اخبار اخبار ایران و جهان مصاحبه ها

انجام موفقیت‌آمیز عمل سه بعدی پیش جراحی چشم در اصفهان

نوشته شده توسط زینب دبیری

مصاحبه علمنا با مدیر عامل یک شرکت دانش بنیان در اصفهان
طی یک پروژه کاربردی و با استفاده از مدل سه بعدی، درمان و ترمیم آسیب‌دیدگی‌های فرم صورت یک مرد ۳۳ ساله در اصفهان با موفقیت انجام شد.
به گزارش علمنا، احمد فروزمهر در گفتگو با خبرنگار اصفهان با اشاره به این روش جدید درمانی، گفت: با بهره‌گیری از این روش موفق شدیم تا بیماری که در اثر یک سانحه شغلی دچار آسیب‌دیدگی در ناحیه صورت و بینایی شده بود را با مدل پیش جراحی سه بعدی درمان کنیم.
وی در مورد چگونگی این کار بیان داشت: برای این کار در ابتدا مدلی سه بعدی از صورت بیمار طراحی کرده و قسمت بینی و کاسه چشم که آسیب دیده بود را پس از محاسبه به شکل سه بعدی درآوردیم که این مدل پس از استریل به اتاق عمل برده شد تا در حین عمل، اندازه‌گیری‌های لازم صورت گیرد.
مدیر عامل این شرکت دانش بنیان افزود: صورت بیمار پس از ۸ ماه مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت پس از بهبودی کامل بازیابی نواحی صورت مورد بررسی کامل قرار گرفت.
وی با اشاره به جراحی سه بعدی گت: در این نوع جراحی‌های پیچیده وجود مدل فیزیکی از آناتومی بدن بیمار می‌تواند شرایط واقعی که بیمار با آن مواجه می‌شود را بازسازی کرد، بنابراین تیم جراحی نیز این فرصت را دارند تا برنامه‌‌ریزی مناسبی برای انجام عمل جراحی داشته باشند.
فروزمهر با بیان اینکه این روش برای برنامه‌ریزی جراحی ترمیمی یک بیمار با کمک دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان مورد استفاده قرار گرفته است، اظهارداشت: استفاده از مدل پیش جراحی علاوه بر افزایش دقت در عمل جراحی، زمان عمل را به طور چشمگیری کاهش داد.
وی با بیان اینکه این روش جراحی علاوه بر این موجب صرفه‌جویی در زمان می‌‌شود میزان دقت را نیز افزایش می‌دهد، تصریح کرد: فایل سی‌تی اسکن مورد استفاده برای ساخت مدل با پروتکل خاصی تهیه شده تا برای به کارگیری در نرم‌افزار مناسب بوده علاوه بر اینکه در این روش قابلیت ترمیم اجزا آسیب دیده با حذف بافت یا اضافه کردن آن در نرم‌افزار و شبیه‌سازی عمل با وارد کردن پروتز یا اتصالات بر روی عضو مورد نظر وجود دارد که خروجی این نرم‌افزار مناسب برای استفاده پرینترهای سه بعدی است
وی افزود: در مواردی بر حسب نیاز پزشک جراح، می‌توان با حذف بافت‌های غیر استخوانی، استخوان‌های عضو مورد نظر را به صورت مدل سه بعدی در نرم افزار شبیه سازی کرد و امکان محاسبه و تحلیل رفتار آن بخش از بدن را فرآهم آورد. همچنین با نظر گرفتن ملاحظات متریال و ویژگی‌های دستگاه‌های پرینتر سه بعدی مانند ضریب انقباض و انبساط حرارتی و اعمال آن بر روی مدل در نرم‌افزار، می‌توان مدل فیزیک و سه بعدی هر عضو از بدن را با دقت بالا ساخت.
وی افزود: مدل دقیق تهیه شده، امکان محاسبات هندسی دقیق پروتزهای پزشکی را فراهم می‌سازد و منجر به تشخیص ریسک‌های جراحی و به کارگیری اقدامات مناسب برای کاهش این ریسک‌ها می‌شود.

درباره نویسنده

زینب دبیری

دیدگاه شما چیست