مقالات

برگه‌ های رسید به خون آسیب می زنند

نوشته شده توسط علیرضا نجفی پور

مطالعات جدید نشان می‌دهد سیستم‌های دریافت وجه و عرضه‌ی رسید هنگام خرید حتی اگر مبلغ کمی در خود ثبت کرده باشند می‌تواند حداقل از نظر خطرات بهداشتی برای مردم گران تمام شود.
با علمنا همراه باشید تا به بررسی این موضوع بپردازیم.
برگه‌های رسید ممکن است مانند هر برگه‌ دیگری به نظر برسند.
اما این برگه‌ها اغلب با نوعی مواد شیمیایی پوشیده شده‌اند که در هنگام قرارگیری این برگه در معرض حرارت، تغییر رنگ بدهد.
این ترفند شیمیایی باعث می‌شود که بدون نیاز به استفاده از جوهر، برگه‌ی رسید چاپ شود.
یکی از مواد شیمیایی با رنگ متغیر که در کاغذ رسید استفاده می‌شود بیس فنول A است. (bisphenol A)
BPA همچنین در بسیاری از محصولات دیگر نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. تحقیقات نشان می‌دهد که این ماده‌ی شیمیایی می‌تواند از پوست عبور کند و وارد بدن انسان شود. وقتی این کار را انجام داد می‌تواند از هورمون‌های طبیعی که بسیاری از فعالیت‌های بدن را کنترل می‌کنند تقلید کند.
BPA با کانسرها و سرطان‌ها، مرض چاقی و بیماری‌های قبلی- عروقی مرتبط است.
با افزایش نگرانی‌ها در مورد سالم بودن BPA، کمپانی‌های تولید کاغذ به دنبال جایگزین هستند.
باید بدانید که دو نوع از این کاغذها که هم اکنون به عنوان برگه‌ی رسید مورد استفاده قرار می‌گیرند، طبق تحقیقات جدید به همان آسانی BPA می‌توانند وارد بدن شود.
به گفته‌ی کریستینا تایر این مورد، این موضوع نگرانی ها را افزایش داده چرا که هر دو نوع این کاغذها با ریسک سلامتی همراه بودند.
کریستینا تایر، سم‌شناس موسسه‌ی تحقیقاتی علوم بهداشتی و محیط زیست در مورد آثار سموم (poison) بر روی سلامتی تحقیق می‌کند.
یافته‌های جدید او و همکارانش در تاریخ ۲۵ آگوست در Environmental Health Perspectives مطرح شد.
برای پی‌بردن به اینکه چه مواد شیمیایی با رنگ متغیر مورد استفاده قرار می‌گیرند، تایر و همکارانش ۷۷ برگه‌ای را که از صندوق‌داران مختلف گرفته بودند مورد آزمایش قرار دادند. هر برگه‌ی رسید در وهله‌ی اول دارای سه ماده‌ی شیمیایی اساسی است. بعضی از آن‌ها با BPA پوشیده شده بودند، سایر موارد با بیس فنول S (bisphenol S) یا BPS و تعداد دیگری با ماده‌ی شیمیایی مشابهی به نام BPSIP پوشیده شده‌اند. ( اگر دنبال عبارت طولانی آن هستید، نام کامل آن: ۴ – هیدروکسی فنل – ۴ ایزوپروکسی فنیل سولفون است).
ساختار شیمیایی BPS و BPSIP مشابه BPA است. در آزمایش‌ها BPS برخی آثار مشابه‌ی BPA را بر روی حیوانات داشته است.
این ماده نیز هورمون‌ها را تقلید می‌کند و رشد مغز در حیوانات را تغییر می‌دهد.
به گفته‌ی فردریک وام سال “جایگزین کردن BPA با BPS کار بیهوده‌ای است.” وام سال در دانشگاه میسوری کلمبیا به عنوان یک متخصص هورمون‌شناسی مشغول به کار است و در مورد پاسخ بدن به هورمون‌ها در زمان رشد مطالعه می‌کند.
محققان چیزهای کمی در مورد BPSIP فهمیده‌اند و پیش از اینکه در برگه‌های رسید با این ماده مواجه شوند چیزی درباره‌ی آن نمی‌دانستند.
کارخانه‌ها هیچ‌ وقت مجبور به لیست کردن موادی که در محصولات خود از آن استفاده می‌کنند نبوده‌اند، به‌ویژه محصولاتی که خوراکی نیستند.
اعضای تیم “تایر” هم چنین از صندوق‌دارها نمونه‌ی خون و ادرار تهیه کردند. بسیاری از آن‌ها در مایعات بدن خود یک یا چند مورد از مواد شیمیایی با رنگ متغیر را داشتند. که این مواد هم قبل و هم بعد از شیفت کاری آن‌ها پای صندوق مشاهده شد.
وام سال اشاره کرده است که سطح خونی مربوط به هر سه ماده‌ی اندازه‌گیری شده در همان محدوده‌ای بود که BPA در بدن حیوانات آسیب وارد می‌کرد.
۳۲ مورد از رسیدهایی که مورد آزمایش قرار گرفتند دارای BPS بودند که خون صندوق‌دارهای آن نیز دو برابر بیش از بقیه این ماده را داشت.
همچنین بعد از یک شیفت کاری این میزان در ادرار نیز دوبرابر شده بود.
۱۲ مورد از رسیدها نیز پوشیده از ماده‌ی BPSIP بودند، محققان در ادرار این صندوق‌داران چیزی نیافتند اما میزان این ماده در خون آن‌ها بیشتر از حد طبیعی بود.
این ماده‌ی شیمیایی همچنین در ادرار ۲۵ نفر از داوطلبانی که صندوق‌دار نبودند دیده می‌شود.
به گفته‌ی تایر این تحقیق نشان می‌دهد که BPSIP فقط در رسیدها مورد استفاده قرار نمی‌گیرد و محصولات بیشتری از این ماده‌ی شیمیایی استفاده می‌کنند.
در مورد ۳۳ صندوق‌داری که با رسیدهای پوشیده شده از BPA سروکار داشتند، سطح BPA بعد از کار تغییر چندانی نکرده است؛ به گفته‌ی تایر این موضوع نشان دهنده‌ی آن است که مردم روزانه توسط محصولات دیگری مانند ظروف غذایی در معرض این ماده‌ی شیمیایی قرار دارند.

درباره نویسنده

علیرضا نجفی پور

دیدگاه شما چیست