اخبار اخبار ایران و جهان

تصاویر بارگیری محموله‌های فضایی در فضاپیمای باری سیگنوس

نوشته شده توسط محمدرضا رضائی

کارشناسان در مرکز فضایی کندی آمریکا عملیات بارگیری محموله‌های فضایی را در فضاپیمای باری سیگنوس به پایان رساندند. این فضاپیما قرار است در ۳ دسامبر ۲۰۱۵ (۱۲ آذر ۹۴) به فضا پرتاب شود.
فضاپیمای سیگنوس متعلق به شرکت اوربیتال ساینس در این ماموریت ۳۵۰۰ کیلوگرم بار و محموله‌های موردنیاز سرنشینان ایستگاه فضایی بین‌المللی را با خود حمل می‌کند. این نخستین ماموریت فضاپیماهای سیگنوس پس از سانحه انفجار پرتابگر آنتارس در سال گذشته است.
در آن سانحه یکی از فضاپیماهای باری سیگنوس به دلیل نقص فنی پرتابگر خود، روی سکوی پرتاب منفجر شد.
ماموریت ماه آینده فضاپیمای سیگنوس چهارمین پرتاب این فضاپیما به ایستگاه فضایی بین‌المللی خواهد بود. اما برخلاف ماموریت‌های گذشته، این بار برای پرتاب سیگنوس به جای پرتابگر آنتارس از پرتابگر اطلس-۵ استفاده می‌شود.
سیگنوس دومین فضاپیمای باری بخش خصوصی آمریکاست که وظیفه پشتیبانی تدارکاتی ایستگاه فضایی بین‌المللی را برعهده دارد. از مجموع سه ماموریت سیگنوس، دو تای آن با موفقیت همراه بود و آخرین پرواز آن نیز که در سال گذشته انجام شد، شکست خورد.
فضاپیمای سیگنوس در ماموریت پیش رو، ۳۵۰۰ کیلوگرم بار شامل آب، غذا و اکسیژن به همراه تجهیزات موردنیاز فضانوردان و نیز تعدادی محموله آزمایشگاهی را با خود به ایستگاه فضایی می‌برد. در مدت اتصال این فضاپیما به ایستگاه، فضانوردان محموله‌های آن را تخلیه کرده و زباله‌ها و مواد زاید ایستگاه را درون آن جای می‌دهند. معمولا مدت اتصال سیگنوس به ایستگاه بین ۱ تا ۳ ماه برنامه‌ریزی‌ می‌شود. پس از پایان ماموریت، فضاپیما از ایستگاه جدا شده و به صورت کنترل‌شده در جوّ زمین نابود خواهند شد.

بارگیری محموله‌های فضایی در فضاپیمای باری سیگنوس Cygnus-CRS-Orb-4-PreFlight-News-(5) Cygnus-CRS-Orb-4-PreFlight-News-(4) Cygnus-CRS-Orb-4-PreFlight-News-(12) Cygnus-CRS-Orb-4-PreFlight-News-(10) بارگیری محموله‌های فضایی در فضاپیمای باری سیگنوسCygnus-CRS-Orb-4-PreFlight-News-(3)Cygnus-CRS-Orb-4-PreFlight-News-(2)

+ منبع تصاویر : spaceflightnow.com

درباره نویسنده

محمدرضا رضائی

علاقه من به علوم فضایی و نجوم از یک طرف و عشق به روزنامه‌نگاری و نویسندگی از سوی دیگر باعث شد که به سمت روزنامه‌نگاری علمی کشیده شوم. از سال ۱۳۸۵ فعالیت در مطبوعات را به طور رسمی شروع کردم و حالا این افتخار را دارم که با بهترین و معتبرترین روزنامه‌ها، نشریات و خبرگزاری‌ها همکاری می‌کنم.

دیدگاه شما چیست