مقالات

بامبو و صنعت نساجی

نوشته شده توسط هانیه گلرخ

بامبو بی‌نظیرترین منبع طبیعی موجود در جهان بیش از چند قرن است که در حوزه‌های مختلفی مانند آشپزی، ساخت و ساز ، حمل و نقل، پزشکی و منسوجات کاربرد دارد.
بامبو گیاهی سبز با رشدی سریع تکثیر می‌یابد ، در مقابل آفات بسیار مقاوم است و نیازی به مواد شیمیایی ندارد . مقدار کمی آب برای رشد آن کافی است. این گیاه نسبت به پنبه و یا چوب، دی اکسید کربن بیشتری از هوا جذب می‌کند و بیشترین اکسیژن را در محیط زیست آزاد می‌کند.
بامبو گیاهی ۱۰۰درصد طبیعی و زیست تخریب‌پذیر است و انسان‌ها می‌توانند بدون هیچ دغدغه‌ای نسبت به بازیافت آن از این گیاه پرسود بهره ببرند.

حال این گیاه شگفت‌انگیز چه کاربردی در صنعت نساجی دارد؟
با استفاده از فیبر بامبو می‌توان پارچه‌هایی مدرن و استثنایی ساخت و از آن در تولید لباس‌ها، حوله و دستمال‌هایی از جنس بامبو بهره جست. بامبو فیبری بسیار انعطاف‌پذیر و بادوام است که با لمس آن لطافتش را احساس خواهید کرد.
این فیبر در مقایسه با پنبه و پلی‌استر بسیار محکم‌ است.
می‌دانیم که حرارت تولید‌شده در بدن در اثر انجام فعالیت روزانه، منجر به عرق کردن قابل توجهی می شود که قابلیت جذب و انتقال سریع رطوبت یکی از خصوصیات مهم پارچه است که در راحتی پوشش، برای بدن تاثیر زیادی دارد، فیبر بامبو این قابلیت را نیز فراهم می‌کند. پارچه تولید شده از بامبو بسیار نرم، ابریشمی و لطیف است.
ضد حساسیت بودن آن دیگر مشخصه‌ای است که می‌توان به این نوع پارچه‌ها نسبت داد زیرا که الیاف آن سازگار با محیط زیست بوده و پوست شما را تحریک نمی‌کند و همراهی مهربان با پوست شما است. به‌طورکلی می‌توان گفت بامبو راه حلی طبیعی برای افرادی است که از حساس بودن پوست خود رنج می‌برند.
از دیگر قابلیت‌های این نوع الیاف می‌توان به تنظیم حرارتی و تنفسی اشاره کرد به‌طوریکه دیگر شما نگران گرما در فصل تابستان و سرما در فصل زمستان نخواهید بود. همانطور که در بالا اشاره شد بامبو جاذب رطوبت خوبی است این نوع پارچه به راحتی رطوبت پوست را جذب و پخش می‌کند و راحتی را برای شما به ارمغان می‌آورد. محافظ UV مهمترین ومفیدترین ویژگی این فیبر است. هرروزه انسان‌ها تحت تابش فرابنفش قرار می‌گیرند که احتمال مبتلا شدن آن‌ها به سرطان را افزایش می‌دهد. شما با استفاده از این پارچه‌ها به‌آسانی می‌توانید خود را از تابش‌های خورشیدی در امان نگه‌دارید.

درباره نویسنده

هانیه گلرخ

دیدگاه شما چیست