اخبار اخبار ایران و جهان

تمشک طلایی علم و فناوری

نوشته شده توسط عرفان کسرایی

احتمالا از جایزه تمشک طلایی در سینما شنیده اید. جایزه ای  که همه ساله برای بدترین بازی؛ بدترین فیلمنامه و به طور خلاصه به بدترین فیلم اهدا می شود. یکی از موسسات پژوهشی ترویج علم در بین آلمانی زبان ها در اتریش و آلمان؛ ابتکار جالبی به خرج داده و همه ساله با اعطای جایزه تخته طلایی؛ بدترین؛ بی اساس ترین و گمراه کننده ترین ادعای شبه علمی سال را معرفی و با اعطای این جایزه طعنه آمیز به مردم معرفی می کند. این جایزه نخستین بار در سال ۲۰۱۱ در وین اتریش توسط انجمن تفکر نقادانه (GkD) معرفی شد و از آن پس بدترین ادعای شبه علمی سال در بین آلمانی زبان ها توسط هیات داوران انتخاب و از آن با جایزه تخته طلایی تقدیر می شود!
دیروز جایزه تخته طلایی سال ۲۰۱۵ به یک زیست شناس آلمانی اهدا شد. اشتفان لانکا در کتاب خود؛ وجود ویروس های سرخک و ایدز را انکار کرده بود. هیات داوران مرکز پژوهش های علم و شبه علم آلمان می گوید: ویروس شناسی ؛ دانشی است که طی دهها سال جان تعداد زیادی از مردم را نجات داده است. اشتفان لانکا در کتاب خود اساسا این موضوع را منکر می شود که ویروس ها می توانند به بروز بیماری منجر شوند. او معتقد است که پزشکان با واکسیناسیون در حقیقت مردم را بیمار می کنند.
اشتفان لانکا در آغاز سال ۲۰۱۵ ؛ مخالفان خود را به چالشی دعوت کرد و ادعا کرد به هر کسی که وجود ویروس سرخک را اثبات کند ۱۰۰ هزاریورو جایزه می دهد. یک پزشک این کار را انجام داد و نتایج را در اختیار اشتفان لانکا قرار داد. با این وجد لانکا از پذیرش این مساله سر باز زد و از پرداخت جایزه خودداری کرد. او معتقد است که ایدز؛ اختراع صنعت داروسازی است؛ تا بتواند داروهای خود را بفروشد.  جایزه دیگر امسال را ماتیاس رات، پزشک آلمانی دریافت کرد. او ادعا می کرد که قادر است بیماری های ایدز و سرطان را با دوز  های بالای ویتامین و املاح معدنی درمان کند.
ادعاهای شبه علمی بسیارند اما شاخص هایی که برای اعطای این جایزه در نظر گرفته شده ؛ مواردی از ادعاهای بی اساس است که اولا علی الاصول خلاف واقعیت های علمی باشند؛ ثانیا ایده هایی باشند  که مستقیما بهداشت و سلامت جامعه را هدف گرفته و به همین سبب خطرناک محسوب می شوند.  در خطرناک بودن ایده های شبه علمی مخالفان واکسیناسیون در آلمان و اتریش همین بس که بسیاری از والدین از واکسیناسیون فرزندان خود خودداری می کنند. یکی از بحث های داغ فعالان ترویج علم در این کشورها ؛ موضوع واکسیناسیون است. در حالی که ما در مباحث ترویج علم ایران حتی در این مورد صحبت هم نمی کنیم و واکسیناسیون اجباری؛ برای جامعه ما امری بدیهی و بخشی از شبکه بهداشت و درمان کشور است. در آلمان در سال ۲۰۱۴ تا روز ۲۳ فوریه همان سال ؛ ۵۷۴ مورد ابتلا به سرخک تنها در شهر برلین گزارش شده در حالی که سرخک در ایران تقریبا ریشه کن شده است.

+ تصویر این مطلب تزئینی است.

درباره نویسنده

عرفان کسرایی

کسرایی، عضو انجمن فلسفه علم آلمان و پژوهشگر مطالعات علم و فناوری در دانشگاه کاسل است
زمینه های پژوهشی او عبارتند از:
-فلسفه فیزیک ، منطق ریاضی و مدلسازی در ریاضیات مهندسی
-ارتباطات علم و جامعه شناسی شبه علم در ایران
-تاریخ علم (تاریخ فیزیک مدرن در قرن بیستم)

دیدگاه شما چیست