اخبار اخبار ایران و جهان

سرنخی جدید پیرامون بازیابی شنوایی و تعادل

نوشته شده توسط محبوبه ملک مختاری

کشف دو ژن مهم برای توسعه گوش داخلی می تواند سرنخهایی در بازیابی شنوایی و تعادل برای افرادی باشد که شنوایی و تعادل خود را در اثر تخریب سلولهای مویی از دست داده اند.
گوش داخلی ما سلولهای مویی بسیاری دارد که در شنوایی و تعادل بدن نقش اساسی دارند.
متاسفانه، در تمام پستانداران، یکی از مشخصه ها این است که تعداد نهایی این قسم سلولها قبل از تولد نقش می بندد. سر و صدا با صدای بلند، تروما، عفونت و پیری منجر به از دست دادن سلول های مویی شده و این امر منتهی به اختلالات شنوایی و تعادل می شود.
مطالعات جدید از دانشگاه راکفلر در نیویورک کلید کمک به محققان در بدست آوردن روشی جدید برای بازیابی شنوایی است. این بررسی در مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم منتشر شده است. بعلاوه این تحقیق در آزمایشگاه علوم اعصاب حسی در راکفلر انجام شد.
با بررسی موش‌های آزمایشگاهی قبل و بعد از تولد، پژوهشگران این تحقیق دو ژن اصلی که می تواند فرآیند تولید سلول های مویی را تغییر دهید کشف کردند. این گروه به منظور تغییر ژن‌های گوش داخلی یک کیسه کوچک و یا ارگان کیسه مانند یافتند که با سلول های مو پوشیده شده است و در واقع مسئول تعادل بدن هستند.
این گروه در نهایت دو ژن را که قبل از تولد بسیار فعال هستند شناسایی کردند و دریافتند این دو ژن خاص پس از تولد غیرفعال می شوند و این کاهش چشمگیر کاملا مشهود است .فعالیت همزمان با توقف در توسعه سلول های مویی در موش همزمان می شود.‎
این دو ژن عوامل Sox4 و Sox11 را کد گذاری می کند و به واقع پروتئینی است که به شکل پیش ساز در تنظیم فعالیت ژن های دیگر کمک می کند. زمانی که دو ژن مشخص شدند، محققان دریافتند بازسازی سلول های مویی جدید امکان پذیر است.
لازم به ذکر است، با توجه به مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC)، بیش از ۹۰ درصد کاهش شنوایی زمانی رخ می دهد که هم سلول مویی و یا سلول های عصبی شنوایی از بین می روند. حدود ۳۶ میلیون آمریکایی بالغ دارای برخی درجات کاهش شنوایی هستند.
این یافته جدید راهی پیش روی دانشمندان برای بازیابی شنوایی است و دانشمندان در موسسه ملی بهداشت آماده اکتشافات عمده بر روی سلول های موی و بازیابی کاهش شنوایی هستند.

درباره نویسنده

محبوبه ملک مختاری

۲ دیدگاه

دیدگاه شما چیست