اخبار اخبار ایران و جهان

یک جایزه علمی به وسعت جهان اسلام

نوشته شده توسط هانیه گلرخ

چند جمله درباره‌ی عالی‌ترین جایزه علمی جهان اسلام….
چند روز گذشته بود که خبر انتخاب برگزیدگان جایزه مصطفی (ص) اعلام شد، جایزه ای که فصلی تازه را می تواند رو به تقدیر از تلاش های علمی دانشمندان و البته حرکت های بزرگ محققین و پژوهشگران جهان اسلام آغاز کند.
اما درباره این جایزه چه می دانید؟
در معرفی این جایزه آمده است که:
در سال ۱۳۹۱ جایزه مصطفی(ص)، عالی‌ترین جایزه‌ی عرصه علم و فناوری، به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید.
این جایزه به دلیل تاکید پیامبر اعظم (ص) بر علم و علم آموزی، به نام یکی از القاب آن حضرت، مصطفی به معنای برگزیده، نام‌گذاری شده است.
یک شورای سیاست‌گذاری که جمعی از دانشگاه‌ها و مراکز علمی بزرگ ایران و جهان اسلام را به دور هم گردآورده است ناظر بر روند اجرای این جایزه خواهد بود.
این شورا در تلاش است تا با شناسایی، معرفی و تقدیر از برترین‌های علم وفناوری در جهان اسلام، علم‌آموزی و پژوهش را در جوامع اسلامی ترویج دهد.
این جایزه در ۴ رشته، علوم و فناوری نانو، علوم و فناوری زیستی و پزشکیف علوم و فناوری اطلاعات و ارتباطات و طرح برتر دانشمند مسلمان اهدا خواهد شد.
همچنین این جایزه پیشگام در توسعه‌ی روابط نهادهای علمی و فناوری در کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اسلامی (OIC) است و در نظر دارد تا با تقویت ارتباط میان دانشمندان و پژوهشگران به تعالی علم در این کشورها کمک کند.
این جایزه هر دو سال یکبار برگزار و به دانشمندان و پژوهشگران برتر جهان اسلام اعطا می‌شود و به طرح‌‌هایی تعلق می‌گیرد که زمینه ساز بهبود زندگی بشر بوده و در آن محققان دست به نوآوری مشهود در مرزهای دانش و فناوری زده و یا روش‌های علمی جدیدی را ارائه کرده باشند.
از لحاظ مالی نیز مبلغ ۵۰۰ هزار دلار به نفرات برتر اهدا خواهد شد. که این مبالغ از روش های مختلفی نظیر موقوفه های علمی که توسط خیرین صورت پذیرفته تامین می گردد.
مراسم جایزه مصطفی(ص)، دی ماه سال جاری در تهران برگزار می شود و در آن برگزیدگان معرفی و تقدیر خواهند شد.

درباره نویسنده

هانیه گلرخ

دیدگاه شما چیست