مقالات

حیواناتی که منقرض می شوند

نوشته شده توسط عرفان خسروی

دیوید چنسلر عکاسی است که از حیوانات زیادی عکس گرفته، اما عکاس حیات وحش نیست. حیواناتی که او عکاسی کرده، همگی شکارهایی هستند که به دست شکارچیان تگزاسی کشته شده‌اند و در اتاق‌های مجللی که پر از سوغاتی‌های سفرهای تفریحی به آفریقاست، به نمایش گذاشته شده‌اند. این حیوانات نه در راه علم کشته شدند، نه پولی که از کشته‌شدن آن‌ها به دست کشورهای فقیر آفریقایی رسیده، مصروف حمایت از محیط زیست شده است.
در حقیقت اگر چنسلر تصمیم نمی‌گرفت تا با عکاسی از قاتلان این حیوانات، تصویری از لاشه‌های تاکسیدرمی‌شده آن‌ها ثبت کند، بعید بود تا پیش از مرگ شکارچیان و عرضه سوغاتی‌های ایشان در حراجی‌های خصوصی یا انتقالشان به موزه‌های تاریخی طبیعی، کسی به جز صاحبان این اجساد، موفق به دیدار این مجسمه‌های مرگ شود.
شکار در کنار تخریب زیست‌گاه‌ها یکی از مهم‌ترین عوامل انقراض نسل جانوران، به ویژه پرندگان و پستانداران است، گرچه ادعا می‌شود که پول شکارهاچی‌ها می‌تواند موجب رونق کسب و کار و مانع شکار غیرقانونی شود، اما در عمل چنین اتفاقی نیافتاده و وضعیت حفاظتی حیوانات کشورهای آفریقایی یا ایران، به عنوان یکی از آخرین پناه‌گاه‌های آسیایی بسیاری از گونه‌های درحال انقراض، روز به روز بدتر شده است.
دست کم در کشوری مثل ایران، پول کافی برای اجرای سیاست‌های سخت‌گیرانه حفاظتی وجود داشته و دارد و هرگز نیازی نبوده از گوشت تن محیط زیست برای حفاظت از باقی بی‌رمق آن، خرج کنیم.
با این وجود افراد بسیاری هستند که در پی اجرای گردشگری شکار در ایران هستند تا قسمتی از درآمد این گردشگری را خرج حفاظت از محیط زیست کنند و قسمتی را هم به جیب بزنند. در پایان آن‌چه که می‌ماند محیط زیستی رو به ویرانی برای ما و سایر کشورهای میزبان شکارچی‌های پولدار خارجی است و اتاق‌هایی تزئین شده با نورهای هیجان‌انگیز کهربایی‌رنگ و گچ‌بری‌های کلاسیک و دکوراسیون چوبی و شومینه‌های چوب‌سوز که در آن به جز هیکل‌های بی‌جان‌شده پلنگ‌ها و غزال‌ها و یوزهای آفریقایی، کله و دست و پا و پوست غلفتی‌کنده‌شده از تن پلنگ‌ها و غزال‌ها و یوزهای ایرانی هم خودنمایی می‌کند.

۱۷۶۵٫۳۳٫۴۸ ۰۰۱

۱۷۶۵٫۳۴٫۵۵ ۰۰۱

۱۷۶۵٫۳۶٫۴۹ ۰۰۱

۱۷۶۵٫۳۹٫۵۰ ۰۰۱

۱۷۶۵٫۴۲٫۵۲ ۰۰۱

۱۷۶۵٫۴۴٫۵۵ ۰۰۱

۱۷۶۵٫۴۵٫۵۳ ۰۰۱

۳۸٫۴۸ ۰۰۱ untitled hunter # I, trophy room, dallas, texas recipient of the Outstanding Hunting Achievement Award, and the Africa Big Game Award.

۱۷۶۵٫۴۸٫۴۵ ۰۰۱ untitled hunter, trophy room # V, springtown, texas recipient of the Outstanding Hunting Achievement Award.

۱۷۶۵٫۴۷٫۵۲ ۰۰۱ untitled hunter, trophy room # VI, springtown, texas recipient of the Outstanding Hunting Achievement Award.

۱۷۶۵٫۱۷٫۵۳ ۰۰۱ untitled huntress, trophy room # II, dallas, texas recipient of the Outstanding Hunting Achievement Award.

درباره نویسنده

عرفان خسروی

دیدگاه شما چیست