مقالات

شهری در میان آسمان

نوشته شده توسط رضا ماه منظر

ژاپنی های آینده، شهری در میان آسمان خواهند داشت.
بحران افزایش جمعیت و گسترش فضای شهری یکی از بحران های پیش روی نسل بشر در دهه های آینده خواهد بود.
این رشد بی رویه مهندسین شهر سازی ژاپنی را بر آن داشته تا به کمک تکنولوژی های نوین دست به پروژه هایی در مرز بین تخیل و واقعیت بزنند که شاید در نگاه اول چندان واقعی به نظر نرسد.
ژاپنی ها هم اکنون در حال بررسی برای ساخت پروژه ای با نام “ابرشهر هرمی” برای آینده هستند.
از حدود دو دهه قبل زمانی که این ایده منحصر به فرد در ذهن مسئول شرکت شیمیزو رسید، تا کنون پیشرفت های متنوعی در زمینه ساخت مصالح ساختمانی و دیگر تکنولوژی ها صورت پذیرفته تا راه را برای به حقیقت پیوستن این طرح بی همتا محقق سازد.

سازه دست ساز بشر

این شهر پس از ساخت بزرگترین سازه دست ساز بشر بر روی زمین خواهد بود

این ابرشهر هرمی که ۱۴ بار بلندتر از هرم جیزه (بزرگترین هرم مصر) است محل سکونت ۳ و نیم میلیون شهروند به همراه فضای کار و تفریح برای حدود یک و نیم میلیون نفر خواهد بود.
این غول عظیم که پایه های آن در ارتفاع ۷۳۰ متری از سطح آب های آزاد قرار خواهد گرفت می تواند مشکل تراکم جمعیت و ساخت و ساز انبوه را برطرف نماید.

پایه های ابر شهر هرمی
ساختار منحصر به فرد پایه های این سازه به شکل هشت وجهی های بلند و قطور که در عمق زمین به صورت چاهک هایی قرار گرفته اند متشکل از مواد سبک اما بسیار مقاوم نانو فیبر کربن می باشد که می توانند زندگی را در این شهر که در ارتفاع ۲ کیلومتری از سطح زمین قرار دارد، ممکن سازد.
این ابر شهر با کاربردی چند منظوره، ترکیبی از مراکز اداری، مسکونی، تجاری، پژوهشی، فرهنگی و حتی تفریحی می باشد.
بزرگترین بخش شهر که سطوح پایینی هرم را تشکیل می دهد، شامل چهار طبقه است و ساختمان های مسکونی و اداری را در خود جای می دهد، در حالی که ردیف بالایی ( طبقات پنجم تا هشتم) ، شامل مراکز تحقیقاتی، امکانات تفریحی، و تعدادی از هتل ها و خانه های مسکونی است.

سیستم شهر چگونه است؟
مطابق تصویر زیر هرکدام از واحد های ساختمانی به صورت هرم های کوچکی در دل این شهر جای می گیرد که در حدود ۳۵۰ متر ارتفاع خواهد داشت و از همه جهات به دیگر بخش ها متصل خواهند شد و از طریق رأس و قاعده شان با یکدیگر در ارتباط هستند.
از دیگر نکات جالب توجه در این سازه، طراحی در پنجره های هر واحد است که بصورت شیشه ای می باشد. چرا که هر واحد دارای هشت وجه وسیع است که می بایست در مقابل فشار باد مقاومت کند. در این طراحی هوشمندانه با ایجاد زاویه در فرم پنجره و دیوار ها ، می توان لرزشها و فشار ایجاد شده توسط باد را مهار نمود .
هر واحد هشت وجهی به گونه ای طراحی شده است که می تواند کاربرد مسکونی، مجموعه ای متشکل از ۱۰۰ واحد تجاری و یا به عنوان سالن های ورزشی مورد استفاده قرار گیرد.
طراحی خلاقانه باعث شده که نور خورشید و هوای تازه در تمامی نقاط درونی شهر انتقال یابد و کیفیت هوا در تمامی قسمت ها حتی در پائین ترین نقاط در حد مطلوبی باقی بماند.

