اخبار اخبار ایران و جهان

سمندرها قادر به بازسازی اندام‌های خود هستند

نوشته شده توسط محبوبه ملک مختاری

از دست دادن دم یا اندامی دیگر برای سمندرها خیلی هم نگران کننده نیست.
آنها می توانند زائده از دست رفته را بازسازی کنند. مطالعات جدید نشان می دهد سمندرها قادر به بازسازی اندامهای خود هستند.
گروهی از محققان در گزارشی آنلاین که در ۲۶ اکتبر در مجله نیچر منتشر شد، معتقدند در فسیل دوزیستان مربوط به ۲۹۰ میلیون سال پیش نشانه هایی از اندام بازسازی شده دیده شده است. این یافته ها نشان می دهد برخی از اجداد سمندر حدود ۸۰ میلیون سال قبل از پیدایش اولین سمندرها توانایی ترمیم قطعات بدن را داشته اند.
نتایج نشان می دهد که بازسازی عضو در سمندر، چیزی نیست که مختص گونه ای سمندر خاص باشد، درعوض دیرین شناسان در موزه تاریخ طبیعی Nadia Fröbisch در برلین معتقدند در گذشته تکامل بصورت گسترده تری بوده است.
ستاره دریایی، قورباغه ها و حتی انسانها (در کبد) درجاتی از توانایی بازسازی اندام در مراحل مختلف زندگی را دارند. سمندرها توانایى خارق العاده اى در ترمیم کامل بافت هاى پیچیده بدن خود دارند. سمندر یکی از معدود حیوانات چهار پا است که به طور کامل توانایی بازسازی تمام اندام استخوان‌دار، اعصاب و عضلات در سراسر طول عمر خود را دارد. در حیوانات دیگر که می تواند دست و پای خود را بازسازی کنند، استخوان دست و پا که در لبه خارج است در ابتدا تشکیل می شوند. اما در سمندرها، روند بازسازی بسیار پیچیده تر است.
فسیل باستانی دوزیستان مختلف نشان می دهد الگوی مشابه بازسازی وجود دارد. این مطالعه جدید بر اساس مطالعات قبلی “فروبیش” با یک گونه دوزیست باستانی است و شواهد این بازسازی در گونه سمندرهای کنونی هم قابل مشاهده است.
جنیفر الوری زیست شناس تکاملی در دانشگاه ایالتی نیویورک در آسویگوی می گوید: “اگر ما تنها یک حیوان خاص در مرحله رشد اسکلتی داشته باشیم، الگوهای مشترک و یا مکانیسم عمل برایمان مشخص نیست.
وی ادامه داد: اگر اطلاعات سه گروه را باهم استفاده کنیم، اطلاعات جدید از فسیلهای بیشتر این امکان را می دهد که بفهمیم چه ویژگی هایی از اجداد قدیمی خود به ارث برده اند.
بنا به گزارش آنوپ کومار از دانشگاه کالج لندن و همکارانش در ۲۶ اکتبر، مطالعات نشان می دهد که اساس مولکولی روشی عجیب و غریب است که سمندرها بر اساس آن اندام خود را بازسازی می کنند. در طول رشد اولیه بازسازی، یک ژن خاص فعال است.
تعداد اندکی از حیوانات – مانند مارمولک می تواند دم خود را مجددا بازسازی کنند – از قدرت بازسازی اندام بخوردارند. اما در حال حاضر، سمندر و دوزیستان و اجداد باستانی آنها به عنوان نمادی از قدرت بازسازی در میان مهره داران هستند.
این یافته ها نشان می دهد که ما، و شاید به طور کلی مهره داران، توانایی ترمیم عضو داریم. این یافته ها راهی برای انجام مطالعات بیشتراست.

درباره نویسنده

محبوبه ملک مختاری

دیدگاه شما چیست