مقالات

ابری به دور هر فرد که منحصر به اوست

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

یک مطالعه‌ی جدید نشان می‌دهد؛ ممکن است لایه‌ای از هوا اطراف بدن هر فرد باشد که یک سری میکروارگانیسم مخصوص هرفرد در آن لایه وجود داشته باشد.
این روزها بدن هر فردی با ابری پوشیده شده است، که ظاهراً این ابر شامل میکروب‌هایی است که منحصر به فرد هستند.
باکتری‌هایی که درون یا روی بدن افراد زندگی می‌کنند، مانند یک ابر میکروبی منحصر به فرد هرکدام از ما را احاطه کرده‌اند. این ابر به صورت غبار از طریق هوا ممکن است منتشر شود. در نهایت، تکه‌هایی از این ابر به سطوح نزدیک خود نشست می‌کنند. نمونه‌برداری از هوای اطراف برای به دست آوردن شواهدی پیرامون این ابرها حتی می‌تواند برای تعیین هویت یک فرد که در اتاق نشسته است مورد استفاده قرار گیرد. به دلیل اینکه آرایش هر ابر بسیار ویژه و منحصر به فرد است، گاهی واقعاً می‌تواند برای تشخیص هویت یک فرد مورد استفاده قرار بگیرد.
جیمز مادو دانشمند اطلاعات و آمار موسسه‌ی فیلاگن در سان فرانسیسکو و کالیفرنیا است. او و همکارانش در تاریخ ۲۲ سمپتامبر در دانشگاه اورگان یافته هایی را که به دست آورده بودند در مجله پرج مطرح نمودند.
آن‌ها در راستای مطالعات خود، از سه داوطلب خواستند به مدت ۴ ساعت در یک اتاق استریل شده بنشینند. (نگران نباشید! به هر یک از آن‌ها یک لپ‌تاپ استریل شده برای سرگرمی نیز داده شد.) تیم تحقیقاتی مادو دریافتند که هر فرد در هر بخش از اتاق که نشسته است، مجموعه‌ی ظروف اطرافش شروع به جمع‌آوری باکتری‌هایی کرده‌اند.
این باکتری‌ها از نظر نوع به افرادی که نزدیک آن محل بودند مرتبط بود. این باکتری‌ها شامل باکتری‌هایی بودند که معمولا در سطح پوست دیده می‌شوند: استافیلوکوکوس اپیدرمیس. همچنین انواعی از فلورنرمال‌های ساکن دهان در اکثر افراد نیز دیده شد: استرپتوکوکوس اورالیس.
ابر میکروبی هر فرد شامل ترکیبی از میکروارگانیسم‌ها است.
میزان آن نیز در هر کس متفاوت است و باز هم باید گفت که این ابرها به قدری منحصر به فرد است که دانشمندان می‌توانند به وسیله‌ی ابری که اطراف یک فرد قرار دارد هویت او را تشخیص دهند.
در آزمایش بعدی، ۵ مورد از ۸ شرکت کننده تنها به خاطر شباهت ابر میکروبی اطرافشان توانستند مشابه‌ هم شناسایی شوند.

ابرهای میکروبی اطراف هر فرد با فرد دیگر متفاوت است

محققان، میکروب‌هایی که درون فیلترهای هوایی هر اتاق جمع شده بود را به سادگی آنالیز کردند.
دو نفر از ۵ نفری که در این آزمایش بودند، به قدری مواد میکروبی تولید کرده بودند که می‌شد با ابر میکروبی اطراف بدن هر فرد که در کانال هوایی اتاق گیر افتاده بود، افراد را شناسایی کرد.
همچنین این افراد بخشی از ابر میکروبی خود را به میز و صندلی اطراف خود منتشر کرده بودند.
اصل مطلب این است که ابرهای میکروبی اطراف هر فرد با فرد دیگر متفاوت است و این می‌تواند در “پزشکی قانونی” مورد استفاده قرار گیرد.
به طور مثال پلیس یا کارآگاه می‌تواند به وسیله‌ی ابر میکروبی اطراف مجرمان آنان را شناسایی کند. یک محدودیت: آن‌ها باید ابتدا ابر میکروبی هر فرد را بدانند. دقیقاً مثل نیاز به اثر انگشت اوّلیه برای مقایسه.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست