اخبار اخبار ایران و جهان

ساخت دندان ضد باکتری

نوشته شده توسط پوریا صادقلو

یکی از استفاده هایی که از پرینتر های سه بعدی می شود، این است که اندام هایی که در بدن دچار نقص میشوند را می توان با کمک این پرینترها جایگزینی برای آنها ساخت.
یکی از اندام هایی که دانشمندان و محققان موفق به تولید آن شده اند، دندان است.
آن هم نه دندان های معمولی؛ بلکه دندان هایی که قادرند باکتری های مضر برای دهان و دندان و همچنین بدن انسان را از بین ببرند.
این نتایج در دانشگاه گرونینگن در هلند به دست آمده است. این دندان ها قادر اند ۹۹ درصد از باکتری ها را از بین ببرد.
این تیم تحقیقاتی به رهبری آندریاس هرمان توانست یک فرایند برای تولید دندان با چاپ گر سه بعدی را پیدا کند که با استفاده از نوع خاصی رزین ضد میکروبی توسعه یافته میتواند باکتری ها را در دهان از بین ببرد.
محققان این رزین را از ترکیب نمکهای آمونیوم ضد باکتری با رزین های استاندارد دندان ساختند. مخلوط بدست آمده بسیار سخت بوده و بعد از اینکه زیر نور ماوراء بنفش قرار داده شد، در داخل چاپ گر سه بعدی قرار گرفت. بار مثبتی که در نمکهای آمونیوم وجود دارد عامل اصلی قتل باکتری ها است. این بار مثبت باعث اختلال در غشای باکتری میشود و از این رو باعث مرگ آن میشود.
برای تست این نمونه، محققان مخلوطی از بزاق دهان، دندان و باکتری استرپتوکوکوس موتانس که عامل پوسیدگی اصلی دندان است را در محفظه ای قرار دادند. نتیجه ای که مشاهده شد این بود که ۹۹ درصد باکتری های در آزمایش از بین رفتند.
یکی از ویژگی های مثبت این ماده این است که با اینکه باکتری ها را از بین میبرد ولی هیچ آسیبی به سلول های بدن نمیرساند.
این ماده ی ساخته شده علاوه بر مهار آسیب باکتری ها به دندان میتواند در برنامه های غیر پزشکی مانند تصفیه آب، بسته بندی مواد غذایی و اسباب بازی کودکان کاربرد داشته باشد.

درباره نویسنده

پوریا صادقلو

دیدگاه شما چیست