آخرین اخبار دسته‌بندی نشده

دوستی در نوجوانی و سلامتی در بزرگسالی

نوشته شده توسط پوریا صادقلو

دانشمندان یافتند که دوستی قوی در نوجوانی ممکن است به گونه ای نتیجه دهد که در آینده زندگی سالم تری داشته باشید.
پیروی از جمع شاید همیشه کار خوشایندی نباشد ولی پژوهش جدیدی می گوید نوجوانانی که با دوستانشان بیشتر وقت میگذرانند، در بزرگسالی به زندگی سالم تری دست می یابند.
دانشمندان می دانستند که دوستی نزدیک به افزایش سلامت کمک می کند. افراد گوشه گیر بیشتر در معرض امراض قرار میگیرند. این مسئله هم برای جوانان و هم برای بزرگسالان صادق است و مردمی که به جای بودن در کنار دوستانشان, به کار های خود رسیدگی می کنند, ممکن است احساسات ناخوشایندی را داشته باشند، این یافته ها ژوزف آلن و گروهش را بر آن داشت تا روی رفتار نوجوانان تحقیق کنند. آلن روانشناسی در دانشگاه ورجینیا است. گروه او متوجه تجربیاتی در طول سالهای نوجوانی شدند که می توانند روی سلامت بزرگسالی اثر بگذارد.
آنان ۱۷۱ نوجوان از سن ۱۳ سالگی مورد بررسی قرار دادند. آنان با همه نوجوانان به مدت ۵ سال, هر سال مصاحبه میکردند. اما آنها تنها نوجوانانی نبودند که از آنها مصاحبه میشد. دانشمندان همچنان با نزدیک ترین دوستان این نوجوانان صحبت کردند. دوستانشان اطلاعاتی را درباره ی کیفیت دوستی هایشان در اختیار محققان قرار دادند.
آلن و همکارانش بیشتر درباره رابطه ای که نوجوانان با نزدیکترین دوستانشان دارند کنجکاو شدند. از نوجوانان درباره هردو جنبه ی مثبت و منفی دوستیشان سوال شد. دانشمندان همچنین از دوستانشان پرسیدند که اشخاص اصلی چگونه از جمع پیروی می کنند و چقدر به جای این که به کارهای خود برسند با دوستانشان وقت می گذرانند.
همه ی ۱۷۱ نفر دوباره در بزرگسالی در حدود سن ۲۵ ,۲۶ و ۲۷ سالگی مصاحبه شدند. این بار سوالات سلامت کلی هر فرد را مورد بررسی قرار داد. وقتی محققان نتایج را بررسی کردند رابطه قوی بین رفتار نوجوانیشان و سلامتی بزرگسالی پیدا کردند. جوانانی که دوستان نزدیکی داشتند, بزرگسالان سالمتری شدند. پژوهش آنان ۱۹ آگوست مجله علم روانشناسی منتشر شد.
بدین ترتیب نوجوانانی که احساساتشان را در خود نگه میداشتند و آنهایی که بروزشان می دادند تأثیرش روی سلامتی در بزرگسالی میتوانند ببینند. آنهایی که احساساتشان را بروز ندادند بیشتر در معرض بیماری در بزرگسالی بودند. این مسئله این ایده را تایید می کند که دوستی های نوجوانی ( داشتن انسان های دوست قابل اعتماد ) می توانند نقش بزرگی را در آینده ایفا کنند.
در ادامه, پژوهش نشان داد که جوانانی که به جای مستقل و تنها بودن، وقت خود را با دوستانشان می گذرانند، همچنین در دهه سوم زندگی خود سالم تر اند.
این ارتباط همچنین بعد از این که دانشمندان اثرات احتمالی دیگر را روی سلامتی افراد تحقیق میکردند پا برجا بود. در این افراد هیچ مورد دیگری به جز دوستی های نوجوانی، مسئله سلامتی در بزرگسالی را توضیح نداد.
آلن می گوید که وقت گذراندن با جمع می تواند سودمند باشد اما زیان های خود را نیز دارد. جوانانی که بیشتر مستقل بودند در مدرسه و کار بهتر عمل می کنند و فشار دوستان ممکن است در برخی از بچه ها باعث رفتار های پر خطر مثل مصرف دخانیات, الکل و یا مواد مخدر شود.
تارا دوماس روانشناس دانشگاه وسترن کانادا در اونتوریو در لندن می گوید که یافته ها نه تنها جالب هستند, بلکه روی ارزش روابط دوستانه نوجوانی تاکید دارند. اما او می خواهد بداند که چه اتفاقی می افتد زمانی که دوست ها همدیگر را به کار های نا سالم مانند استعمال دخانیات, الکل تشویق می کنند. او می خواهد بداند که آیا اینگونه دوستی ها نیز به سلامتی در بزرگی میانجامند یا خیر.
آلن فهمید که در مواجهه با چنین مواقعی, یک چالش در حال پیشرفت است. او اشاره کرد: ” برآمدن از پس فشار دوستان به راحتی گفتن فقط یک “نه ” نیست “. او اضافه کرد: ” پیدا کردن تعادل در دوستی کلید این ماجراست. نوجوانان نباید از این که موضوع را به راحتی نمی یابند نا امید شوند و والدین نیز باید این فشار ها را از چهره نوجوانان خود در یابند “.

درباره نویسنده

پوریا صادقلو

دیدگاه شما چیست