اخبار ایران و جهان

واکسن آنفلوآنزای جدید فصلی تولید شد

نوشته شده توسط لیلا شهبازی

به گزارش گروه ترجمه علمنا در اصفهان، مدیکال نیوز نوشت: محققان استرالیایی به تازگی روش جدیدی ابداع کرده‌اند که توسط آن می‌توانند تاثیر واکسن آنفلوآنزای فصلی را افزایش دهند.
آنها با اضافه کردن یک رشته مصنوعی از مولکول های چربی، سیستم ایمنی بدن را برای واکنش نشان دادن نسبت به گونه‌های متفاوت ویروس آنفلوآنزا افزایش می‌دهند.
به گفته محققان ۳ تا ۵ میلیون مورد از عفونت‌های آنفلوآنزا در سراسر جهان منجر به بیماری شدید شده و ۲۵۰ تا ۵۰۰ هزار فرد را به کام مرگ می‌کشاند. اما این بیماری بیش از همه نوزادان، زنان باردار و افراد بالای ۶۵ سال را به دلیل داشتن سیستم ایمنی ضعیف در معرض خطر قرار می‌دهد.
بهترین شیوه برای محافظت از بدن در برابر این بیماری، واکسن آنفلوآنزای فصلی است که هر سال بر اساس پیش بینی ویروس‌هایی که امکان انتشار آنها وجود دارد، تولید می‌شود. این در حالی است که این پیش بینی‌ها ممکن است گاهی اوقات به دور از حقیقت باشد.
برای مثال در اوایل سال جاری گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها نشان داد که واکسن انفلوآنرای ۲۰۱۵-۲۰۱۴ در میان تمام گروه های سنی تنها ۲۳ درصد موثر بوده است.
محققان استرالیایی مدعی هستند از آنجا که انواع مختلف ویروس آنفولانزا به بدن انسان سرایت می‌کند، واکسن جدید برای انها سودمند واقع شده و با فعال کردن ایمنی ذاتی و تطبیقی افراد با آنفلوآنزا مبارزه می‌کند.
واکنش ایمنی ذاتی دفاع کوتاه مدت بدن در برابر عوامل بیماری‌زا است که از آلوده شدن ویروس‌ها به بیماری جلوگیری کرده و واکنش ایمنی تطبیقی ، دفاع طولانی مدت بدن است که در آن سلول‌های ایمنی شروع به یاداوری عوامل بیماری‌زا می‌کند که قبلا بدن را تحت تاثیر قرار داده‌اند.

درباره نویسنده

لیلا شهبازی

دیدگاه شما چیست