اخبار اخبار ایران و جهان

دومین همایش پدافند سایبری در تاب آوری زیر ساخت های شهری برگزار شد

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

به گزارش خبرنگار علمنا از دانشگاه شریف این همایش در سالن جابربن حیان این دانشگاه برگزار شد.
از جمله سخنرانان این همایش مهندس خسرو بروجردی مدیر پدافند غیر عامل استان تهران و مهندس سردار فرجی پور جانشین فرمانده پدافند غیر عامل می باشند.
از جمله شرکت کنندگان در این همایش نیز جمعی از مدیران کل دستگاه های اجرایی استان تهران، معاونین سازمان پدافند غیرعامل کشور،معاونین استانداری تهران، معاونین ستاد وافا وابسته به ارتش جمهوری اسلامی ایران و معاونین بخش نرم افزار سپاه پاسداران انقلاب اسلامی می باشند.
در ابتدا مهندس خسرو بروجردی، مدیر پدافند غیر عامل استان تهران ضمن عرض خیر مقدم، مطالبی در رابطه با فعالیت های اخیر استان تهران در رابطه ارتقاء سطح کیفی و کمی نرم افزارها و همچنین رزمایش اخیر مبارزه با حوادث پرتویی که چندی پیش در شمال شهرک ولفجر صورت پذیرفت، مطالبی را بیان نمود و در ادامه خاطر نشان که سال جاری، آخرین سال از طرح پنج ساله ی توسعه می باشد و می بایست ۷۰% خدمات دولتی به صورت سایبری انجام پذیرد.
سپس آقای مهندس سردار فرجی دبیر مرکز عالی فضای مجازی کشور ضمن معرفی کلیاتی از از پدافند سایبری و کاربرد آنها، به معرفی کاربرد بخشی از این سیستم در حوزه صدا و سیما و ارتباطات و همچنین فرایند بومی سازی فناوری رسانه های داخلی به واسطه فیبر های نوری و نصب دکل های متعدد مخابراتی، نوید آن را داد که بیش از ۹۰درصد مناطق ایران بدون کمک از ماهواره های فرستنده ی دیگر کشور ها به صورت زمینی قادر به دریافت شبکه های تلویزیونی و رادیویی داخلی هستند و ایران از این نظر به خود کفایی رسیده است.
وی در ادامه افزود کشور علی رغم این پیشرفت ها متاسفانه در زمینه سخت افزار بسیار کند پیش می رود و دولت می بایست از طریق ایجاد ارتباط بین دانسته های دانشگاهی و و صنعت، فناوری را به عرصه تولید نزدیک نماید.
ایشان در زمینه امنیت سایبری و دفاع سایبری نیز چنین اشاره نمودند که در زمینه توسعه واحد های دفاع سایبری در ده سال اخیر پیشرفت هایی مفید اما ناکافی صورت پذیرفته است. همچنین پس از اشاره به تحولاتی که در عرصه جنگ نرم در دهه‌های اخیر صورت گرفته، وابستگی نرم افزار در تمامی مراکز صنعتی را برای کشورمان بسیار لازم اما خطرناک توصیف نمود. به اعتقاد ایشان نفوذ به این سیستم ها توسط هکرهای کشورهای دشمن، مزایای زیادی برای آنها دارد. مخصوصا که در این روش، انکار پذیری و گمنامی محل، فعالیت هکرها را آسان و رصد آنها را بسیار سخت تر و پیچیده تر می نماید.
پس از ایشان، آقای دکتر دهقانی معاون امنیت مرکز فضای مجازی، مطالب مفیدی در رابطه با دفاع در فضای مجازی ارائه نمودند.
ایشان نیز ضمن بیان مقدمه ای در زمینه ی تاثیر فضای مجازی در زندگی عمومی و خصوصی افراد، به بررسی آمار جهانی این ضریب نفوذ در ایران که دو برابر مقدار استاندارد جهانی می باشد اشاره نمودند و تعداد این کاربران را در ایران حداقل ۲۰ میلیون نفر قلمداد نمودند.
ایشان ضمن تاثیرات مثبت نرم افزار های ارتباطی در رونق دهی شرکت بزرگ جهان، هیچ مرزی برای فضای مجازی متصور نشدند و به همین دلیل پدافند را نوعی نقش پیشگیرانه دانستند و نه درمانی.
ایشان پس از توضیحاتی در رابطه با سیاست گذاری های جهانی شدن، نقش جوامع مجازی را در کنترل ذهن افکار عمومی بسیار جدی دانستند. و در انتها ضمن بیان این مطلب که حق مردم است که از نعمت های فضای مجازی بهره مند گردند، همت مسئولین در فرهنگ سازی و آگاهی در این زمینه را بسیار اساسی بر شمردند.
در ادامه دکتر صابر فیضی مدیر ارشد ارتباطات کشور، ضمن بیان این مطلب که پدافند غیر عامل در ذات هر نوع پروژه ای وجود دارد و در همه حوزه ها اعم از تجاری و اداری و چه از دیدگاه حقوقی امنیتی ، با ذکر تاریخچه ای از این موضوع در کشورهای پیشرو این حوزه، معیار اولویت بندی کشورهای توسعه یافته در استفاده این فناوری را در هر بخش توضیح دادند و اذعان داشت که تمامی بخش های مرتبط با اینترنت و جوامع مجازی بایستی یک متولی برای تعامل بخش دولتی و غیر دولتی با یکدیگر داشته باشد. و در انتها خاطر نشان نمودند که پدافند غیرعامل باید به منابع شخصی و درآمد زایی شرکت های خصوصی کمک نماید.
سپس آقای دکتر اخوان عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف، دیدگاه خود را در رابطه با حقوق افراد در فضای سایبری ارائه نمودند.
به اعتقاد ایشان دو گونه نگاه در این زمینه وجود دارد: ۱- نگاه حقوقی خاص ۲- نگاه سنتی.
به نظر ایشان از آنجا که فضای سایبری مکان و زمان ثابتی ندارد و به شدت متغیر است، قوانین مربوط به مجازات ها نیز باید به شدت متغیر باشند. ایشان توضیحاتی در رابطه با جرم های صورت گرفته در این حوزه را بیان و آنها را به سه دسته تقسیم کردند: ۱- زیر پا گذاشتن حقوق خصوصی افراد حقیقی و حقوقی که غالبا توسط هکرها صورت می پذیرد ۲- تخلفاتی در سطح جامعه محلی و شهری که حقوق شهروندی را تحت تاثیر قرار می دهد و می تواند به فرد و یا افراد سازمان یافته صورت گیرد ۳- تداخل در نظم عمومی و نفوذ به اسناد محرمانه کشورها که در تناقض با حقوق بین المللی می باشد و هر کدام از این سه دسته راهکار ها ی مشخصی برای پیشگیری و مقابله دارد.
آخرین سخنرانی توسط آقای دکتر سپهری در رابطه با مدیریت خطر پذیری در زیر ساخت ها بود.
ایشان پشتوانه علمی و مقاوم سازی پدافند غیر عامل را نیازمند سیستم های منعطف اما پایدار دانستند. به اعتقاد وی زیر ساخت های حیاتی و و سرمایه گذاری های ملی به شدت وابسته به این بحث است و هر یکی از بخش های اقتصادی ، انسانی، فیزیکی و فرهنگی را در معرض خطرات ناشی از بی توجهی در زمینه ارتباطات سایبری دانستند.
ایشان علاوه بر ایراد مثال هایی در هر زمینه مسئله ریسک استفاده از تکنولوژی سایبر را در تئوری ساده و در عمل بسیار سخت و دشوار بیان نمودند. چنان که در غالب عدد گذاری نمی توان آن را توجیه نمود.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست