اخبار اخبار ایران و جهان

بازی رنگ ها پس از طوفان!

نوشته شده توسط رضا ماه منظر

باران های شدید و مخرب در جنوب کالیفرنیا واقع در قسمت جنوبی ایالات متحده امریکا، در ابتدای اکتبر ۲۰۱۵ رخ داد. بخش اعظم این آب باران ها که به درون اقیانوس اطلس سرازیر می گشت حاوی حجم عظیمی از رسوبات، مواد معدنی و مواد آلی محلول در آب در کنار حجم کثیری از موجودات ذره بینی ساکن خاک و بستر سنگها می باشد. تصویر مطلبی که در حال مطالعه هستید با فناوری (VIRS) تهیه شده است.
این تصویر تلفیقی از چند طول موج از جمله فرو سرخ را نشان می دهد که به کمک ماهواره مدارگرد NPP ناسا برای نشان دادن تاثیرات ناشی از رسوبات وارد شده به اقیانوس توسط این طوفان گرفته شده است.
تغییر در میزان ترکیبات محلول در آب می تواند بر تراکم و فعالیت فیتوپلانکتون ها در اقیانوس مخصوصا قسمت های نزدیک به قطبین تاثیر گذار باشد. این موجودات که تجمع آنها از فضا نیز گاها به راحتی قابل تشخیص است تولید کننده بیش تر از ۵۰% اکسیژن موجود در اقیانوس ها می باشند. مشاهدات جدید بیانگر کاهش تعداد این موجودات میکروسکوپی به دلیل افزایش دمای آبها می باشد و خطر این فاجعه زیست محیطی می تواند بر کل جهان تاثیر سوئی بگذراد. به همین دلیل ناسا با بهره گیری از جدیدترین فناوری ها سعی در شناخت هر چه بهتر این انقراض زیست محیطی دارد.
این ماهواره که در ۲۸ اکتبر ۲۰۱۱ پرتاب شده، نمایانگر تاثیرات اولین گام مهم در ساخت نسل بعدی سیستم های ماهواره ای بررسی آب و هوای زمین که می تواند داده های با ارزشی در زمینه پیش بینی آب و هوا در کوتاه مدت و بلند مدت جمع آوری کند، می باشد.
NPP در زمان پرتاب پنج ابزار کلیدی، شامل (VIRS) که به تصویر برداری و اسکن در طول موج های نور مرئی و فروسرخ تابیده شده از سطح دریا، خشکی ها، اتمسفر و حتی اعماق اقیانوس می پردازد.
داده های این ماهواره می تواند برای بررسی ابرها و خواص دیگر گاز های محلول در جو، وضعیت دمای اقیانوس، دریا و سطح زمین، حرکت کوه های یخی، پیش بینی احتمال آتش سوزی جنگل ها با استفاده از نور بازتابی زمین در طول موج های مختلف بهره ببرد. استفاده از داده های به دست آمده از تلسکوپ VIIRS می تواند به درک بهتر دانشمندان از تغییرات جهانی آب و هوا کمک نماید.

درباره نویسنده

رضا ماه منظر

دیدگاه شما چیست