اخبار اخبار ایران و جهان

لایکا؛ اولین سگ فضانورد

نوشته شده توسط سید محمد حسین خلیلی

زمانی که در ۴ اکتبر ۱۹۵۷ اتحاد جماهیر شوری با موفقیت اسپوتنیک ۱ را به فضا فرستاد، دامنه جنگ سرد را به فضا کشاند.
آمریکایی‌ها نگران این موضوع بودند که؛ موشکی که قادر به تزریق ماهواره به مدار زمین باشد، می‌تواند برای حمل یک کلاهک هسته‌ای بین قاره‌ای کافی باشد.
یک ماه بعد، خبرگزاری رسمی دولت شوروی پرتاب اسپوتنیک ۲ را اعلام کرد:
«مطابق با برنامهٔ IGY برای تحقیقات علمی در قسمت‌های بالا جو و مطالعه فرایندهای فیزیکی و شرایط حیاطی در فضای کیهانی؛ دومین قمر مصنوعی زمین در ۳ نوامبر ۱۹۵۷ از شوروی پرتاب شد.»
این ماهواره، ۵۰۷ کیلوگرم وزن و ۱.۲ متر ارتفاع مخروط آن بود. (شکل ماهواره مخروطی بود) علاوه بر اندازه‌گیری‌های علمی یک حیوان زنده در داخل محفظه‌ای تحت‌فشار در این ماهواره قرار داشت. اولین مسافر فضایی یک سگ ماده با عنوان Kudryavka به معنی «کوچک فرفری» بود. تجهیزات این ماهواره، میزان تابش پرتوهای کیهانی، دما، فشار و دیگر اندازه‌گیری‌ها را با همان فرکانس اسپوتنیک ۱ به زمین مخابره می‌کرد.

LaikaMongoliaStamp1957

دانشمندان شوروی، نام لایکا رو به آن دادند نامی که جهان آن را به یاد می‌آورد. لایکا قبل از پیوستن به برنامه فضایی شوروی یک سگ ولگرد بود که از خیابان‌های مسکو جمع‌آوری‌شده بود. پیش از اسپوتنیک ۲ نیز حیواناتی مثل موش‌ها؛ میمون‌ها و سگ‌ها توسط موشک‌های شوروی و آمریکا پرتاب‌شده بودند؛ اما لایکا اولین موجود زنده‌ای بود که به مدار زمین منتقل‌شده بود.
سفر لایکا از پایگاه فضایی بایکونور در شمال شرقی دریای آرال واقع در قزاقستان آغاز کرد و با یک موشک ss-6 به فضا پرتاب شد. صحبت‌ها درباره مرگ لایکا زیاد است. برخی علت را استنشاق گاز سمی؛ بعضی تمام شدن اکسیژن و… می‌دانند.
برخی نیز معتقد هستند که لایکا تنها چند ساعت بعد از پرتاب براثر گرمای بیش‌ازحد و استرس از بین رفته است.
درهرحال امروز ۳ نوامبر ۲۰۱۵ است. ۵۸ سالگرد پرتاب موجود زنده به فضا

Posta_Romana_-_1959_-_Laika_120_B

درباره نویسنده

سید محمد حسین خلیلی

دیدگاه شما چیست