شهری در آسمان

مصالح نوین موجب قابلیت های نوین می شود
در زمان مطرح شدن پروژه در ابتدای قرن ۲۱ با توجه به وزن سازه، به نظر نمی رسید که بتوان با مصالح موجود این پروژه را تحقق بخشید. اما با کشف خصوصیات نانو تیوپ های بسیار سبک وزن فوق العاده قدرتمند کربنی می توان ساخت این پروژه را به واقعیت مبدل نمود.
به همین دلیل برای کاهش وزن و بالا بردن استحکام هر یک از ستون ها از این الیاف در کنار مصالح سیلیکاتی به دلیل قدرت و استحکام فوق العاده بالا استفاده می گردد.
اسکلت و اتصالات موجود میان واحد های شهر، از لوله های ضخیمی به قطر ۱۰ متر تشکیل شده است که در داخل آنها علاوه بر انتقال شبکه های انتقال نیرو، راهروها، شبکه های تهویه و همچنین دو سیستم پیشرفته حمل و نقل برای ساکنین مد نظر قرار گرفته شده است.
هر کدام از مسیر های ارتباطی در نقاطی تحت عنوان گره به یکدیگر متصل می شوند که مراکز اصلی ارتباط میان طبقات خواهند بود و توسط کره ای شیشه ای به قطر ۵۰ متر پوشیده می شوند. استفاده از شیشه در تمامی قسمت ها و دیوارها، در واقع موجب کاهش مصرف انرژی و بالارفتن بازده نیرو در ابر شهر خواهد شد. همچنین پس از تکمیل شهر منبع تامین برق شهر توسط نور خورشید و نیروی باد می باشد و به طور مستقل از توکیو خواهد بود. طراحی مناسب سازه ها در کنار مصالح قدرتمند و کمک از فناوری های ماشینی آینده، موجب کاهش زمان ساخت ساز می گردد.

تاثیر سونامی و زمین لرزه بر روی سازه چقدر است؟
زلزله ها و سونامی ها یکی از خطرات مرگبار امروزی به شمار می روند. قرار گیری کشور ژاپن بر روی کمربند زلزله خیز اقیانوس آرام این خطر را دوچندان می نماید. اما قدرت استحکام نانو فیبر های کربنی کار شده در پایه ها ی هرم به حدی است که می تواند به راحتی در مقابل فشار ناشی از زلزله، سونامی و حتی فشار ناشی از طوفان مقاومت نماید.

نقل و انتقالات درون شهر
سیستم تعبیه شده جهت جا به جایی در داخل شهر با الهام از شریان های بدن انسان طراحی شده است. این سیستم به طور مداوم با استفاده از آسانسور ها و صفحات متحرک در گردشگاه ها، و وسایل نقلیه الکترونیک هوشمند به طور خودکار به ساکنین شهر اجازه می دهد به راحتی در مسیر خود جابه جا شده و تغییر مسیر بدهند و یا محموله ها را در کمترین زمان ممکن بدون کوچکترین آلایندگی در شهر جا به جا نمایند.
ابر شهر هرمی توکیو تنها یکی از ابر سازه های بزرگ نسل بشر در آینده نه چندان دور خواهد بود. اما با تحقق بخشیدن به این رویا افق های روشنتری در مقابل دید مهندسین برای ساخت سازه های دور از ذهن قرار خواهد گرفت.
دائیا تویاما، سخنگوی دولت ژاپن در معرفی این پروژه گفت: “کشور ژاپن همیشه در عرصه تکنولوژی های نوین پیشرو بوده، این پروژه نیز اگرچه هنوز در مراحل ابتدائی خود به سر می برد و شروع برای ساخت آن تا سال ۲۰۲۹ میسر نخواهد شد، اما بسیاری از محاسبات و کارشناسی ها باید بسیار قبل از اقدامات عملی صورت گیرد. با این حال ابر شهر هرمی توکیو می تواند شروعی برای تحقق یک رویا به واقعیت باشد”.

درباره نویسنده

رضا ماه منظر

دیدگاه شما چیست