اخبار اخبار ایران و جهان

آلودگی نوری در ” اصفهان” در حال گسترش است

نوشته شده توسط زینب دبیری

آلودگی نوری موجب از بین رفتن آسمان شب پرستاره که سالیان سال میهمان انسان بوده است شده و این پدیده در بسیاری از کلانشهرها مانند اصفهان، تهران و مشهد و غیره مشاهده می‌شود.
سهراب علیدوستی پژوهشگر و مبارز آلودگی نوری در همایش آشنایی با آلودگی نوری که در دانشکده فیزیک دانشگاه اصفهان برگزار شد با بیان اینکه آلودگی نوری یکی از مهمترین آلودگی‌های زیست محیطی است که مردم اطلاعات بسیار کمی در این زمینه دارند، افزود: آلودگی نوری به آن بخش از نور که هدر می‌رود و استفاده نمی‌شود، اطلاق می‌شود.
وی با اشاره به افزایش آلودگی نوری در کلانشهرها، گفت: منشا اصلی آلودگی نوری در شهرها به‌طورکلی از لامپ‌های معابر،کوچه‌ها و بزرگراه‌ها و مقداری نیز از تابلوهای تبلیغاتی و نورافکن‌ها ساطع می‌شود.
این پژوهشگر آلودگی نوری با بیان اینکه با محاسبات انجام گرفته از نور یک لامپ موجود در معابر بین ۳۵ تا ۶۰ درصد نور در آسمان پراکنده می‌شود که اگر با این حساب هر لامپ حدود نیمی از نور خود را از دست دهد آنگاه شاهد اتلاف فراوان انرژی و افزایش آلودگی نوری هستیم.
وی با اشاره به لامپ‌های استفاده شده در معابر، بیان داشت: بسیاری از این لامپ‌ها به جای روشن کردن بهینه سطح زمین، بیشتر نور خود را به اطراف پراکنده می‌کنند، که جدای از ضررهای اقتصادی موجب افزایش آلودگی نوری و به مخاطره افتادن سلامت روحی و جسمی انسان‌ها می‌شوند.
علیدوستی ادامه داد: در مغز انسان هورمونی به‌نام ملاتونین ترشح می‌شود که ترشح آن به شدت به میزان نور محیط وابسته است. این هورمون نقش حیاتی در تنظیم و آماده کردن بدن برای استراحت شبانه و فعالیت روزانه ایفا می‌کند، بنابراین روشن شدن بیش از حد محیط انسان در شب موجب اختلال در نظم ترشح این هورمون شده و چرخه طبیعی بدن را برهم می‌زند.
وی با بیان اینکه افزایش نور در کلانشهرها عاملی دخیل در ایجاد بدخوابی، افسردگی و حتی سرطان‌های مختلف می‌شود، خاطرنشان کرد: برخی از سرطان‌ها از تابش‌های مضر برخی از لامپ‌ها نشات می‌گیرد، اما اثر مخرب دیگر آلودگی نوری بر آسمان شب است.
این پژوهشگر بیان داشت: آلودگی نوری موجب از بین رفتن آسمان شب پرستاره که سالیان سال میهمان انسان بوده است شده و این پدیده در بسیاری از کلانشهرها و حتی روستاهای نزدیک به این شهرها در حال گسترش است.

۸۱۲۷۰۶۸۰۳_۹۹۷۱۰

وی با اشاره به افزایش آلودگی نوری در کلانشهر اصفهان مانند تهران و مشهد، بیان داشت:
در این شهرها چند سالی است که تعداد ستارگان قابل رویت از انگشتان دست فراتر نمی‌رود به همین دلیل بسیاری از رصدگران برای مشاهده آسمان تاریک باید صدها کیلومتر مسافت را طی کنند.
علیدوستی با اشاره به اینکه زنگ خطر آلودگی نوری در بسیاری از کلانشهرهای ایران به صدا در آمده است، اظهارداشت: استفاده از سرپوش مناسب برای لامپ‌ها و بهره‌گیری از فناوری‌هایی همچون ال‌ای‌دی‌ها می‌تواند از اتلاف انرژی زیاد جلوگیری کند.
وی با بیان اینکه منجمان شاید از معدود اقشار جامعه باشند که به‌طور مستقیم با این پدیده در حال دست‌وپنجه نرم کردن هستند، تصریح کرد: افزایش افسارگسیخته آلودگی نوری موجب شده در بسیاری از مکان‌های دنیا ستاره‌شناسان در خط مقدم مبارزه با آلودگی نوری قرار گیرند، این در حالی است که در کنار این فعالیت‌ها همکاری سازمان‌هایی برق، محیط زیست و غیره دراین زمینه لازم به نظر می‌رسد.
این فعال حوزه آلودگی نوری با اشاره به نام‌گذاری سال جاری به نام” سال جهانی نور” افزود: انتخاب سال ۲۰۱۵ به عنوان سال جهانی نور ازطرف سازمان یونسکو اقدامی اساسی از سوی انسان‌ها برای تعدیل سیستم‌های تکنولوژی نوری و تامین انرژی، تحصیلات، کشاورزی، اقتصاد و سلامت مردم و بیان راه‌حل‌های مفید برای آن است.

۸۱۲۳۱۸۱۱۰_۱۰۷۲۱۲

علیدوستی با اشاره به محبث آلودگی نوری و نام‌گذاری این هفته به مباحث مختلف آلودگی نوری، گفت: هدف اصلی از راه‌اندازی ای پروژه اندازه‌گیری هدررفت نور معابر شهری با کمک عکاسی و ابزارآلات سنجش نور، تاثیر غبار و توپوگرافی و رطوبت بر الودگی نوری، مدل سازی آلودگی نوری با استفاده از روابطی خاص، و مکان‌یابی رصدگاه‌های بسیار تاریک با حدقدر بالای ۷ و رتبه ۱ و ۲ در مقیاس بورتل است.
وی ادامه داد: در بین تمام نقاط فوق کویر شرقی بهاباد و نایبندان طبس بهترین منطقه هستند که حد قدر آسمان به ۵/۷ رسیده و سایه خود را از نور سیاره مشتری می‌توانید ببینید.
علیدوستی با ابراز تاسف از افزایش جمعیت و در خطر قرار گرفتن این ناحیه تاریک، گفت: در سال ۸۸ طبس تا فاصله ۱۰۰کیلومتری اثرگذار بود اما اگر اکنون به این نواحی سفر کنید، در فاصله ۱۲۰کیلومتری این شهر تاثیر نورهای شهری را مشاهده می‌کنید، این در حالی است که اگر نور طبس با همین روند فعلی گسترش یابد، طی ۱۵سال آینده تاریکترین منطقه رصدی ایران از بین می رود.

درباره نویسنده

زینب دبیری

دیدگاه شما چیست