اخبار اخبار ایران و جهان مقالات

« دیده بان »، تیزبین ایرانی

نوشته شده توسط مسعود محمدی

امروزه فناوری کارش به جایی رسیده که با چشمان تیزبین خود جاده پیشرفت انسان را رصد می کند. این جاده، روزی مسیر خود را از زمین شروع کرد و حال به آسمان رسیده است. چند سالی ست که دوربین های مخصوص در پهپاد های نظامی و غیرنظامی بکار می روند.
و امروزه شاهد پیشرفت چشمگیر در این حوزه نیز هستیم، دوربین هایی که قابلیت تصویربرداری با کیفیت بالا از محیط اطراف را جهت تامین نیازهای مختلف بشر با هزینه ای بسیار کم، به انجام می رسانند.
در حال حاضر، این محصول در ایران بصورت بومی تولید می شود و در صنایع نظامی و صنعتی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.
یکی از پیشگامان صنعت پهپاد در کشور ما شرکت فاتح آسمان شریف است که حالا پس از طراحی و تولید پهپادهای گوناگون و پیشرفته، گام در ساخت دوربین های مخصوص این پهپادها گذاشته است.
در حقیقت فاتح آسمان شریف توانسته نسل جدید دوربین های تصویر برداری ویژه پهپاد ها را بدست مهندسان و متخصصان ایرانی، طراحی و تولید نماید تا قدمی برای پیشرفت و ترقی کشورمان در این حوزه برداشته باشد و در آینده ای نزدیک شاهد تولید انبوه چشمان تیزبینی همچون «دیده بان» در ایران باشیم.
علمنا نیز به عنوان نخستین رسانه در کشور بصورت اختصاصی از این دست آورد ملی گزارشی کوتاه، برای مخاطبان خود آماده کرده است که در ادامه خواهید خواند.

دوربین دیده بان در حال انجام آخرین تست های خود بود که به سراغش رفتیم.
در آنجا جمعی علاقه مند و پر تلاش با تمام توان خود سعی در بازکردن گره های کور تکنولوژی پیشرفته ای بودند که نیازهای متعددی در کشور را می تواند برآورده کند، از تصویربرداری هوایی گرفته تا دیده بانی در مرزهای کشور، از محافظت از منابع طبیعی گرفته تا استفاده در بلایای طبیعی.
با سخنگوی شرکت، آقای حسن پناه وارد صحبت می شویم و از دیده بان میپرسیم.
او در معرفی دوربین دیده‌بان‌۱ به  علمنا گفت:
دوربین دیده‌بان ۱ جدیدترین محصول شرکت فاتح آسمان شریف است که دارای قابلیت زوم X12 اپتیکال و X4 دیجیتال بدون افت کیفیت و در مجموع X48 است که برای ضبط فیلم‌هایی با کیفیت Full HD و عکس‌هایی با کیفیت ۱۶ مگاپیکسل استفاده می‌شود.
تصاویر این دوربین بدون لرزش و با کیفیت هستند. این دوربین قادر است در محیط‌های کم نور به خوبی کار کند. جذب ارتعاشات آن به دو روش اکتیو و پسیو می‌باشد که روش اکتیو برای ارتعاشات بسامد پایین و روش پسیو برای ارتعاشات بسامد بالا است. سیستم‌های جاذب اجازه نمی‌دهند ارتعاشات پرنده اعم از مولتی روتور یا هلی کوپتر و یا حتی ارتعاشات هواپیماهای بدون سرنشین و با سرنشین به دوربین منتقل شود.

حسن پناه - سخنگوی شرکت فاتح آسمان شریف

حسن پناه – سخنگوی شرکت فاتح آسمان شریف

این دوربین کمتر از ۸۰۰ گرم وزن دارد، در سه محور پایدارسازی و در سه محور هم کنترل می‌شود. علاوه بر این‌که تصاویر روی زمین نمایش داده می‌شوند و قابلیت ضبط شدن دارند، بر روی یک میکرو SD که روی دوربین تعبیه شده است، نیز ضبط می‌شوند. همچنین این دوربین دارای نشانگر لیزر است و برای زدن اهدافی که نشانه‌ی لیزر در زدن آن‌ها به‌کار می‌آید استفاده می‌شود.
همچنین از دیگر ویژگی‌های این دوربین این است که شما قادر هستید روی یک نقطه کلیک کنید و دوربین روی آن سوژه قفل و رهگیری اجرا نماید که تحقیقات روی این ویژگی همچنان ادامه دارد.
از دیگر ویژگی‌های مهم دیده‌بان۱ دادن مختصات یک نقطه به این دوربین است تا به نقطه مورد نظر نگاه کند. در واقع باید گفت این دوربین حلقه‌ی گمشده‌ی راهبردهای جامعی بود که می‌توانست برای شناسایی دیده‌بانی، امداد و نجات و پاسداری از محیط‌زیست استفاده شود.
شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف نظامی و غیرنظامی خواستار تهیه این دوربین هستند که یکی از این شرکت‌ها یعنی شرکت برق منطقه‌ای فارس دوربینی با قابلیت X10 زوم اپتیکال به منظور پایش خطوط انتقال پر قدرت خود خریداری کرده است.

 

دوربین دیده بان دوربین دیده بان دوربین دیده بان

از او پرسیدیم: قطعاً این دوربین موفقیت‌های بیشماری در داخل کشور کسب کرده است اما آیا در عرصه بین المللی نیز حضور خواهد یافت؟
حسن پناه نیز پاسخ داد: این شرکت برنامه‌هایی را برای حضور در برخی از نمایشگاه‌های داخلی و بین‌المللی دارد، اما معتقد است که وزن تبلیغات نباید سدی برای رشد علمی باشد. تاکنون مؤسسّاتی در بحث تحقیق و توسعه همکاری‌هایی اندکی اما نه چندان پررنگ با این شرکت داشته‌اند.
در ادامه هم به سراغ تصویربرداری از دیده بان رفتیم که البته دیده بان هم از ما عکس گرفت، عکسی که به یادگار برایتان در زیر قرار دادیم.

دیده بان

درباره نویسنده

مسعود محمدی

دیدگاه شما چیست