اخبار اخبار ایران و جهان

پاییز راز زنده ماندن درختان

نوشته شده توسط پوریا صادقلو

بسیاری از انواع درختان از ریختن برگ های خود به عنوان یک استراتژی برای زنده ماندن در شرایط آب و هوایی سخت استفاده میکنند. در جنگل های معتدل در سراسر نیمکره شمالی، درختان در پاییز در شرایط آب و هوایی سرد، شروع به ریختن برگ های خودمیکنند.
در جنگل های گرمسیری و نیمه گرمسیری، فصل ریختن برگ های درختان در شروع فصل خشک است. درختانی که در بخشی از سال تمام برگ خود را از دست میدهند به عنوان درختان برگریز شناخته میشوند و درختانی که این کار را نمیکنند، همیشه سبز نامیده می شوند.
درختان برگریز مشترک در نیمکره شمالی شامل چندین گونه از خاکستر، آسیا و اقیانوسیه، راش، توس، گیلاس، نارون، درخت گردوی امریکایی، ممرز، افرا، بلوط، صنوبر و بید اند. در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری، درختان برگریز شامل چندین گونه از اقاقیا، بائوباب، سیبا، و گوانکست است.
اغلب درختان برگریز دارای برگ گسترده ای هستند که در آب و هوای سرد و خشک دچار آسیب میشوند. در مقابل، بیشتر درختان همیشه سبز هم در آب و هوای گرم و مرطوب زندگی می کنند که برگ آنها سوزنی شکل است و مقاوم در برابر آب و هوا ی سرد و خشک.
با این حال، استثناهایی در طبیعت وجود دارد مانند درختان سیاه کاج.
ریختن برگ درختان کمک می کند تا آنها بیشتر آب و انرژی خود را حفظ کنند. به عنوان روش های مقابله با آب و هوایی نامساعد، هورمون هایی در درختان باعث روند ریزش برگ میشود. در آغاز فرآیند ریزش، درخت، دوباره مکیدن و جذب مواد مغذی با ارزش را شروع میکند و ذخیره کردن آن را از برگ های خود به ریشه ها منتقل میکند. کلروفیل، رنگدانه ای است که به برگ رنگ سبز میبخشد، یکی از اولین مولکول هایی که در فصل پاییز از پا در میآید همین کلروفیل است. این یکی از دلایلی است که برگ درختان در طول پاییز، قرمز، نارنجی، و رنگ طلا به خود میگیرد. در پایان فرآیند ریزش، زمانی که برگ ریخته شده است، یک لایه محافظ از سلول بر منطقه ای که برگ ریخته است رشد می کند.
همچنین ریختن برگ درختان ممکن است کمک به گرده افشانی و تسریع در رسیدن فصل بهار کند. بدون برگ گرده همراه باد می تواند مسافت های طولانی تر برای سفر و رسیدن به درختان دیگر طی کند.

درباره نویسنده

پوریا صادقلو

دیدگاه شما چیست