آخرین اخبار

بهره برداری از سیستم پایش آنلاین تصویری در پارک ملی کلاه قاضی

نوشته شده توسط زینب دبیری

امروز صبح در اصفهان توسط رییس سازمان محیط زیست کشور از سیستم پایش آنلاین تصویری با قابلیت چرخش دوربین تا ۳۶۰ درجه رونمایی شد.
به گزارش علمنا، با رونمایی از این دوربین‌ها قرار است فرایند تصفیه پایش پارک ملی کلاه قاضی در استان اصفهان با ۱۷ دوربین انجام شود، که از این مجموع سه دوربین در مدار قرار گرفته و باقی آن در طول هفته‌های آینده آغاز به کار خواهند کرد.
از مهمترین مزیت‌های استفاده از این سیستم ، کاهش هزینه‌های سوخت و استهلاک خودرو است که با کمک سیستم وایرلس یا رادیویی فعالیت خواهند کرد، این دوربین در فاصله نهم کیلومتری از یکدیگر در نقاط کور منطقه حفاظت شده کلاه قاضی نصب خواهد شد و با عمق موثر ۵ کیلومترو با همپوشانی ارسال تصویر تا شعاع دو کیلومتری به فعالیت خود در عرصه محیط زیست خواهند پرداخت.
به علاوه این دوربین‌ها با بهره‌گیری از انرژی خورشیدی شارژ می‌شوند و علاوه بر انتقال تصویر و فیلم‌برداری انتقال پیام‌های صوتی را نیز بر عهده دارد.
حمید ظهرابی مدیرکل حفاظت از محیط زیست نیز در زمینه چگونگی کاربرد این دوربین‌ها گفت: دوربین‌های انتخاب شده برای این سیستم پایش ارزان قیمت و در حدود دو میلیون و ۹۰۰ هزار تومان بوده‌اند با این حال برآوردهای هزینه‌ای برای تکمیل این اتاق فرمان این سیستم ۳۰۰ میلیون در نظر گرفته شده است. این اتاق کنترل در آینده با سه شیفت کاری فعالیت کرده و برای دستگیری شکارچیان غیرقانونی حیات وحش کارایی بالایی دارد.
وی افزود: این دوربین‌ها قادرند خودروهای شکارچیان غیرقانونی را در شب رصد کرده و پیام‌های هشدار را برای اعزام محیط بانان به نقاط مربوطه ارسال کنند.

+ تصویر این خبر مربوط به خبرگزاری ایسنا می باشد.

درباره نویسنده

زینب دبیری

دیدگاه شما چیست