اخبار اخبار ایران و جهان

دارو های ضد مالاریا به روز می شوند

نوشته شده توسط رضا ماه منظر

دانشجویان دانشگاه دوبلین در امریکا، موفق به کشف تکنیک تولید ماده‌ی ضد مالاریای جدیدی با نام “Biobricks” شدند که می تواند راه را برای تولید سریع تر و ارزانتر داروی “ارتمیسینین” که در درمان این بیماری کاربرد دارد، هموار سازد.
این دانشجویان در طی رقابت انجمن بین المللی ابزار آلات مهندسی ژنتیک (iGEM) پیرامون ایجاد یک محصول جدید و کاربردی در عرصه بیولوژی صنعتی، ضمن کسب مدال طلای این مسابقات، موفق به این اکتشاف شدند.
“Biobricks” یا آجر های زیستی در اصل مجموعه هایی از چندین توالی مجزای DNA می باشند که با هدف ایجاد کاربرد جدیدی، آنها را با توجه به معیار های استاندارد زیست شناسی به یکدیگر متصل می نمایند تا با ظهور خصوصیات جدید ، در مصارف مختلفی بهره ببرند.
تیم دانشجویان ترینیتی با استخراج و مهندسی مجدد پروتئین “ارتمیسینین” که از باکتری “E.Coli” استخراج شده بود، موفق به کشف روش جدیدتر و ارزانتر جهت مبارزه با بیماری مالاریا گشتند. داروی ارتمیسنین برای اولین بار توسط دانشمند چینی “تو یویو” در مراسم نوبل ۲۰۱۵ که در کنار “ویلیام کمپبل” و “ساتوشی اومورا” به خاطر کشف درمان عفونت ناشی از انگل کرم های گرد به صورت مشترک به این دو تیم اهداء شد بود، در رسانه ها مطرح گردید.
استخراج ارتیمیسنین اکثرا از عصاره برخی سلول های گیاهی و به تازگی از سلول های مخمر صورت می پذیرد. با این حال داروی تولید شده از این پروتئین بسیار گران قیمت و زمان بر بوده و رضایت مندی کمی از آن در طی درمان به دست آمده . اما این تیم با بررسی های جدید و ایجاد تغییر در ژن های باکتری مذکور توانستند دارویی با خلوص بیشتر و در عین حال با پیش بینی درمان موثر تری تولید نمایند.
دانشجویان مقطع کارشناسی دانشگاه ترینیتی در رشته های بیوشیمی، ایمونولوژی به رهبری بن ویلسون، چنین اشاره کردند: اگر چه ما هنوز در تولید مقادیر انبوه از DHAAیا همان  (Di Hydro Artemisinic Acid) که عنصر اصلی فعال سازی دارو می باشد دچار مشکل هستیم، اما ما به کمک چند آنزیم گیاهی موفق شدیم مشکلات قبلی تولید دارو را برطرف نمائیم. در واقع نتایج اولیه ای که به دست آورده ایم بسیار امیدوار کننده بوده است. ما همچنین قصد داریم علاوه بر ادامه و رفع کامل نواقص این پروژه، زمینه ساز فعالیت های مشابه دیگری در دانشگاه ترینیتی باشیم.
مالاریا توسط انگل خونی” پلاسمودیوم” ایجاد، و از طریق نیش پشه آنوفل منتقل می گردد و حتی توانایی دارد از طریق گوشت حیوانات آلوده به انسان منتقل شود و در صورتی که درمان نگردد می تواند باعث اختلال در جریان خون و مانع عملکرد اندام های حیاتی بدن و نهایتا منجر به مرگ شود. این بیماری سالانه نیم میلیون نفر کودک که اکثرشان زیر پنج سال دارند را در آفریقا به کام مرگ فرو می برد.
تیم تحقیقاتی شامل هفت نفر دانشجو می باشد که پنج نفر در مقطع کارشناسی و دو نفر در مقطع ارشد رشته های مربوطه هستند، از پیش از تابستان سال جاری فعالیت خود را شروع نمودند و پس از شرکت در مسابقات بوستون حائز مقام برتر شدند. آنها یافته های خود را در میان جمعی متشکل از ۳۰۰ تیم برتر پژوهشی از سراسر جهان به رقابت گذاشتند.
پروفسور راما سوامی، نورولوژیست دانشگاه ترینیتی و راهنمای این تیم در طی آزمایشات که با این تیم همکاری داشته، افزود: هم اکنون دو شرکت خصوصی تولید دارو در کالیفرنیا برای تولید انبوه این دارو حاضر به خرید امتیاز این اکتشاف شده اند چرا که این اکتشاف نقطه عطفی در تولید آرتمیسینین با شیوه ی بسیار موثر تر نسبت به تکنیک های قدیمی تر در مخمر ها می باشد.
وی همچنین افزود با تکمیل مرحله فعالسازی آنزیم های گیاهی در باکتری E.coli شاهد اخبار خوبی مبنی بر کنترل و ریشه کن شدن این بیماری در سراسر جهان خواهیم بود.

درباره نویسنده

رضا ماه منظر

دیدگاه شما چیست