مقالات

« حیات » کهن تر از آن چیزی است که تصور می شود !

نوشته شده توسط رضا ماه منظر

دانشمندان در مطالعات جدید خود بر روی سنگ های کربن دار زیستی ادعا نمودند حیات کهن تر از آن چیزی است که تصور می شود!
سیاره زمین در ابتدا شرایط بسیار سخت و طاقت فرسایی را برای ایجاد حیات داشته است. سطح داغ و مذاب، دریاهایی جوشان و گاها آلوده به ترکیبات اسیدی. اما در این میان سازش های بی نظیری از سوی حیات زمین صورت گرفت تا بتواند با تطبیق بر شرایط این جهنم اسیدی، سنگ بنای زیست پذیری سیاره زمین را فراهم آورد.
تا کنون نظریات زیادی در رابطه با لحظه بی همتای آفرینش اولین سلول زیستی مطرح شده، اما مشاهدات و مدارک به دست آمده بسیاری از معادلات پیشین دانشمندان را بر هم می زند. از جمله اکتشاف اخیر که بدون تردید موجب تغییر در بسیاری تصورات گذشته گردیده.
دانشمندان بر طبق شواهد کشف شده ادعا نمودند که حیات بر روی سیاره ما در زمانی حدود ۴٫۱ میلیارد سال قبل ظهور یافته، تقریبا ۳۰۰ میلیون سال بیش تر از آنچه دانشمندان متصور می شدند.
بر اساس مطالعات جدید منتشر شده در مجله Proceedings of the National Academy of Sciences ، به نظر می رسد شکل گیری حیات کمی پیش از برخورد های عظیم سیارکی با زمین و پدید آمدن ماه در ۳٫۹ میلیارد سال قبل، آغاز شده است. به اعتقاد تیم مطالعاتی دانشگاه لس انجلس در کالیفرنیا به سرپرستی پاتریک بنکه، احتمالا حیات در جندین مرحله ایجاد و بر اثر برخورد های عظیم سیارکی نابود شده گردیده. آنها بر این باورند که سطح زمین در آن زمان بسیار داغ و در عین حال نامساعد بوده است.
هیچ مدرکی برای تایید این مسئله که “زمین اولیه محیطی خشک و داغ با دریاهایی جوشان نبوده” وجود ندارد.
با این حال این تیم پژوهشی با همکاری پروفسور مارک هریسون از دانشگاه لس انجلس ضمن دستیابی به مدارکی با ارزش اعلام کردند که شاید حیات می توانسته در مکان هایی با شرایط دشوار نیز ظهور کند.
این گروه با بررسی ۱۰٫۰۰۰ کریستال زیرکن واقع در جک هیلز استرالیای غربی (نوعی کانی معدنی بادوام که می تواند شواهد چندین میلیارد ساله ملکولی را در خود نگه دارد)، موفق به جدا سازی ۶۵۶ سری از زیرکن های دارای لکه ای کربنی در درونشان شدند که پس از انجام آزمایشات “رامااسپکتروسکوپی” توانستند ۷۹ کریستال که حاوی ملکول ها و ساختار های شیمیایی باستانی مشابه با آنچه در موجودات ساده یافت می شود را به صورت سه بعدی تشخیص دهند.
این گروه با جستجوی ترکیبات کربن دار که در ایجاد فرایند های زیستی کلیدی هستند، موفق به کشف ذرات ناچیز گرافیت در دو قسمت یکی از کریستال ها شدند.

: تابش پرتو ایکس از کیریستال زیرکن 4.1 میلیارد ساله

تابش پرتو ایکس از کیریستال زیرکن ۴٫۱ میلیارد ساله ، ذرات گرافیتی را نمایان ساخت. به واسطه ی تفاوت میزان جذب پرتو ایکس بین گرافیت‌ها و ساختار کریستال، این ذرات کربنی نمایان می گردند.

دانشمندان بسیار امیدوار هستند کریستال مذکور حاوی ذراتی متعلق به ۴٫۵ میلیارد سال گذشته باشد. به اعتقاد پروفسور هریسون: هیچ توضیحی برای قرار گیری خود به خودی گرافیت درون کریستال زیرکن وجود ندارد مگر به واسطه یک فرایند زیستی و به همین دلیل تا به حال کسی نتوانسته برای حضور این ذرات در دل این کانی ها منشاء غیر زیستی متصور شود. مشاهدات ایزوتوپی نشان می دهد که گرفرافیت محصور در کریستال به مراتب قدیمی تر از خود کریستال هستند.
وی همچنین افزود: با توجه به یکپارچکی ساختار کریستال و نبود شکاف و روزنه بر سطح آن می توان نتیجه گرفت که این ذرات گرافیتی ناشی از آلودگی های محیطی نمی باشند. بر اساس طیف سنجی های ایزوتوپی عمر کریستال به ۴٫۱ میلیارد سال قبل می رسد و مطمئنا گرافیت داخل آن قدمت بیشتری دارد اما از تخمین زمان دقیق آن مطمئن نیستیم.
نسبت میزان وجود کربن ۱۲ به ۱۳ مشخصه بسیار مناسبی برای تشخیص وجود فعالیت های زیستی در گذشته می باشد.
به نظر می رسد که حیات ابتدائی بر روی زمین به سرعت ایجاد و گسترش یافته است، اما برای تکامل و شکلگیری فرایند های پیچیده زیستی همانند فتوسنتز زمان بسیار طولانی تری نسبت به آنچه تصور می شد، سپری شده است.

درباره نویسنده

رضا ماه منظر

دیدگاه شما چیست