایید.
علیدوستی: ما در ۲۶ آبان‌ ۱۳۹۴ یک پدیده جذاب نجومی دیگر پیش داریم و آن بارش شهابی اسدی است. برای رصد این بارش هم نیازی به ابزار نیست و البته مانند اجتماع سیارات باید سحرخیز بود. زیرا اوج این پدیده در صبحگاه ۲۶ آبان است و پیشنهاد می‌شود که علاقمندان برای دیدن آن به خارج از شهرها، جایی که از آلودگی نوری خبری نباشد، بروند. زیرا در بیرون شهرها می‌توانند تعداد بیشتری شهاب تا مرز ۴۰-۵۰ عدد نیز مشاهده کنند. اما در شهرها اگر خوش‌شانس باشند، شاید حداکثر موفق به رصد ۳-۴ شهاب بیشتر نشوند.

+ تصویر اصلی این مطلب تزئینی است.

 

درباره نویسنده

محمدرضا رضائی

علاقه من به علوم فضایی و نجوم از یک طرف و عشق به روزنامه‌نگاری و نویسندگی از سوی دیگر باعث شد که به سمت روزنامه‌نگاری علمی کشیده شوم. از سال ۱۳۸۵ فعالیت در مطبوعات را به طور رسمی شروع کردم و حالا این افتخار را دارم که با بهترین و معتبرترین روزنامه‌ها، نشریات و خبرگزاری‌ها همکاری می‌کنم.

دیدگاه شما چیست