آخرین اخبار

فناوری دانشگاه شریف در خدمت هنرمندان

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

متخصصین دانشگاه صنعتی شریف، سقف رباتیکی را طراحی کرده‌اند که می‌تواند شکل خود را برای کسب بهترین شرایط صوتی در سالن نمایش تغییر دهد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه شریف؛ سالن چند منظوره‌ی نمایش باغ صبای تهران چندی دیگر با همت متخصصین دانشگاه صنعتی شریف به یک سقف رباتیک مجهز خواهد شد. این سقف که با سفارش سازمان توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران ساخته شده، می‌تواند متناسب با برنامه در حال اجرای داخل سالن نمایش شکل خود را به گونه‌ای تغییر دهد که بهترین کیفیت صوتی حاصل شود.
بنا بر این گزارش؛ کیفیت صدا در سالن‌های نمایش از مهمترین عوامل در ارائه یک کار هنری است. دکتر محمد دورعلی مجری بخش الکترومکانیکال این پروژه می‌گوید:« در سالن‌های نمایش، برنامه‌های متنوعی از جمله، تئاتر، تکنوازی، ارکستر، خوانندگی و یا سخنرانی اجرا می‌شود که کیفیت صوت در جذابیت آنها بسیار تاثیر گذار است. اما کیفیت صدا تنها به سیستم‌های صوتی مربوط نمی‌شود و شکل و جنس سقف نقش بسیار مهمی در توزیع صدا دارد.» وی می‌افزاید:« سقف مثل یک آینه، امواج صوتی را بازتاب می‌دهد. جنس و شکل سقف تعیین می‌کنند که صدا با چه فرمی به حضار برسد در واقع تعیین شکل سقف هم خود بخشی از کار هنری است.» با وجود اهمیت شکل و جنس سقف سالن نمایش در کارهای هنری به دلیل آنکه تاکنون امکان تغییر آن وجود نداشت به آن توجهی نمی‌شد اما متخصصان دانشگاه شریف در دو پروژه جداگانه توانستند این امکان را برای هنرمندان فراهم کنند تا با تغییر شکل سقف، بهترین کیفیت ممکن را در اجراهای هنری خود کسب کنند.
پژوهشگران یکی از مراکز رشد وابسته به دانشگاه صنعتی شریف ابتدا با انجام پروژه‌ای، شکل و جنس مناسب برای سقف را تعیین کردند و سپس متخصصان یکی از واحدهای مستقر در مجتمع خدمات فناوری دانشگاه صنعتی شریف طی ۱۲ هفته با استفاده از امکانات موجود در کشور، موفق به طراحی و ساخت یک واحد نمونه از این سقف رباتیکی شدند که صفحات متحرک و ارتفاع عملکردی آن تماما توسط رایانه قابل کنترل میباشد.
این سقف از تعداد زیادی واحد تشکیل شده است و هر واحد متشکل از چهار صفحه آکوستیکی مشبک بزرگ می‌باشد که می‌توانند از طریق مکانیزمی که سوراخ های هر صفحه را در دو وضعیت باز یا بسته قرار می¬دهد، جاذب یا دافع صوت باشند. این صفحات با کمک عملگرهای مکانیکی تا چهار و نیم متر بالا و پایین رفته و هر کدام می‌توانند تا ۴۵ درجه در دو جهت زاویه خود را تغییر دهند. بدین ترتیب هر واحد از -۱۱درجه آزادی برخوردار است که با کمک برنامه رایانه‌ای کنترل می‌شود.
گفتنی‌ست؛ چنین مجموعه‌ای امکان کنترل بی‌نظیری را بر روی شکل سقف فراهم می‌آورد که کیفیت کارهای هنری انجام شده در سالن نمایش را تا حد زیادی افزایش می‌دهد.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست