اخبار ایران و جهان

آغاز به کار «مرکز خدمات آزمایشگاهی» دانشگاه شریف

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف از آغاز فرایند ارائه خدمات در «مرکز خدمات آزمایشگاهی» با هدف تمرکز بر فعالیت‌های خدمات آزمایشگاهی در دانشگاه صنعتی شریف خبر داد.
دکتر محمدرضا اجتهادی در این خصوص گفت: «مرکز خدمات آزمایشگاهی» زیرمجموعه معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه شریف است که با هدف تمرکز و تسهیل در دسترسی به خدمات آزمایشگاه‌های پیشرفته و استفاده بهینه از توان مشاوره‌ای افراد متخصص در زمینه نیازهای توسعه‌ علم و فناوری فعالیت آزمایشی خود را شروع کرده است.
وی یادآور شد: این مرکز در تلاش است که با به اشتراک گذاشتن ظرفیت‌های آزمایشگاهی دانشگاه شریف در حوزه‌های مختلف اعم از تجهیزات آزمایشگاهی، تخصص انسانی و دانش فنی و استفاده بهینه از این ظرفیتها بتواند شرایط دسترسی آسان به این خدمات را برای متقاضیان چه در داخل دانشگاه و چه در دانشگاه‌های دیگر، مراکز پژوهشی و صنایع کشور فراهم آورد.
مدیر مرکز خدمات آزمایشگاهی افزود: تمرکز و ساماندهی امکانات و تجهیزات پیشرفته مورد نیاز رشته‌های مختلف، تسهیل فرایند خدمات میان آزمایشگاهی، یکسان سازی فرایند خدمات آزمایشگاهی مطابق با استانداردهای ملی و بین‌المللی، حمایت از آزمایشگاه‌های دانشگاه با کمک در تامین و تربیت نیروی متخصص، گسترش، بروزسازی و نگهداری تجهیزات، تسهیل ارتباط با مراکز آزمایشگاهی خارج از دانشگاه و استفاده بهینه و غیر انحصاری از تجهیزات آزمایشگاهی ارزشمند کشور از جمله اهداف ایجاد این مرکز است.
وی با تاکید بر سابقه‌ ایجاد چنین مراکزی در کشور گفت: ایده داشتن یک آزمایشگاه مرکزی چیز جدیدی نیست و بعضی از دانشگاه‌های دیگر در این زمینه حتی از دانشگاه ما جلوتر هم هستند. حتی وزارتخانه آیین نامه‌ای برای تاسیس آزمایشگاه مرکزی تهیه و ابلاغ کرده است؛ هرچند به دلایلی در معاونت پژوهش و فناوری تصمیم بر این شد که در دانشگاه صنعتی شریف این آزمایشگاه با نام «مرکز خدمات آزمایشگاهی»‌ شروع به کار کند تا بر ارائه خدمات تاکید بیشتری باشد. با وجود اینکه در ورود به این عرصه از بعضی دانشگاه‌ها عقب‌تر هستیم؛ ولی از نظر عملی شدن این ایده تقریبا پیشرو هستیم به طوری که حتی با وجود عدم افتتاح رسمی مرکز،‌ میز پذیرش مرکز کاملا فعال است و اتفاق می‌افتد که متقاضیان در انتظار نوبت قرار گیرند.
اجتهادی در خصوص خدمات ارائه شده توسط این مرکز گفت: در دانشگاه ابزارها و آزمایشگاه‌های ارزشمندی وجود دارد که در امر پژوهش بسیار کارآمد هستند. ولی بعضی از این ابزارها نه تنها می‌توانند در امر پژوهشهای همکاران دانشگاه مفید باشند،‌ بلکه توانایی آن را دارند که خدماتی به دیگر متقاضیان ارائه کنند. این خدمات هم می‌تواند به کار پژوهشگران بیاید و هم مراکز صنعتی و تجاری.
