اخبار اخبار ایران و جهان مصاحبه ها

اصفهان پیشتاز در تاسیس ” شهر علم ” در ایران

شهر علم ، اصفهان
نوشته شده توسط زینب دبیری

نخستین “شهرعلم” در ایران در شهر اصفهان تاسیس شده و این استان یکی از پیشتازان ترویج علم در ایران به شمار می‌رود.
با اینکه تمام اهالی علم بر روی این مسئله اتفاق نظر دارند که بهترین و کارآمدترین راه برای همه گیری” علم ” ترویج آن است اما فعالیت موثری درکشور در این زمینه رخ نمی‌دهد و فعالیتهای ترویجی علم تحت نظر انجمن ترویج علم ایران که آن هم با بودجه محدودی اداره می‌شود تنها به یک هفته که به نام هفته ترویج علم نامگذاری شده محدود می‌شود.
این در حالی است که بسیاری از کشورها این مسئله را پذیرفتند که ترویج علم می تواند عامل موثری در گرایش مردم به علم و دنبال کردن اخبار علمی باشد؛ بنابراین امروزه ترویج علم و توجه به آن در صدر اقدامات بسیاری از دولت‌ها به ویِژه در کشورهای پیشرفته قرار گرفت.
چنانچه در اسلام نیز تاکید شده است “زکات علم نشر آن است”؛ از این عبارت می توان برداشت کرد که بهترین کار برای علم توزیع و نشر آن است زیرا علاوه بر اینکه موجب می‌شود افراد جدیدی در حوزه علم و دانش پرورش یابند، جامعه را نیز به نوعی با موضوعات علمی درگیر می‌کند، به همین علت باید گفت علم بدون ترویج، معنی ندارد.
ترویج و همگانی کردن علم، کوتاه‌ترین راهی است که امکان دسترسی به نتایج علمی را فراهم می‌کند. در حقیقت ترویج علم فرآیندی است که علم را عمیق‌تر، گسترده‌تر ، بنیادی‌تر و ریشه‌ای‌تر می‌سازد.
شهر علم اصفهان یکی از مهمترین کانون‌های ترویج علم استان است که زیر نظر شهرداری اصفهان فعالیت میکند و به گفته مدیر شهر علم این مکان برای نخستین بار در کشور جهت ایجاد شناخت بهتر از علم در بین خانواده‌های ایرانی است، با نزدیک شدن به هفته ترویج علم ۱۶ تا ۲۱ آبان بهانه‌ای شد تا مصاحبه‌ای داشته باشیم با ابوالفضل خسروی مدیر شهر علم اصفهان که در ادامه می‌خوانید.

علمنا: شهر علم اصفهان در ابتدا از چه سالی و به اهتمام چه گروهی آغاز به کار کرد؟
در ابتدا سال ۸۵ بود که اساسنامه شهر علم تنظیم و توسط شورای شهر اصفهان تایید شد و در آن به ساخت چندین خانه مختلف در رشته های علوم پایه بر اساس تجربه‌ای که از راه اندازی خانه ریاضیات بود تاکید شده است.

علمنا: به عبارتی خانه ریاضیات زودتر از تمام خانه‌های مستقر در شهر علم احداث شده است؟
بله، خانه ریاضیات در سال ۲۰۰۰ میلادی همزمان با سال جهانی ریاضیات با همت جمعی از اساتید دانشگاه اصفهان و صنعتی اصفهان و حمایت شهرداری راه‌اندازی شد.
علمنا: در ابتدای سخنان خود فرمودید که اساس‌نامه شهر علم از سال ۸۵ تاسیس شده است از چه زمانی این شهر به صورت رسمی کار خود را آغاز کرد؟
به طور رسمی از سال ۹۳ شهر علم کار خود را به طور رسمی آغاز کرد، دلیل آن هم فعالیت‌های موثر خانه ریاضیات به عنوان الگوی موفق در شهر علم بود که حتی این تجربه موفق منجر به تاسیس این خانه در شهرهای مختلف ایران توسط خانه ریاضیات اصفهان و ارتباط گیری بادانشگاه‌های معروف کشورهای معتبری چون هلند، روسیه و آلمان شد.

ابوالفضل خسروی مدیر شهر علم اصفهان

ابوالفضل خسروی – مدیر شهر علم اصفهان

علمنا: در حال حاضر چند خانه در شهر علم فعال هستند؟
از سال گذشته با موافقت شهرداری اصفهان تاکنون سه خانه فیزیک، زیست‌شناسی و آمار به این مجموعه اضافه شده است.

علمنا: در آینده قرار است چه خانه‌هایی به این مجموعه اضافه شود؟
قرار است در آینده نزدیک در این مکان خانه شیمی، هوانوردی و حتی خانه رباتیک نیز راه‌اندازی شود.

