مقالات

” ال‌نینو ” و ” لانینا ” را بشناسیم

نوشته شده توسط آرش رئیس‌بهرامی

ال‌نینو و لانینا الگوهای پیچیده آب و هوایی هستند که از تغییرات دمایی در اقیانوس‌ها در مناطق استوایی منشاء می‌گیرند.
ال‌نینو و لانینا فازهای مخالف چیزی هستند که اکنون به نام چرخه نوسانات جنوبی ال‌نینو(ENSO) می‌شناسیم.
چرخه انسو (ENSO) یک اصطلاح علمی برای توصیف نوسانات دمایی بین اقیانوس و اتمسفر در مرکز شرقی خط استوای اقیانوس آرام است (حدوداً بین خط بین‌المللی زمان و ۱۲۰ درجه غربی)
لانینا بعضی‌اوقات به فاز سردتر انسو و ال‌نینو به فاز گرم‌تر انسو اطلاق می‌شود. این انحراف از دمای طبیعی سطح می‌تواند تأثیرات بزرگی نه‌تنها بر فرایندهای اقیانوسی بلکه بر اقلیم و آب‌وهوای جهانی نیز داشته باشد.
فرایند ال‌نینو و لانینا معمولاً هر بار به‌اندازه ۹ تا ۱۲ ماه طول می‌کشد، ولی بعضی رویدادهای بلندمدت تا بیش از یک سال هم طول می‌کشند. درحالی‌که روند رخ دادنشان می‌تواند نامنظم باشد، ال‌نینو و لانینا می‌توانند به‌طور متوسط هر ۲ تا ۷ سال رخ بدهند. معمولاً ال‌نینو بیشتر از لانینا رخ می‌دهد.

ال‌نینو
ال‌نینو در اسپانیایی معنی پسر کوچک یا بچه مسیحی می‌دهد. ال‌نینو ابتدا توسط ماهیگیران حاشیه آمریکای جنوبی در سال ۱۶۰۰ تشخیص داده شد، با نشانه‌هایی از گرم شدن غیرعادی آب در اقیانوس آرام. این نام بر اساس زمانی از سال (معمولاً ماه دسامبر) که آب‌های گرم پیدا می‌شوند انتخاب‌شده است.
اصطلاح ال‌نینو به واکنش‌های اقلیمی بزرگ‌مقیاس اقیانوسی-اتمسفری که به گرم شدن تناوبی سطح دریاهای مرکز شرقی خط استوای اقیانوس آرام مربوط می‌شود اطلاق می‌شود.
تأثیرات معمولی ال‌نینو شبیه به اتفاقات آمریکای شمالی در فرایند بالاآمدگی در فصل زمستان است. فرایندهایی که منجر به دمای بیش از معمول آب به سمت کانادای مرکزی، آمریکای غربی و آمریکای شمالی می‌شوند و شرایط مرطوب‌تر از معمول به سمت بخش‌هایی از حاشیه خلیج آمریکا و فلوریدا توسعه داده می‌شوند، درحالی‌که وضعیت خشک‌تر از حد مطلوب را می‌توان در دره اوهایو و شمال غربی اقیانوس آرام انتظار داشت. وجود ال‌نینو می‌تواند تأثیرات بزرگی بر الگوی آب و هوایی، شرایط اقیانوس‌ها و ماهیگیران دریایی در بخش‌های بزرگی از زمین برای مدت طولانی بگذارد.

لانینا
لانینا در اسپانیایی به معنای دختر کوچک است. همین‌طور لانینا بعضی‌اوقات ال‌ویجو، ضد ال‌نینو یا به‌صورت ساده رویداد سرد نیز نامیده می‌شود.
رویدادهای لانینا نشان‌دهنده سرد شدن تناوبی سطح دریا در مرکز شرقی خط استوای اقیانوس آرام است. اثرات لانینا معمولاً مخالف اثرات ال‌نینو قرار می‌گیرد. در مناطق استوایی تنوعات دمایی اقیانوس‌ها در لانینا در فاز مخالف تنوعات دمایی ال‌نینو قرار می‌گیرد.
در طول زمان لانینا، زمستان در نیم‌کره جنوبی از حال عادی گرم‌تر و در نیم‌کره شمالی از حالت عادی سردتر است.

آیا ال نینو، ما را از تغییرات اقلیمی حفاظت می‌کند؟
تحقیقات اخیر نشان می‌دهد سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ با کمک دستگاه‌های آب و هوایی مثل ال نینو گرم‌ترین سال‌ها در ثبت‌ها می‌باشند.
اولین نشانه‌ها آن‌قدر نامحسوس هستند که به‌ندرت قابل پیش‌بینی‌اند، مثل شروع یک فیلم آخرالزمانی هالیوودی.
ماهیگیران حاشیه پرو دریافتند که مدها از حالت عادی بلندترند، موج‌های آمده از اقیانوس آرام کمی گرم‌ترند و کشاورزان نگران طوفان‌های تخریب‌کننده شدند. به‌زودی مردم در سراسر جهان دریافتند که یک‌چیزی در مورد اقلیمشان اشتباه شده است. گزارش‌های هواشناسی از همه‌چیز از سیل تا خشک‌سالی برعکس شدند و خرابی و خسارات افزایش پیدا کرد.
دلیل این اتفاق واضح بود: تغییرات اقلیمی توسط گرم شدن جهانی توسط انسان نشانه گرفته‌شده بود. ولی بعد از حدود یک سال همه‌چیز به حالت عادی برگشت و سپس دلیل اصلی این اتفاق نمایان شد، یک پدیده تغییر آب و هوایی که قدرتش برخلاف اسمش بسیار بزرگ است: ال نینو – در اسپانیایی به معنی پسر کوچک.-
زمستان‌های بسیار سرد روسیه که باعث شکست ناپلئون و هیتلر در جنگ‌ها شد به پدیده ال‌نینو مربوط می‌شود. بسیار از بریتانیایی‌ها هنوز زمستان ۱۹۶۲-۶۳ را به یاد دارند که دما در طی هفته‌ها در کل سرزمین ۱۶- درجه سانتی‌گراد بود جوری که حتی دریا هم یخ زد. دانشمندان این زمستان بسیار سرد را به نوسانات شمالی قطب جنوب نسبت می‌دادند(NAO)؛ یک الگوی فشار اتمسفری که روی آب‌وهوای زمستان در اروپا تأثیر می‌گذارد و به این سال سرد هم مربوط می‌شود.

در زیر برایتان یک فایل اینفوگرافیک قرار دادیم تا با ال نینو بهتر آشنا شوید.
برای مشاهده این اینفوگرافیک، کافیست بر روی تصویر زیر کلیک کنید.

برشی از اینفوگرافیک ال نینو

درباره نویسنده

آرش رئیس‌بهرامی

دیدگاه شما چیست