اخبار اخبار ایران و جهان مقالات

از مستند Human گوگل چه می دانید؟

نوشته شده توسط علیرضا نجفی پور

“فیلم مستندی که از طریق مصاحبه با ۲۰۰۰ فرد ساخته شد”
چند سال قبل، هلیکوپتر «یان آرتوس برتراند» در کشور مالی خراب شد.
او در حین منتظر بودن برای تعمیر هلیکوپتر خود، یک روز را صرف صحبت  با یک کشاورز محلی در رابطه با امید‎ها، نگرانی‎ها و اولویت‎هایش کرد- یعنی بررسی سوال‎های اساسی که کلیت یک زندگی را شکل می‎دهند- او می‎گوید: “برای اولین بار من با درک حقیقی تجربیات و زندگی یک شخص، روبرو شده‎ بودم.” و حالا به لطف گوگل، سازمان ملل متحد و ۲۰۲۰ شخص مشتاق، این مستندساز امیدوار است که آن تجربه را برای ما بازگویی کند.
شنبه‎ی گذشته، مستند Human (انسان) به اولین فیلمی تبدیل شد که در مجمع عمومی سازمان ملل متحد برای ۱۰۰۰ بیننده از جمله بان‌کی‌مون دبیرکل سازمان ملل متحد به نمایش درآمد. در همان روز، گوگل ۶ کانال در یوتیوب را به این مستند اختصاص داد، و این فیلم را به زبان‎های عربی، انگلیسی، فرانسوی، پرتغالی، روسی و اسپانیایی به صورت زیرنویس نشان داد. کانال‎های یوتیوب همچنین میزبان سه ساعته‎ی عوامل پشت صحنه‎ی ساخت فیلم بودند از جمله پیدایش آن، ساخت فیلم و موزیک آن. (با آنکه فیلم در ۵۰۰ سینمای فرانسه اکران شده است ولی اکران سینمایی فیلم در آمریکا هنوز صورت نگرفته است) موسسه‎ی غیر انتفاعی GoodPlanet که برای Arthus-Bertrand است نیز کپی‎های رایگانی از فیلم را برای پخش در مدارس و سازمان‎های غیر دولتی اطراف جهان دریافت کرده است. او می‎گوید: “امیدوارم که این فیلم، فیلمی باشد که ایجاد کننده‌ی بحث و تفکر باشد.”
برای خلق این فیلم، آرتوس برتراند به همراه تیمش که از ۱۶ ژورنالیست تشکیل شده بود ۲۰۲۰ فرد را در ۶۰ کشور مورد مصاحبه قرار دادند.
هر مصاحبه از ۴۰ سوال یکسان تشکیل شده است و موضوعات مهمی نظیر خانواده و مذهب (آخرین باری که به شریک زندگی خود گفته‎اید “دوستت دارم” چه زمانی بوده است؟) تا آرزو و شکست (سخت‌ترین آزمونی که با آن مواجه بوده‎اید چه چیزی بوده و از آن چه چیزی یاد گرفته‎اید؟) در آنها مورد بررسی قرار گرفته‎اند.

آرتوس برتراند : چیزی که فیلم HUMAN در اختیار شما قرار نمی‎دهد پس زمینه است.

در فیلم، مصاحبه‎های تک فریمی به همراه شات‎هایی سریع از کویر‎ها و کوه‎هایی که آرتوس برتراند آن‎ها را می‎شناخته است همراه شده است.
آرتوس برتراند که از فیلم‎های Koyaanisqatsi اثر Godfrey Reggio و درخت زندگی Terrence Malick به عنوان الهام بخش‎های خود برای ساخت این فیلم یاد می‎کند، این فیلم را نمایش زندگی از بین سه صدا می‎داند یعنی: مردم، طبیعت و موزیک سنتی.
او می‎گوید: “راهیابی به قلب آنچه که معنای انسان را در خود دارد می‎تواند اندکی مشکل باشد.” “تصاویر هوایی در اختیار شما یک فرصت و یک لحظه برای منعکس‌سازی آنچه قبلا گفته شده است قرار می‎دهند.”
چیزی که فیلم HUMAN در اختیار شما قرار نمی‎دهد پس زمینه است.
فیلم بین مصاحبه‎ها و تصاویر طبیعی، بدون معرفی نام افراد یا کشور یا نوع زبان کات می‎خورد.
آرتوس برتراند امیدوار است که از بین بردن عواملی که تعیین‌کننده‎ی هویت می‎باشند باعث می‎شود تمرکز بیشتر صرف شباهات و همانندی‎های ما شود. او چنین توضیح می‎دهد که: “ما می‎خواستیم بر چیزی که تمامی ما در آن سهیم هستیم تمرکز کنیم. اگر شما نام یک شخص، یا کشوری که اهل آن هستید را لحاظ کنید، قدرت فیلم را به خوبی حس نمی‎کنید.”
در زیر می توانید تریلری از این مستند را ببینید.

درباره نویسنده

علیرضا نجفی پور

دیدگاه شما چیست