علمنا: هدف اصلی تاسیس شهر علم از دیدگاه شما چیست؟
هدف ما عمومی کردن علم و ترویج آن است، اینکه علم را در دانشگاه‌ها و کلاس‌های درس محصور نکنیم و عموم مردم از علم آگاه شده و هر فردی بسته به توانایی خود از آن بهره‌مند شود، در واقع در تلاش هستیم تا علم ارائه شده در این مراکز برای تمام گروه‌های سنی در هر قشر و سطح دانشی که هستند موثر بوده و نوعی علاقه و انگیزه را در افراد ایجاد کندکه به طور حتم در جهان‌بینی و سبک زندگی افراد نیز اثرگذار خواهدبود.

علمنا: به عبارتی شهر علم در صدد مرتفع کردن نواقصی است که در سیستم آموزشی کشور وجود دارد؟
به طور حتم بله، یکی از مشکلاتی که در نظام آموزشی کشور وجود دارد این است که علم را در مدارس و دانشگاه‌ها به صورت تئوری ارائه می‌دهند در حالیکه اگر بخواهیم علم را به تکنولوژی تبدیل کنیم یا به عبارتی علم را کاربردی کنیم نیازمند یادگیری علوم به صورت کاربردی هستیم که در این زمینه در کشور با ضعف فراوانی روبرو هستیم.

علمنا: با این حال هدف شهر علم تغییر دیدگاه نسبت به علم است؟
بله، یکی از مهمترین اهداف ما در شهر علم این است که علم را به صورت عملی و کاربردی به مردم معرفی کنیم مثل برگزاری اردوهای گردشی که توسط خانه زیست‌شناسی انجام میشود و یا برگزاری جنگ فیزیک است تا مردم بدانند که این علوم چه کاربردی در جامعه دارد و از آنها برای تولید ثروت برای جامعه استفاده کنند.

علمنا: دیدگاه شهر علم مانند دیدگاه شهرک علمی و تحقیقاتی است؟ به عبارت روشن‌تر فعالیت شما تبدیل ایده به ثروت و تجاری سازی آن است؟
در این زمینه دیدگاه ما با شهرک متفاوت است، شهرک علمی و تحقیقاتی افراد خلاق و نخبه را به کار گرفته و از ایده آنان برای تولید فناوری استفاده کرده و برای تجاری سازی دانش به آنها کمک می‌کند، این در حالی است که در شهر علم ما با عموم مردم از هر قشر و رده سنی روبرو هستیم بنابراین هدف ما ایجاد روحیه خلاقیت و نوآوری در افراد است ، هدف ما این است که روحیه خودباوری را در افراد تقویت کرده تا آنان به این باور برسند که به شرط شناسایی استعدادهای خود می‌توانند در راه‌های مختلف علمی پیشرفت کرده و به توسعه دانش کشور کمک کنند.

علمنا: مهمترین دستاوردی که شهر علم از زمان تاسیس تاکنون داشته چه بوده است؟
ایجاد ارتباط با مراکز علمی و دانشگاه‌های مستقر در استان اصفهان، همکاری با دستگاه‌های اجرایی مانند شهرداری، افتتاح خانه‌های مختلف رشته‌های علوم پایه در شهر علم و شرکت در نمایشگاه هفته ترویج علم در تهران و در نهایت ترویج علم مهمترین دستاورد ما بوده است.

علمنا: به ترویج علم به عنوان دستاورد شهر علم اشاره کردید؟ چه زمانی می‌توانیم ادعا کنیم که ترویج علم به تمام معنا انجام گرفته است؟
کار ترویج علم کار یک موسسه و یا سازمان خاصی نیست بلکه تمام ارگان‌ها علمی، اجرایی، فرهنگی باید دست به دست هم داده تا کار ترویج علم را در سطوح مختلف ارتقاء دهند ، علاوه بر اینکه ترویج علم حرکتی استانی نیست که تنها محدود به استان اصفهان باشد بلکه تمام کشور در این زمینه سهیم هستند و باید در سطح وسیع و به صورت عمومی در جامعه پیاده شده تا خلاء اوقات فراغت و گرایش به فضای مجازی را پر کند.

علمنا: به فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی اشاره کردید، ترویج علم در کشور تا چه اندازه در این زمینه می‌تواند موثر باشد؟
ایجاد پایگاه رسانه‌ای ترویج علم در این زمینه بسیار مهم است که شهر علم اصفهان آمادگی خود را برای راه‌اندازی آن اعلام می‌کند، باید این را بدانیم که بخش عظیمی از شبکه‌های اجتماعی که مورد استفاده قشر عظیمی از جامعه هستند مطالب بسیار سطحی، غیراخلاقی و منفی رد و بدل می‌کنند که با ایجاد چنین پایگاهی درصدد تغییر محتوای این دست فضاها به سمت حرکت‌های علمی هستیم، بنده معتقدم فضای مجازی باورها، نگرش‌ها و رفتارهای انسان‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد که عامل آن شکل‌گیری سطحی نگری در جامعه است بنابراین این پایگاه موجب تغییر نگرش مردم به سمت مطالب علمی و محتوایی خواهد شد.

درباره نویسنده

زینب دبیری

دیدگاه شما چیست