اخبار اخبار ایران و جهان

تصاویر هابل نقاطی مرموز در مشتری را نشان می دهند

نوشته شده توسط محمد محمدی

تلسکوپ فضایی هابل به عنوان یک ماهواره بررسی کننده ی آب و هوای کیهانی به خدمت گرفته شده است تا جزئیات بی نظیری در مورد طوفان های آشفته بر روی مشتری، در اختیار ناسا (NASA) قرار دهد.
مأموریت جدیدی که تلسکوپ مدارگرد هابل شروع کرده، تولید نقشه های آب و هوایی از سیاراتی است که بیرون از منظومه شمسی قرار دارند.
با استفاده از یک سری عکس های لحظه ای (Snapshots) که با بیشترین جزئیات ممکن توسط دوربینی با میدان دید عریض در رصدخانه ی در حال گردش گرفته می شود، دانشمندان دو نقشه ی جهانی وسیع و گسترده، از غول های گازی چرخان (لکه های سرخ روی سیاره مشتری) در یک دوره ۱۰ ساعته تولید کرده اند.
هر بار که ما به سیاره مشتری نگاه می کنیم نکات وسوسه انگیزی بدست می آوریم که نشان می دهد پدیده های مهیجی در راه است .
لکه ی عظیم سرخ رنگ سیاره مشتری که گردبادی با وسعت حداقل دو برابر سیاره زمین است به تدریج و با گذر زمان گردتر می شوند.
فقط در سال گذشته این انقباض یا گرد شدن، باعث کاهش قطر این نقاط در حدود ۲۴۰ کیلومتر (۱۵۰ مایل) شده است.
این لکه ی سرخ همانند یک طوفان عظیم به فروکش کردن خود ادامه می دهد. لکه سیاره های شاخص منظومه شمسی بین رنگ های قرمز و نارنجی تغییر می کنند.
امی سیمون (Amy Simon)، دانشمند سیاره شناس ناسا در مرکز پرواز فضایی گودارد (Goddard) در گرین بلت مریلند است که در یک بیانیه مطبوعاتی گفت : ” اکنون هیچ استثنایی وجود ندارد و با استفاده از ابزار امروزی می توان به بسیاری از سوالاتی که در ذهن های پرسشگر ایجاد می شود پاسخ داد.”

دانشمندان با استفاده از داده های تلسکوپ فضایی هابل یک نقشه جدید از سیاره مشتری تولید کرده اند.
این لکه ها شگفت انگیزترین منظره را بوجود می آوردند در حالی که یک رشته باریک و طویل تقریبا در تمام عرض گردباد پهن شده است . دانشمندان هنوز در حال شناسایی چیزی هستند که توسط بادهایی با سرعت ۱۵۰ متر بر ثانیه (۳۳۰ مایل بر ساعت) چرخیده و پیچ خورده اند .

سیاره مشتری همراه با زهره و مریخ غالباً در قسمت شرقی آسمان در سحر ۱۷ اکتبر ۲۰۱۵ قابل رؤیت است. یک دوربین دو چشمی (Binoculars) می تواند چهار قمر بزرگ مشتری را نشان دهد درحالی که تلسکوپ جزئیاتی از اتمسفر سیاره را نیز می تواند نشان دهد.

سیاره مشتری همراه با زهره و مریخ غالباً در قسمت شرقی آسمان در سحر ۱۷ اکتبر ۲۰۱۵ قابل رؤیت است. یک دوربین دو چشمی (Binoculars) می تواند چهار قمر بزرگ مشتری را نشان دهد درحالی که تلسکوپ جزئیاتی از اتمسفر سیاره را نیز می تواند نشان دهد.

مایکل وانگ از گروه نجوم دانشگاه کالیفرنیا در برکلی می گوید : به زودی، ما گزارشهای آب و هوایی منظمی از غول های گازی دیگر نیز خواهیم داشت . چرا که داشمندان قصد دارند تا با استفاده از هابل تصاویر مشابهی از اورانوس و نپتون بصورت سالیانه تولید کنند.
این کار قسمتی از ابتکاری است که ناسا نام آن را برنامه میراث اتمسفر بیرونی سیارات گذاشته است. این مجموعه از نقشه ها که در طی زمان تولید خواهیم کرد نه تنها به دانشمندان در جهت فهم نوع اتمسفر سیارات غول آسا کمک می کند بلکه اتمسفر سیارات مربوط به ستاره های دیگر را نیز مشخص می کند و اتمسفر زمین و اقیانوس ها از این مقوله مستثنی نیستند.

درباره نویسنده

محمد محمدی

دیدگاه شما چیست