وی تصریح کرد: مرکز خدمات آزمایشگاهی در دو مسیر در جهت ارائه این گونه خدمات گام بر می‌دارد. مسیر اول تجهیز مرکز به ابزارهای ارزشمند و گران قیمتی است که مانند میکروسکوپ‌های الکترونی یا نیروی اتمی،‌ دستگاه‌های آنالیز اشعه ایکس و یا آنالیزورهای شیمیایی توانایی ارائه خدمات به متقاضیانی با زمینه‌های کاری کاملا متفاوت از رشته‌های مهندسی، علوم،‌ بیولوژی و حتی پزشکی را دارا هستند و مسیر دوم تسهیل در ارائه خدمات توسط آزمایشگاه‌هایی است که هم اکنون در دانشکده‌ها یا پژوهشکده‌های دانشگاه به فعالیت مشغول هستند. در حال حاضر در هر دو مسیر در حرکت رو به جلو هستیم. در مورد آزمایشگاه‌های مقیم در مرکز ضمن به راه‌اندازی دو میکروسکوپ و واحد آماده سازی نمونه‌ها در حال تلاش برای توسعه مرکز با جلب مشارکت دیگر نهادها هستیم که در این زمینه موفقیتهایی نیز حاصل شده است که بعد از نهایی شدن اطلاع رسانی می‌شود.
وی افزود: در استفاده از امکانات و آزمایشگاه‌های موجود دانشگاه نیز تا کنون ۱۶ آزمایشگاه به عنوان آزمایشگاه همکار به مرکز پیوسته‌اند و حدود همین تعداد هم در فرایند اتصال هستند.
این استاد دانشگاه در ادامه در خصوص هزینه‌های دریافتی این مرکز با توجه به خدمات ارائه شده گفت: باید به این نکته مهم توجه شود که این مرکز یک مجموعه تجاری نیست که با هدف کسب درآمد تاسیس شده باشد؛ بلکه نهادی دانشگاهی است که برای ارائه خدمات درجه یک و درخور دانشگاه صنعتی شریف به پژوهشگران با هدف استفاده بهینه از امکانات و تخصص شروع به کار کرده است. امیدواریم که بتوانیم در این مجموعه استانداردهایی را رعایت کنیم که کیفیت پژوهش در دانشگاه و کشور را بالا ببرد. ضمن این که در تلاش برای کسب تائیدیه‌های استانداردهای ملی و بین‌المللی برای مرکز و آزمایشگاه‌های همکار نیز هستیم.
اجتهادی خاطرنشان کرد: مرکز به طور فیزیکی در انتهای ساختمان خدمات فناوری در شمال دانشکده هوافضا مستقر است. یک میز پذیرش در تمام ساعات اداری به طور پیوسته پاسخگوی متقاضیان خدمات است. همچنین اطلاعات کاملی در مورد خدمات مرکز،‌ هزینه‌های خدمات و راه‌های استفاده از خدمات در وبگاه مرکز به آدرس c-labs.sharif.ir قرار دارد و پرتالی برای ثبت و پیگیری خدمات مرکز تهیه شده است که امکان ارتباط متقاضیان با مرکز و ثبت درخواست توسط متقاضیان را از طریق اینترنت فراهم می‌کند.
وی افزود: در این وبگاه اطلاعات کاملی در مورد مشخصات دستگاه‌ها و الزامات نمونه‌ها آورده شده است. به این روش حتی نیازی به مراجعه حضوری به مرکز نیز نیست، بطوری که هم اکنون نیز درخواستهایی از راه دور ثبت می‌شوند و نمونه‌ها با پست یا پیک دریافت می‌شوند و پاسخ آزمایش‌ها هم توسط ایمیل ارسال می‌شود.
اجتهادی خاطرنشان کرد: خدمات ارائه شده برای دانشجویان و استادان دانشگاه شریف با تخفیف ۲۰ درصدی همراه است و همچنین امکان استفاده از پژوهانه معاونت پژوهشی برای دریافت خدمات نیز وجود دارد.

منبع: ایسنا

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست