مقالات

جشنواره خوارزمی زیر ذره بین علمنا (۲)

نوشته شده توسط هانیه گلرخ

چندی پیش در مطلب جشنواره خوارزمی زیر ذره بین علمنا با همکاری مدیران اداره جشنواره (۱) چند سطری راجع به تاریخچه تحول جشنواره خوارزمی در علمنا به رشته تحریر در آمد.
در ادامه‌ی روند برگزاری این جشنواره نگاهی به دوره‌های ششم تا دهم آن خواهیم داشت.
ششمین دوره این جشنواره که علاوه بر رقابت علمی- صنعتی نمادی از فعالیت‌ها و دستاوردهای هر ساله پژوهشگران، نوآوران، صنعتگران کشور به‌شمار می‌رفت همزمان با چهاردهمین بهار استقلال برگزار گردید. در این دوره ۲۲۴ طرح داخلی و ۳۰ طرح خارجی به جشنواره معرفی شدند که از میان آنها ۱۸ طرح داخلی و ۳ طرح خارجی برگزیده شد.

ششمین دوره جشنواره خوارزمی

دوره هفتم در سال ۱۳۷۲ با رقابت ۲۲۲ طرح از داخل و ۴۹ طرح از کشورهای منطقه، آفریقا و آسیا شکل گرفت.
در این دوره بود که ایده‌ی اجرای دو مرحله‌ای بخش دانش‌آموزی با همکاری وزارت آموزش و پرورش رقم خورد که ثمره‌ی آن را در دوره‌ی سیزدهم تحت عنوان جشنواره جوان خوارزمی به بار نشست همچنین از دیگر ثمرات این جشنواره، می‌توان به تولد جشنواره‌ رازی برای تحقیقات علوم‌ پزشکی و جشنواره بین‌المللی فارابی ویژه تحقیقات علوم انسانی و اسلامی در سالهای بعد اشاره کرد.
از دیگر تحولاتی که در هفتمین دوره شکل گرفت تفکیک طرح‌‍‌‌های تحقیقاتی به دو بخش کاربردی و بنیادی بود. هشت گروه تخصصی این دوره عبارت بودند از مکانیک، صنایع شیمیایی، الکترونیک و کامپیوتر، عمران، کشاورزی، علوم پایه، علوم پزشکی و علوم انسانی .
اولین خبرنامه جشنواره نیز در این دوره طراحی و تدوین شد.
جشنواره خوارزمی در طی این دوره‌ها پیشرفت چشمگیری داشت به‌طوریکه در دوره هشتم به دلیل استقبال مخترعان، نوآوران و مبتکران در رشته‌های تخصصی‌تر ، گروههای تخصصی بیشتری شکل گرفت و رشته‌هایی چون زیست فناوری، مهندسی پزشکی و مواد و متالورژی نیز در این فهرست جای گرفتند.
با ورود حوزه علوم انسانی به جشنواره در دوره‌ی نهم در سال ۱۳۷۴ دفتری به‌نام دین و دانش متشکل از اساتید حوزه به منظور بررسی طرح‌ها تشکیل شد و برگزیدگان رشته‌های تفسیر، علوم قرآنی، فلسفه و کلام و فقه و اصول معرفی شدند و از آنان تقدیر و تشکر به عمل آمد.
در این دوره بود که مسئولین مربوطه با همکاری وزارت آموزش و پرورش برآن شدند که بخش دانش‌آموزی را به بخش بین‌المللی ارتقا دهند.

تصویری از نهمین جشنواره خوارزمی

در همین سال اولین جشنواره فرهنگی، تحقیقاتی دانشگاه‌های علوم پزشکی به‌نام جشنواره تحقیقاتی علوم پزشکی رازی در دانشگاه تهران با الگوبرداری از جشنواره بین‌المللی خوارزمی آغاز به ‌کار نمود.
که منجر به کاهش طرح‌های پذیرفته شده در حوزه تخصصی علوم پزشکی در جشنواره بین‌المللی خوارزمی شد.

 

دهمین دوره جشنواره بین‌المللی خوارزمی با حضور قابل توجه سازمان‌ها و نهادهای داخلی و بین‌المللی حمایت کننده در سال ۱۳۷۵برگزار شد.
از این گروه می‌توان برخی از حامیان داخلی چون سازمان برنامه و بودجه، ذوب آهن اصفهان، دانشگاه صنعتی امیرکبیر، شرکت آبسال، وزارت صنایع، وزارت امور خارجه و حامیان خارجی از قبیل TWAS, UNESCO, APCTT, WIPO,IFIA را نام برد. که جوایزی به بعضی از برگزیدگان که طرح‌هایشان با شاخص‌های آن سازمان‌ها هماهنگی داشت اعطا نمودند.

متن کارت دعوت دهمین دوره جشنواره خوارزمی

در این دوره با انتخاب ۲۹ طرح داخلی ویک طرح ویژه (از صنایع دفاعی) و ۳ طرح از علوم حوزوی و ۷ طرح دانش‌آموزی، ۴۰ مبتکر و پژوهشگر برجسته به جامعه علمی کشور معرفی شد. همچنین در ادامه‌ی برنامه‌ریزی سال گذشته جهت بین‌المللی کردن بخش دانش‌آموزی تعداد ۴۶ طرح از ۵ کشور دریافت شد که سه طرح پس از بررسی در ستاد جشنواره در آموزش و پرورش، به هیئت داوران جشنواره خوارزمی راه یافت و تنها ۱ طرح به عنوان برگزیده انتخاب شد.
بر اساس گزارش‌های موجود، در دهه اول جشنواره طرح‌های ارائه شده در رشته‌های فنی و مهندسی به‌ویژه برق و کامپیوتر، مکانیک، صنایع شیمیایی و مهندسی مواد از کمیت و کیفیت بالاتری برخوردار بوده و بیشتر برگزیدگان از این زمینه‌های پژوهشی بودند.

______________
۱- دکتر علی‌رضا اللهیاری – مدیر کل امور جشنواره‌ها و مسابقات علمی و فناوری
۲- آذر اورنگیان – رئیس اداره حمایت از نوآوران جشنواره خوارزمی

درباره نویسنده

هانیه گلرخ

دیدگاه شما چیست