مقالات

حل مساله در زمان خواب و افزایش عملکرد ریاضی کودکان

نوشته شده توسط هانیه گلرخ

مطالعات جدید نشان داده است که اگر والدین هفته‌ای یک‌ شب به‌جای خواندن داستان قبل از خواب یک مساله ریاضی برای کودکان خود تعریف کنند، بی‌شک مهارت‌های ریاضی کودک به طور قابل توجهی در مقایسه با همسالان خود افزایش می‌یابد. بر اساس گزارش محققان، در طول دوره‌ی ۹ ماهه ‌ی سال تحصیلی، دانش‌آموزانی که قبل از خواب مسائل ریاضی را حل می‌کردند به‌طور میانگین‌، معادل ۳ ماه بیشتر از همسالان خود پیشرفت داشته‌اند. نکته قابل ذکر این است که حتی این روش برای والدینی که از حل مسائل ریاضی وحشت دارند و یا از بحث کردن در زمینه ریاضیات با کودک خود خجالت ‌می‌کشند اثرگذار است. کارشناسان آموزشی نیز با این روش موافق هستند اما معتقدند که تحقیقات بیشتری نسبت به این یافته باید صورت پذیرد تا علت اثرگذاری این استراتژی مشخص شود.
جیمز استیگلر، روانشناس آموزشی در دانشگاه کالیفرنیا، می‌گوید:” من فکر می‌کنم این استراتژی یک یافته فوق‌العاده است.”
اما این فقط یک آغاز است.
آندین روبین نیز که یک ریاضیدان و  مهندس کامپیوتر در TERC  می باشد با این روش موافق است.
او نیز می‌گوید:” من علاقه‌مند هستم که این روش را به‌طور مجزا تحت بررسی قرار دهم  و علت اثرگذاری این استراتژی را بیابم.”
بیلاک، روانشناس دانشگاه شیکاگو و نویسنده‌ی این پروژه،  می‌گوید” اکثر والدین بر این باورند که تنها با خواندن می‌توان به کودک خود کمک کرد تا پیشرفت تحصیلی داشته باشند.”
اما در حقیقت باید گفت که والدین تصور می‌کنند، آموزش ریاضیات منحصر به آموزش در مدرسه است و فرزندان آن‌ها باید در مدرسه ریاضی را آموزش ببینند.
بیلاک همچنین اشاره می‌کند” ما امیدواریم که نتایج تحقیق صورت گرفته این دیدگاه والدین را تغییر بدهد و نشان دهد که صحبت کردن در مورد مسائل ریاضی در خانه می‌تواند اثرگذار باشد.”
بیلاک، سوزان لوین و همکارانش از دانشگاه شیکاگو مطالعه ای در این زمینه بر روی ۵۸۷ دانش‌آموز کلاس اول انجام دادند که این دانش‌آموزان  از ۲۷ مدرسه مختلف و از میان خانواده‌هایی با شرایط مالی متفاوت انتخاب شده بودند.
به هریک از والدین این کودکان تبلتی داده شد و از ۴۲۰ خانواده در خواست شد که قبل از خواب مطالبی مرتبط با  شمارش، اشکال، حساب، کسرها و احتمال را  با استفاده از یک برنامه مستقل به‌نام ریاضی قبل از خواب، برای فرزندان خود نقل کنند.
به  ۱۶۷ خانواده دیگر هم استفاده از برنامه خواندن آموزش داده شد تا با کودکانشان تمرین کنند.
محققان با استفاده از یک آزمون استاندارد، عملکرد ریاضیات همه افراد را در شروع و پایان سال تحصیلی بررسی نمودند.
بیلاک می‌گوید” کودکانی که والدین آنها قبل از خواب به حل مسائل ریاضی پرداخته بودند به نظر می رسد نسبت به همسالان خود ۳ ماه بیشتر از حد معمول آموزش دیده‌اند و باید گفت که در دنیای واقعی این اثری بسیار بزرگ است.”
در نهایت باید دید که چه تکنیکی موجب شده است که این روش بسیار مفید واقع شده باشد. روبین می‌گوید:” چه چیزی باعث می‌شود که کودک چنین پیشرفتی داشته باشد؟ آیا استفاده از این برنامه بر روی iPad این امکان را ایجاد کرده است؟  یا جایگزین کردن این روش با خواندن داستان قبل از خواب؟”
به گفته بیلاک به نظر نمی‌رسد کامپیوتر و یا حتی مجموعه‌ای از کاغذها دلیل این اثرگذاری باشند.
به نظر او کلیدی‌ترین نکته این است که والدین به‌جای خواندن کتاب‌های داستان قبل از خواب، مسائل ریاضی را به طور مکرر و روزمره به کودکان خود انتقال می‌دهند و این خود یک تغییر بزرگ است.

درباره نویسنده

هانیه گلرخ

دیدگاه شما چیست