مقالات

خفاش چگونه می بیند ؟

نوشته شده توسط پوریا صادقلو

با ضبط اکو مغز خفاش، محققان راز چگونگی درک سه بعدی پستانداران را دریافتند.
محققان، خفاش را در اتاقی تاریک و پر از موانع رها کردند و خود، حرکات خفاش را از روی صفحه نمایشی بررسی کردند. تیم تحقیقاتی دریافت که خفاش از یک سیستم صوتی با فرکانس بالا و استفاده از انعکاس این صدا برای دید خود استفاده میکند و از این راه محیط اطراف خود را به خوبی شناسایی میکند.
این نتایجی بود که در نشست سالانه ی انجمن علمی اعصاب ارائه شد.
محققان در بخش خاصی از مغز خفاش، برجستگی هایی را مشاهده کردند که در میانه های مغز متمرکز شده بود. همه ی مغز پستانداران این برجستگی را دارند و نقشی که این قسمت از مغز بازی می کند این است که با درک فضای سه بعدی پستانداران را قادر به حرکت میکند.
فرضا در انسان، این به معنی استفاده از نشانه های بصری و برای خفاش ها، به معنی انعکاس صدا است.
سینتیا ماس از دانشگاه جانز هاپکینز گفت: ” خفاش ها را به طور مستقیم پرتو صدای خود را برای بازرسی اشیاء در محیط اطراف خود میفرستند، و از چشم خود برای دیدن محیط اطراف خود استفاده نمیکند. ” او تحقیقات ادراک فضایی، حافظه و رفتار حرکتی را بیشتر به روی خفاش ها انجام داده است.
چرا بر روی خفاش ها تمرکز میکنند؟
ماس گفت: ” آنها یک مزیت فوق العاده نسبت به اکثر پستانداران دیگر دارند، چرا که آنها از یک سیستم سنجش فعال استفاده میکنند که تمام محیط را برای حرکت خود مورد سنجش قرار میدهند. همچنین او گفت ما قادر هستیم سیگنال واقع در داخل سر خفاش را دریافت کنیم.”
تیم او آزمایشی را طراحی کرد تا محاسبه کند که چگونه خفاش سیگنال ایجاد شده را دریافت و پردازش میکند. آنها یک اتاق با میکروفن و دوربین های مادون قرمز با سرعت بالا را طراحی کردند و به انتظارنشسته اند.
همراه با ظبط عصب های برجستگی های میانی مغز یک خفاش تعلیم داده شده، ماس و تیمش توانستند بفهمند که خفاش ها چگونه فضای سه بعدی را درک می کنند.
هر نمونه نورون های خاصی بود که تشخیص می داد که به عنوان مثال جسمی نزدیک است یه دور.
این پژوهش برای اولین بار نشان داد که دانشمندان چگونه فهمیدند که پژواک صدا چگونه توسط نورون ها گرفته می شوند.
ماس گفت: ما می خواستیم این آزمایشات را به جایی برسانیم که روی رفتار عصب ها نگاهی دقیق داشته باشیم و این آزمایش پیشرفت بزرگی بود.
نیناد کوثری، یکی از دانشجویان آزمایشگاه ماس گفت که درک بهتر اکولوژی می تواند به پیشرفت خودرو های آنتن دار و دستگاه های ردیابی صوتی کمک کند. همچنین اگر افراد نابینا بتوانند از روش خفاش ها استفاده کنند به آنها هم بسیار کمک خواهد کرد.
همچنین می تواند به ما کمک کند که بفهمیم پستانداران چگونه محیط اطراف خود را درک می کنند.
ملویل وولگموث دانشجوی پسا دکترای آزمایشگاه ماس گفت: ” ما با اطلاعات پیچیده ای مواجه ایم. زمانی که شما همه ی اطلاعات پیچیده را در کنار هم می گذارید باید آن را تحلیل کرده که کدام مهم است. سیستم خفاش ها به همین خوبی است. آنها صدا را در اطراف خود رها کرده و سپس باید پژواک های را انتخاب کنند که برایشان مهم است. همچنین همین سیستم به ما ایده ای را می دهد که سنسور های حرکتی چگونه شبیه سازی می کنند درست به همان شکل که مغز این کار را انجام می دهد. “

درباره نویسنده

پوریا صادقلو

دیدگاه شما چیست