مقالات

قارچ‌های انگلی که روی سر مورچه رشد می‌کنند

نوشته شده توسط آرش رئیس‌بهرامی

اگر مورچه‌ای یک‌بار با هاگ‌های قارچ انگلی Ophiocordyceps unilateralis آلوده شود این قارچ کوتیکول مورچه را سوراخ می‌کند و خود را به مغز جانور می‌رساند و مغز را آلوده می‌کند. با این کار مورچه به سمت راه رفتن به سطوح بالا هدایت می‌شود، جایی که تعداد بسیار زیادی از هاگ‌های این قارچ وجود دارد.
وقتی مورچه به ارتفاع کافی رسید مثل زامبی‌ها ساقه گاهی که رویش قرارگرفته را با فکش گاز می‌گیرد و به آن می‌چسبد.
مورچه زمانی که قارچ تمام بدنش را فراگرفت میمیرد و در نهایت قارچ به‌صورت یک هاگدان روی یک‌پایه از پشت سر مورچه بیرون میزند.
زمانی که رشد انگل تمام شد هاگ‌های مرگبارش از نوک هاگدان به بیرون پخش می‌شوند و مرگ‌ومیر بیشتری به بار می‌آورند. این چرخه در تمام مورچه‌های نزدیک به این موقعیت تکرار می‌شود و ادامه پیدا می‌کند.

در بالا یک فیلم ترسناک ولی بسیار جذاب و زیبا از یک قارچ انگل و یک کلنی از مورچه‌های Paraponera clavata می‌بینید. شما می‌توانید بخش هاگدان قارچ انگل را که از قسمت سر مورچه منفجر می‌شوند در دقیقه ۱:۰۲ ببینید. سرعت این فیلم به گونه ایست که شما می‌توانید پروسه ۳ هفته‌ای این اتفاق را در چند ثانیه ببینید.
اگر اعضا آلوده کلونی شناسایی شوند، کارگرها آن‌ها را از کلونی اخراج می‌کنند.
بااین‌حال یک قارچ می‌تواند یک کلونی کامل را از بین ببرد. و فقط هم مورچه‌ها آلوده نمی‌شوند بلکه هزاران نوع مختلف از قارچ‌های انگلی برای هرگونه به‌خصوص اختصاصی شده‌اند. همان‌طور که دیوید اتنبرو اشاره کرد انگل‌هایی مثل این می‌توانند هر موجود بالادست‌تر در زنجیره غذایی را از بین ببرند.
تعداد بیشتر گونه‌های آلوده یعنی تعداد بیشتر گونه‌هایی که بعداً آلوده می‌شوند.

درباره نویسنده

آرش رئیس‌بهرامی

دیدگاه شما چیست