اخبار اخبار ایران و جهان

«نخبگان فردا» به دیدار رهبر انقلاب رفت

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

شرکت‌کنندگان در نهمین همایش ملی «نخبگان فردا» که جمعی از دانشجویان و استعدادهای برتر علمی کشور و روسای جوان شرکت‌های دانش‌بنیان می باشند، صبح امروز (چهارشنبه ۲۲ مهر ماه ۱۳۹۴) با حضور در حسینیه‌ی امام خمینی (ره) با رهبر معظم انقلاب دیدار کردند.
رهبر انقلاب اسلامی در ابتدای سخنان خود، دیدار با جوانان نخبه و مصمم و پرنشاط را امیدآفرین خواندند و با اشاره به ضریب هوشی بالای جوانان نسبت به متوسط جهانی افزودند: از آنجا که جمهوری اسلامی ایران قدرت خود را درون زا می داند، جوانهای هوشمند، متعهد و با استعداد،  از بزرگترین فرصت و ثروت این کشور محسوب می شوند ایشان همچنین شرکت های دانش بنیان را یکی از پایه های اصلی اقتصاد مقاومتی دانستند.
حضرت آیت الله خامنه ای، کسب رتبه برجسته علمی در میان دویست کشور جهان را یکی از ثمرات انقلاب اسلامی خواندند.
ایشان خطاب به جوانان نخبه خاطرنشان کردند: این جایگاه برتر علمی که بدست آورده اید به برکت امنیت کشور نیز بوده است، بنابراین باید قدردان تأمین کنندگان امنیت همچون شهید سردار همدانی باشید.
“ترجیح دادن روحیه جهادی بر روحیه تافته ی جدا بافته بودن” دومین سفارش حضرت آیت الله خامنه ای به جوانان نخبه بود.

برخی اردوهای اروپایی غلط ترین کارهاست
ایشان احساس تافته جدا بافته بودن را یک بیماری شخصیتی است که نباید بگذارید در شما رشد کند و تنها راه مقابله با آن تقویت «روحیه جهادی» و انجام دادن کار با همه توان به عنوان یک وظیفه است و شرکت در اردوهای جهادی یکی از راههای تقویت «روحیه جهادی» می باشد.
ایشان با انتقاد از ادامه اردوهای دانشجویی به برخی کشورهای اروپایی، با وجود هشدارهای قبلی، تأکید کردند: این اردوها یکی از غلط ترین کارها است و اردوهای جهادی بسیار بهتر و شرافتمندانه تر از برگزاری چنین اردوهایی است.
رهبر انقلاب اسلامی در سومین توصیه خود، جوانان نخبه را به ماندن در کشور بجای رفتن به کشورهای بیگانه با برخی ذهنیت های رفاهی، سفارش کردند و گفتند: بجای آنکه خود را در هاضمه بی رحم و آزمند جوامع بیگانه، قرار دهید، سازنده هندسه صحیح سلامت کشور و تضمین کننده مغز و سلسله اعصاب و استخوان بندی جامعه خود باشید.
مرعوب نشدن در برابر غرب، توصیه چهارم رهبر انقلاب اسلامی به استعدادهای برتر علمی کشور بود که در این خصوص گفتند: اگرچه غربی ها در مسائل علمی و فناوری پیشرفتهای زیادی کرده اند اما نباید مرعوب این موضوع شد زیرا توانایی بالقوه جوان ایرانی بسیار بالاتر است و اگر قرار بر مقایسه باشد باید بیش از سه دهه کنونی ایران با بیش از سه دهه آن کشور ها بعد از استقلال آنها، مقایسه شود.

بنیاد نخبگان جدی گرفته شود
ایشان در خصوص بنیاد نخبگان فرمودند این بنیاد یک بنیاد ملی و راهبردی است و نباید وظایف آن به دانشگاهها سپرده شود.
ایشان بنیاد نخبگان را به رصد دائمی خروجی کارها سفارش کردند و گفتند بنیاد نخبگان باید به برنامه ریزی دقیق بمنظور زمینه سازی برای ظهور و بروز عملی توانایی استعدادهای برتر جوان بپردازد؛ همچنین باید برای جوان نخبه زمینه کار و احساس مفید بودن بوجود آید و به ماندن در کشور تشویق شود.
رهبر انقلاب اسلامی، حضرت آیت الله خامنه ای، تسهیل تکمیل فرآیند تحصیلی نخبگان، افزایش روند تشکیل شرکت های دانش بنیان، و ایجاد هسته های علمی در دانشگاهها با محوریت اساتید برجسته، متعهد و انقلابی را از جمله اقدامات لازم برای ادامه حرکت علمی نخبگان دانستند و تأکید کردند: نقش اساتید در هسته های علمی دانشگاهها بسیار مهم است و باید از اساتیدی استفاده شود که معتقد به آبادی و آینده ایران و دلسوز کشور و پایبند به ارزشها و انقلاب باشند.

دستاوردهای علم و فناوری ایران توهم نیست

رهبر انقلاب اسلامی در ادامه سخنان خود در خصوص  عناصر و افرادی که با استفاده از روزنامه ها و مجلات و تریبون ها، دائماً در حال دلسرد کردن مردم و جوانان و نفی پیشرفتهای علمی و دستاوردهای بزرگ کشور هستند؛ هشدار دادند.
رهبر انقلاب اسلامی مسئولان را به مراقبت و هوشیاری در این خصوص فراخواندند و تأکید کردند: پیشرفتهای شگرف علمی کشور در زمینه های نانو، سلول های بنیادی و انرژی هسته ای، توهم نیستند بلکه واقعیاتی هستند که همه دنیا از آنها اطلاع و آگاهی دارند، بنابراین دلسرد کردن جوانان و انکار حرکت عظیم و سریع علم و فناوری، خیانت به کشور است.
پیش از سخنان رهبر انقلاب اسلامی نیز، دکتر ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهور و رئیس بنیاد ملی نخبگان به ارائه گزارشی در خصوص فعالیت های بنیاد ملی نخبگان پرداخت.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست