آخرین اخبار

چگونه خواب هایتان را به یاد آورید!

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

شاید یکی از کار هایی که هر شخص مشتاق به انجام آن باشد، این است که خواب خود را به یاد آورد. اولین کاری که هر شخص باید در راستای این کار انجام دهد، تمرین برای به یاد آوردن رویاها است.
اگر خوابهایتان را به خود یاد آور نشوید حتی اگر یک خواب واضح دیده باشید آنرا فراموش خواهید کرد. و برای اینکه بتوانید در هنگام خواب حس واقعی به رویایتان داشته باشید باید با فضای خواب خود آشنا باشید. برای آنکه در به یاد آوری رویاهایتان موفق باشید باید  هرشب حداقل یک رویا را به خاطر آورید.
خوابیدن کافی اولین گام برای آن است که رویاهای خوبتان را به یاد بیاورید. اگر به مقدار کافی استراحت کرده باشید به آسانی میتوانید بر روی یاد آوری رویایتان  تمرکز کنید و زمان زیادی را برای به خاطر آوردن رویایتان نیاز نخواهید داشت. مزیت دیگر کافی خوابیدن در طول شب این است که هر قسمت از  رویاهایتان طولانی تر وقسمت های مختلف  به هم نزدیک تر می شوند. کوتاه ترین قسمت رویایتان  که تقریبا ۱۰ دقیقه طول میکشد اولین قسمت رویای شما است. در حالیکه پس از ۸ ساعت خواب مدت زمان یک رویا میتواند بین ۴۵ دقیقه الی ۱ ساعت طول بکشد. همه ما هر شب هر ۹۰ دقیقه یک بار یک رویا میبینیم . افرادی که اظهار میکنند که هرگز خواب نمیبینند در واقع خواب هایشان را به خاطر  نمی آورند.
شما ممکن است در هر یک خواب چند رویا با فضاهای مختلف مشاهده کنید. هر رویا توسط یک بیداری کوتاه که اغلب فراموش میشود از رویای دیگر جدا میشود . در میان محققان خواب این موضوع پذیرفته شده است که در صورتی میتوانید رویایتان را به یاد آورید که مستقیما پس از مشاهده ی رویا بیدار شده باشید، نه آنکه به فضای دیگری از خوابتان رفته باشید .
داشتن یک دفترچه کنار تخت خوابتان و ثبت کامل خواب هایی که به یاد می آورید حتی اگر تنها قسمتی از آن را به یاد دارید میتواند مهارت تان را در یاد آوری رویاهایتان بالا ببرد. شروع کنید به نوشتن همه ی خوابهایتان نه فقط آن هایی که کامل به هم چسبیده و یا جالب هستند .حتی اگر تنها چیزی که به یاد می آورید تصویری از یک اتاق است آن را یادداشت کنید .
هنگامی که در طول شب از خواب بیدار میشوید و رویایی را به خاطر می آورید آن را بلافاصله ثبت کنید . اگر این کار را بلافاصله انجام ندهید قطعا کل رویا یا جزئیات  جالب آن را صبح به خاطر نخواهید آورد به نظر میرسد در مغز ما پاک کن هایی برای پاک کردن رویاهایمان وجود دارد که به یاد آوردن خواب را برایمان سخت میکند. بنابراین هرگاه رویایی را به یاد آوردید آن را یادداشت کنید اگر تمایلی برای یادداشت خواب های طولانیتان در ۳ صبح ندارید فقط کلمات کلیدی را یادداشت نمایید. همچنین محتوای دقیق مکالماتتان را در خواب یادداشت کنید چرا که کلمات ناگزیر زودتر فراموش میشوند.
ممکن است همه ی چیزی که شما نیاز دارید تا بتوانید خوابهایتان را بهتر به یاد بیاورید این باشد که شب قبل از خواب به خود یاد آوری کنید که می خواهید صبح تمام رویاهایتان را به یاد بیاورید . همانند اینکه به خود یاد آوری میکنید که صبح چه ساعتی میخواهید از خواب بیدار شوید . این هم میتواند به شما کمک کند که به خود بگویید که شما در طول شب رویا هایی پر معنی و جالب خواهید داشت. دلیل اصلی اینکه رویاهایتان را فراموش میکنید  افکار و نگرانی های روزمره ی شماست. بنابراین اجازه دهید که اولین افکار شما بعد از بیدار شدن فقط این باشد که چه خوابی در طول شب دیده اید قبل از اینکه شروع به نوشتن رویایتان بکنید آن را در ذهنتان مرور کنید و داستانش را برای خود بازگو کنید . موقعیتتان را در رخت خواب تغییر ندهید و در مورد نگرانی های روزمره تان فکر نکنید سرنخ هایتان را به هم مربوط کنید احساسات ، تصاویر و هرچیز دیگری که به یاد دارید و سپس با آن ها داستانی بسازید . هر گاه صحنه ای را به خاطر آوردید تلاش کنید صحنه ی قبل از آن را به خاطر آورید و به همین ترتیب صحنه های قبل تر . با این کار در واقع دارید رویایتان را بر عکس به یاد می آورید . اگر پس از چند دقیقه تنها چیزی که به یاد می آورید فقط حالت روحیتان است آن را یادداشت کنید و اگر هیچ چیز به یاد نمی آورید تلاش کنید یک رویایی را که قبلا داشته اید تصویر سازی کنید و با احساسات فعلیتان تطبیق دهید. نگرانی های کنونیتان را لیست کنید و از خود بپرسید که آیا در مورد این نگرانی ها خواب دیده اید حتی اگر در رخت خوابتان هیچ چیز را به یاد نیاوردید وقایع و صحنه  های روزمره ممکن است آن چیزی را که در خواب دیده اید به شما یاد آوری کند.
اگر فکر میکنید که خوابتان خیلی عمیق میشود یک زنگ هشدار در زمانی که میخواهید خواب ببینید تنظیم کنید . توجه داشته باشید که تقریبا یک رویا در یک بازه نود دقیقه ای اتفاق میفتد پس بهتر است زنگ هشدار شما در بازه های نود دقیقه ای از شروع خوابتان تنظیم شود . هرگاه از خواب بیدار شدید با حفظ موقعیت خود در تخت خواب  سعی کنید  خوابتان را به یاد آورده و سپس یادداشت کنید.
برای اینکه هدفتان را به خودتان یاد آوری کنید و خودتان را در عمق رویاهایتان قرار دهید دفترچه ی خود را باز کنید و رویاهای ثبت شده قبلیتان را در هنگام خواب مطالعه کنید . یادگیری به خاطر آوردن رویاها در ابتدا سخت به نظر میرسد اما اگر تمرین کنید تقریبا پیشرفت میکنید حتی ممکن است هرشب چهار رویا یا بیشتر را به خاطر بیاورید وقتی به این مرحله برسید دیگر نیازی به یادداشت تمام خواب های خود ندارید فقط کافی است خواب های مهمتان را یادداشت کنید . و اینکه با فضای خواب هایتان آشنا میشوید و یاد آوری رویاهایتان برایتان آسان تر میشود و حتی در موقع دیدن رویا متوجه میشوید که در حالت خواب هستید و میتوانید دنیای رویاهایتان را وقتی هنوز در خواب هستید کشف کنید.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست