اخبار اخبار ایران و جهان

تشخیص آلودگی هوا با تلفن همراه

نوشته شده توسط پوریا صادقلو

با توجه به گزارش سازمان بهداشت جهانی، دی اکسید نیتروژن (NO2) هر سال عامل اصلی مرگ بیش از ۷ میلیون نفر در جهان است که از این میان بیشتر کودکان و افراد مسن اند و این دو قشر بیشتر از دیگران در خطر اند. به لطف تحقیقات در حال انجام در دانشگاه RMIT استرالیا ممکن است به زودی سنسور هایی به گوشی های همراه اضافه وند که باعث شود هرگاه مقدار دی اکسید نیتروژن در اطراف شما به حد خطرناک برسد سنسوری که در گوشی همراه شما است این موضوع را به شما اخطار میدهد.
طراحی و توسعه این طرح توسط یک تیم به رهبری پروفسور کوروش کلانتر زاده است. نسخه فعلی از این سنسور، مولکول NO2 موجود در هوا را بر روی تکه های دی سولفید قلع فوق العاده نازک جذب می کند. با تجزیه و تحلیل میزان مولکول، سنسور می تواند غلظت گاز در فضای اطراف اش را تعیین کند.
دی سولفید قلع همچنین به عنوان یک رنگدانه در پوشش استفاده می شود، و به طور خاص دارای یک میل طبیعی در برابر مولکول دی اکسید نیتروژن است. اما این ماده در برابر بقیه گازها بی اثر است. محققان در تلاش اند تا بتوانند سنسوری دقیق و حساس به تمام آلاینده ها بسازند.
کلانتر زاده میگوید: ” “عدم دسترسی مردم به ابزار نظارت موثر، یکی از موانع اصلی برای کاهش اثرات مضر این گاز است، اما سیستم فعلی سنجش یا خیلی گران قیمت است و یا مشکل جدی از جمله تمایز کردن گازها از هم را دارد.”
دانشمندان در دانشگاه کالیفرنیا در سن دیگو نیز در حال توسعه دادن به یک سنسور فشرده اند که قادر به تشخیص NO2 ای است که معمولا از سوزاندن سوخت های فسیلی منتشر میشود.

درباره نویسنده

پوریا صادقلو

دیدگاه شما چیست