اخبار اخبار ایران و جهان مصاحبه ها

ماراتنی از جنس تولید محتوا

نوشته شده توسط مسعود محمدی

امروزه در کشورمان زیرساخت‌های فضای سایبر در حال توسعه‌ است، افزایش کاربران و مخاطبان نیز به همین صورت در حال رشد پرشتابی است.
اما یک نکته مهم، آیا ما برای این همه مخاطب محتوای مناسب داریم؟
سوالی که متاسفانه با پاسخ منفی پاسخ داده خواهد شد.
تولید محتوای مناسب، مساله ای است که چندی در کشور ما مورد بحث و بررسی قرار گرفته و نهادهای متعددی سعی در برآورده کردن نیازهای مخاطبان بیشمار فضای مجازی دارند.
سرعت بیش از حد تصور رجوع مردم به شبکه های اجتماعی، وبسایت ها و… دست اندرکاران دانشگاه شریف را بر آن داشت تا اقدام به برگزاری نخستین ماراتن تولید محتوای دیجیتال در کشور نمایند.
علمنا با دکتر روستا آزاد « دبیر این ماراتن و همچنین،رئیس دفتر توسعه‌ی فناوری‌های نرم دانشگاه صنعتی شریف » گفت و گوی کوتاهی را داشته که در ادامه خواهید خواند.

دکتر روستا آزاد: هدف اصلی این ماراتن شناسایی ظرفیت های جوان کشور در عرصه تولید محتوای دیجیتال است

دکتر روستا آزاد ضمن دعوت از تمام فعالان حوزه دیجیتال به شرکت در این رقابت یکی از مهمترین اهداف این ماراتن را به علمنا اینگونه توضیح داد:
ما در پی این موضوع هستیم که ظرفیت های جوان کشور را در عرصه تولید محتوا شناسایی و سپس فعال نماییم تا آنها بتوانند در بستر تولید محتوا اقدام به تولید محصول کنند.
یعنی در حقیقت خروجی این ماراتن این خواهد بود که هم در عرصه تولید محتوای دیجیتال کشور گام خوبی برداشته می شود و هم افراد مستعد و فعال این زمینه شناسایی می شوند تا بتوان به آنها ماموریت های بعدی را واگذار کرد.
دبیر اجرایی این ماراتن در خصوص نحوه ثبت نام علاقه مندان در این رقابت نیز گفت : ما سایتی را طراحی کردیم و اعلانات و ثبت نام در این ماراتن از طریق آن صورت می گیرد.
آدرس این سایت به شرح ذیل می باشد:

www.sharifdc.ir

ثبت نام هم در دو مرحله اولیه و ثانویه انجام میشود. در ثبت نام اولیه، سرگروه تیم، فرم را در سایت تکمیل و ارسال میکند. فرم ثبت نام اولیه برای دو نوع تیم حقیقی و حقوقی به طور جداگانه وجود دارد. بعد از ثبت نام اولیه مدارک شرکت کنندگان مورد بررسی قرار خواهد گرفت و بعد از تایید از طرف کمیته علمی یک ایمیل برای سرگروه ارسال میشود که حاوی یک آدرس و کد برای ثبت نام ثانویه است.
بعد از ثبت نام نیز شرکت کنندگان محصولات و فرآورده های خود را در قالب گوناگون مانند: عکس، فیلم، انیمیشن یا بازی های رایانه ای، نوشته و.. در حوزه های فرهنگ و معارف اسلامی، پزشکی و سلامت، اقتصاد و کارآفرینی، علوم فنی و مهندسی، سبک زندگی، هنر و معماری و موضوعات آزاد ارائه می دهند و پس از طی چند مرحله داوری و بررسی نفرات برگزیده انتخاب می شوند و جوایزی ارزنده نیز به آنها ارائه خواهد شد.

جوایز ماراتن تولید محتوای دیجیتال

اما این پایان مسیر برگزیدگان نخواهد بود، چرا که به گفته دکتر روستا آزاد؛ مسئولین برگزار کننده از آنها حمایت خواهند کرد تا در قالب استارتاپ ها و مجموعه های شرکت های دانش بنیان، هسته اولیه شرکت های بزرگ تولید محتوای آینده کشور را تشکیل دهند.

درباره نویسنده

مسعود محمدی

دیدگاه شما چیست