اخبار اخبار ایران و جهان

نشست خبری پنجمین سالگرد تاسیس دانشگاه های فنی حرفه ای کشور

نوشته شده توسط رضا ماه منظر

به گزارش خبرنگار علمنا از ساختمان مرکزی دانشگاه فنی حرفه ای در صبح روز یازدهم آبان ماه این نشست با هدف مرور و بررسی عملکرد ۵ ساله این دانشگاه از زمان تشکیل تا به امروز و همچنین برنامه های این دانشگاه در آینده، توضیحاتی توسط دکتر مسعود شفیعی، ریاست کل دانشگاه های فنی و حرفه ای کشور ارائه گردید.
وی در ابتدا به تاریخچه و چگونگی تشکیل این دانشگاه در سال ۹۰ و جدا شدن آن از سیستم آموزش و پرورش پرداخت.
همچنین در رابطه با فرهنگسازی و تبلیغات اخیر پیرامون توانمندی های دانشگاه، آن را جزو سه دسته دانشگاه های بزرگ کشور با بیش از ۱۵۰۰ دانشجو و ۱۶۲ مرکز “آموزشکده” و کمی بیش از ده مرکز آموزش عالی تحت عنوان “دانشکده” اشاره نمود.
او خاطر نشان کرد که تمامی مراکز به صورت تفکیک جنسیتی و با رشته های مرتبط با کشاورزی و فنی و مهندسی می باشد که ۸۰% کاردانی و ۲۰% کارشناسی در ۷ رشته می باشد. تعداد دانشجوهای کارشناسی مشغول به تحصیل در این دانشگاه ۷۰۰۰ نفر می باشد و به طور میانگین ۷۰% آنها در برخی رشته ها جذب بازار کار شده اند.
دکتر شفیعیافزود: کارگاه ها، آزمایشگاه ها و دوره های کار آموزی برای کادر آموزشی ما در اولویت می باشد و تربیت تکنیسین را جزو اصلی ترین وظایف خود می دانیم.
وی پس از مقایسه ایران با آمارهای جهانی در زمینه تعداد و نوع رشته های فارق التحصیل شده برای ورود به بازار کار، افزود: ما باید علم را به فناوری و فناوری را به اقتصاد و اقتصاد را به ارز تبدیل نمائیم اما متاسفانه در کشور ما سطح دانسته های تئوری با سطح علمی برابری نمی کند. همچنین دلیل تعداد بالای مقالات ISI در کشور را در مقابل تعداد پائین اختراعات در کشور به همین خاطر دانست و دانشگاه فنی حرفه ای را جزو نادر دانشگاه هایی می داند که در اکثر رشته ها فارق التحصیلان سریعا جذب بازار می گردند.
رییس دانشگاه فنی حرفه ای پس از گله از تفکر غالب جامعه، مبنی بر آنکه هر کس از تحصیلات کمتری برخوردار باشد به هنرستان می رود و از آنجا به فنی حرفه! این موضوع را به کل اشتباه دانسته و افزود: “فردی که کار آمد است به این معنی نیست که سواد علمی ندارد”. همچنین افت تعداد تکنسین ها در کشور را به خاطر مدرک گرایی دانسته و افزودند: ما باید توجه به علم و ارتقاء علمی داشته باشیم اما جدا از مدرک گرایی و باید هنر کار را نیز بلد باشیم و باید با ایجاد بستر مناسب مانع از کار نیروهای خودی در کشور های دیگر شویم.
وی افزود: هم اکنون در حال تغییر سیستم آموزشی این دانشگاه به سیستم مدنظر وزارت علوم هستیم و کادر آموزشی باید علی رغم وجود مشکلات، قادر به جذب امکانات همچون هیئت علمی دانشگاه ها نیز باشد.
به اعتقاد او با اصلاحاتی در قوانین اساس نامه ها می توان به این دستاورد نزدیک تر شد.
وی ضمن تاکید بر ارتباط صنعت و دانشگاه افزود: دانشگاه عرضه محور و تقاضا محور می تواند به فارق التحصیلان در تولید کننده بودن کمک نماید.
شفیعی ضمن اشاره به صحبت های اخیر وزیر کار به این مطلب تاکید نمود که همه ی جای ایران باید کار آفرینی را ببینند. او پس از توضیحاتی در رابطه با ضرورت کار آفرینی گفت: کار آفرینی انواع متنوعی دارد و می تواند طیف گسترده ای را در بر گیرد. از صنایع دستی و هنری تا تولید قطعات الکترونیکی.
او ضمن امیدواری به آینده دانشگاه فنی و حرفه ای و تربیت کارشناسان با صلاحیت، نوید آموزش کارآفرینی واقعی را نیز داد.
دکتر شفیعی علاوه بر مطالب فوق به معرفی آئین نامه فنی و حرفه ای (دستورالعمل تطبیق کادر آموزشی با اعضاء فنی و حرفه ای) نیز پرداختند.

درباره نویسنده

رضا ماه منظر

دیدگاه شما چیست