مقالات

پیش بینی آب و هوای فضا

نوشته شده توسط محمد محمدی

طوفان مغناطیسی در فضا، می تواند فناوریهای روی زمین را مختل کند، بنابراین عمل “پیش بینی” توسط این فناوری ها به آسانی انجام نخواهد شد.
اما ناسا با فضاپیمای جدیدش می تواند به دانشمندان کمک کند تا بدانند چه نیروهایی پشت این اختلالات آسمانی قرار دارند.

پیش بینی آب و هوا در فضا

در حقیقت پیش بینی آب و هوای فضا می تواند مرز بعدی عمل پیش بینی کردن باشد.
دانشمندان می خواهند بدانند که چگونه نیروهایی که در فضا وجود دارند باعث رخدادن حوادثی از قبیل طوفانهای مغناطیسی می شوند که گاهی می توانند شبکه های برق و سیستم های GPS (سیستم موقعیت یابی جهانی) بر روی زمین را مختل کنند. ناسا “ماموریت چند مقیاس مغناطیسی” خود را در ماه مارس گذشته برای مطالعه “ارتباط مجدد مغناطیسی” (magnetic reconnection ) راه اندازی کرد.

“ارتباط مجدد مغناطیسی” فرآیندی است که در آن، خطوط میدان مغناطیسی ناگهان تغییر ساختار داده و باعث تبدیل ناگهانی بخش اعظمی از انرژی مغناطیسی به انرژی حرارتی شده و یا باعث افزایش شتاب حرکت ذرات باردار موجود در طوفان های خورشیدی می شوند.

“ارتباط مجدد مغناطیسی” یک فاکتور کلیدی از آن چیزی است که دانشمندان به عنوان آب و هوای فضا از آن یاد می کنند؛ که با یک باد متشکل از ذرات طوفانهای خورشیدی شروع می شود.
بیل پاترسون یکی از دانشمندان “ماموریت چند مقیاس مغناطیسی” می گوید در حال حاضر ۴ فضاپیمای یکسان به دور زمین می چرخند تا اثرات این فرآیند فیزیکی را اندازه گیری کنند.
تصور می شود در آب و هوای فضا به جای باران و گردباد، فوران هایی از پلاسمای انرژی یافته توسط این اتصال مجدد مغناطیسی وجود داشته باشد. پدیده آب و هوای فضا حاصل اتصال و عدم اتصال میدان مغناطیسی است که حاصل این اتصال و عدم اتصال آزاد سازی انفجارگونه ی انرژی است.

فضاپیمای ناسا - هواشناسی

این نوع اختلال می تواند در کار کامپیوترهای فضاپیماها اختلال ایجاد کند و حتی شفق شمالی روشن تر را روشن تر کند. اما پیش بینی زمان وقوع آن بسیار سخت خواهد بود و پیش بینی زمان وقوع پدیده ی اتصال مجدد مغناطیسی تکه ای از این پازل است.

+ منبع : نشنال جئوگرافیک

درباره نویسنده

محمد محمدی

دیدگاه شما چیست