آخرین اخبار دسته‌بندی نشده

مالاریا باز هم نوبل آفرید

نوشته شده توسط پوریا صادقلو

در سال ۱۹۰۲ جایزه ی نوبل پزشکی به سر رونالد راس اهدا شد. علت اهدا شدن جایزه نوبل به رونالد راس چیزی نبود جز تحقیق درباره ی عامل بیماری مالاریا.
گرچه در سال ۱۸۸۰ دکتر چارلز لاوران عامل بیماری و نیز نقش پشه در انتقال این بیماری را کشف نموده بود اما تحقیقات راس در این زمینه و نیز درباره نحوه از بین بردن پشه بود تا بتواند بیماری مالاریا را کنترل نماید به همین دلیل راس انواع پشه‏ها را جمع‏آوری می‏کرد و پس از شناسایى اعضای بدن آن‏ها، سرانجام در سال ۱۸۹۷م، عامل بیماری مالاریا را در نوعی پشه موسوم به آنوفل میابد. پس از این کشف، مالاریا از صورت یک بیماری کشنده خارج شد و امکان جلوگیری از ابتلا و شیوع آن ممکن گردید. خدمت راس در کشف عامل بیماری مالاریا و تلاش در جهت پیشگیری و درمان این بیماری، باعث نجات جان بسیاری از انسان‏ها گردید و به جهت تحقیقات ارزنده این محقق انگلیسی، جایزه نوبل پزشکی و فیزیولوژی در سال ۱۹۰۲م به راس اعطا شد.
حال که زمانی نزدیک به یک قرن از اهدای جایزه نوبل درباره ی عامل بیماری مالاریا میگذرد، قسمتی از جایزه نوبل پزشکی امسال (۲۰۱۵) نیز به تو یویو دانشمندی چینی میرسد برای کشف روش نوین برای درمان مالاریا.

درباره نویسنده

پوریا صادقلو

دیدگاه شما چیست