اخبار اخبار ایران و جهان مقالات

بوسه ای پیش از نابودی

نوشته شده توسط پوریا صادقلو

تصویر هنری که در بالا مشاهده میکنید، به VFTS 352 تعلق دارد که گرمترین و پرجرم ترین سیستم جفت ستاره ای شناخته شده است که در فاصله ی۱۶۰ هزار سال نوری از زمین قرار دارد.
ما می دانیم که بسیاری از ستاره ها در کهکشان ما در سیستم های دو یا چندتایی هستند، اما در اینجا دو ستاره در فاصله بسیار نزدیک به هم رسیده اند. یک تیم بین المللی از اخترشناسان گفته است که این سیستم ( که به عنوان VFTS 352 شناخته شده اند ) داغترین و عظیم ترین سیستم جفت ستاره ه اند که تا کنون به هم رسیده اند. این سیستم از جمله طولانی ترین و عجیب ترین سیستم جفت ستاره است که که تا کنون یافت شده است.
دو ستاره از سیستم VFTS 352 بسیار داغ، درخشان و عظیم هستند، و زمان چرخش آنها به دور هم کمی بیش از یک روز زمین است. مراکز آنها تنها ۷٫۵ میلیون مایل (۱۲ میلیون کیلومتر) از هم فاصله دارند.
ESO در بیانیه ای گفت: “در واقع، این ستاره ها آنقدر به هم نزدیک اند که سطح آنها با هم تداخل دارد و یک پل بین آنها تشکیل شده است.سیستم VFTS 352 پرجرم ترین جفت ستاره شناخته شده در این کلاس بندی است و ترکیب جرمی حدود ۵۷ برابر خورشید ما را داراست، همچنین این سیستم با دمای سطحی حدود ۴۰۰۰۰ درجه سانتیگراد جز داغ ترینهای این رده از ستارگان است.”
ستاره های بسیاری مانند جفت ستاره ی VFTS 352، نقش کلیدی در تکامل کهکشان ها بازی می کنند و آنها به عنوان تولید کنندگان اصلی عناصری مانند اکسیژن تصور می شوند. این چنین جفت ستاره ها، رفتاری عجیب و غریب مانند ستاره های خوناشام دارند که ماده کوچکتر توسط ستاره بزرگتر مکیده می شود.با این حال در مورد VFTS 352، هر دو ستاره در سیستم تقریبا اندازه یکسان دارند و مواد از یکی به دیگری مکیده نمی شود، اما در عوض به اشتراک گذاشته می شود.
ستاره های VFTS 352 تخمین زده می شود حدود ۳۰ درصد از مواد خود را به اشتراک بگذارند.

VFTS_352_Large_Magellanic__Cloud_940x940

علامت سرخ رنگ در این تصویر سیستم دو ستاره ای VFTS 352 را مشخص کرده است.
این ستاره های بسیار حجیم هستند، و در نتیجه آنها به صورت درخشان و سریع می سوزند و زندگیشان کوتاه می باشد. بنابراین به دست آوردن دو ستاره عظیم در عمل نادر است.
آنها می گویند که دو ستاره ی VFTS 352 به یک پایان دراماتیک، با یکی از دو نتایج ممکن مواجه می شوند.
اولین نتیجه بالقوه ادغام دو ستاره ها، که به احتمال زیاد تولید یک چرخش سریع، و احتمالا مغناطیسی،و تک ستاره غول پیکر می باشد.
دانشمند این پروژه، هوگوئس سانا، از دانشگاه لوون در بلژیک می گوید: “اگر آن چرخش سریع خود را ادامه دهد ممکن است زندگی خود را در یکی از پر انرژی ترین انفجارهای جهان، که به عنوان انفجار پرتو گاما طولانی مدت شناخته شده به پایان برساند.”
احتمال دوم توسط رهبر تیم متخصصان فیزیک نجومی نظری ،سلما د سمور یا راسو از دانشگاه آمستردام توضیح داده شد.
او میگوید: “اگر ستاره ها تا حدودی با هم مخلوط شوند، باقی مانده ی متراکم دو ستاره از ادغام اجتناب می کنند. در این صورت اجرام یک مسیر تکاملی جدید را که با پیش بینی های تکامل ستاره ای متفاوت است خواهند پیمود. در مورد VFTS 352، اجزا به احتمال زیاد زندگی خود را در انفجار ابرنواختری پایان می دهند و یک سیستم دوتایی سیاه چاله تشکیل می دهند که یک منبع قوی امواج گرانشی خواهد بود.”
این ستاره شناسان اضافه کردند که اثبات وجود این مسیر تکاملی دوم دستیابی به موفقیت مشاهده در زمینه فیزیک نجومی خواهد بود.

درباره نویسنده

پوریا صادقلو

دیدگاه شما چیست