اخبار اخبار ایران و جهان

زباله فضایی در راه برخورد با زمین! WT1190F از کجا می آید؟

نوشته شده توسط عرفان کسرایی

این بار دیگر صحبت از شهاب سنگ و سیارک نیست!
صحبت از یک زباله فضایی با نام WT1190F است که در سال ۲۰۱۳ توسط برنامه تحقیقاتی کاتالینا اسکای Catalina Sky Survey در آریزونا کشف شد. این شیء آسمانی که اینک در راه زمین است و در روز ۱۳ نوامبر یعنی ۲۲ آبان به زمین برخورد می کند؛ در واقع یک شیء آسمانی نیست و یک شیء زمینی است! WT1190F که پس از سالها از اصل خویش دور مانده و روزگار وصل خویش باز می جوید احتمالا قطعه ای سوخته و جدا شده از یک راکت است.
مسیر گردش WT1190F در حال حاضر  در یک مدار بیضوی کشیده است که آن را هر ۳ هفته تا فاصله ۲۱ هزار کیلومتری زمین می آورد. دورترین فاصله آن از زمین نیز ۶۵۰ هزار کیلومتر است. تقریبا دو برابر دورتر از فاصلهء ماه تا ما.  اینکه منشاء این زباله فضایی دست ساز بشر از کجاست هنوز کاملا مشخص نیست.  دانشمندان از روی مدار گردش آن حدس می زنند که  WT1190F  احتمالا مربوط به ماموریت های ماه؛ به صورت دقیق تر ماموریت های آپولو بوده است. طبق اعلام دانشمندان محل سقوط آن ۱۰۰ کیلومتری جنوب سریلانکا در دریا خواهد بود. آنها البته اذعان داشتنه اند که این برخورد؛ خطرناک نخواهد بود و اتمسفر زمین موجب سوختن این زباله فضایی خواهد شد.
زباله های فضایی موضوع جدیدی نیستند . انسان در دهه های گذشته در ماموریت های فضایی خود زباله های بسیاری را تولید کرده است. ماهواره های از کار افتاده و قطعات کوچک و جداشده از راکت ها و قراضه های بزرگ فضایی!  مساله ای که ممکن است برای زمین دردسر زیادی نداشته باشد اما برای فضا مشکل ساز خواهد شد. تفاوتی نمی کند قطعات کوچک باشد یا بزرگ؛ گردش این زباله ها با سرعت های بسیار بالا می توانند در برخورد با اجسام و تجهیزات فضایی؛ آسیب و خطرات بسیاری را موجب شود. تا کنون تلاش هایی در این زمینه انجام شده و دانشمندان بسیاری درگیر مساله زباله های فضایی  هستند. برخورد WT1190F این فرصت را در اختیار بشر می گذارد که این پدیده را بهتر و دقیق تر مورد بررسی قرار دهد. پژوهشگرام آژانس فضایی اروپا در پی آن هستند که راه را برای کشف و شناخت دقیق تر مسیر حرکت و پیش بینی رفتار زباله های فضایی هموار کنند. موضوع جالب و عجیبی است. یک سرفصل جدید در فناوری که اثرات جانبی یک فناوری دیگر است. شاید پژوهشگران هوا و فضا در دهه های گذشته هرگز تصور نمی کردند که زمانی موضوعی مانند زباله های فضایی؛ به یک چالش عظیم در زمینه هوا و فضا بدل شود.

درباره نویسنده

عرفان کسرایی

کسرایی، عضو انجمن فلسفه علم آلمان و پژوهشگر مطالعات علم و فناوری در دانشگاه کاسل است
زمینه های پژوهشی او عبارتند از:
-فلسفه فیزیک ، منطق ریاضی و مدلسازی در ریاضیات مهندسی
-ارتباطات علم و جامعه شناسی شبه علم در ایران
-تاریخ علم (تاریخ فیزیک مدرن در قرن بیستم)

دیدگاه شما چیست