اخبار اخبار ایران و جهان

“تو” و آزمایشات روی کینگو

نوشته شده توسط پوریا صادقلو

امروز ۵ اکتبر ۲۰۱۵ تو یویو یکی از برندگان نوبل پزشکی بود.
“تو” و تیمش متون اقوام گذشتگان، برای درمان های احتمالی مالاریا را جست و جو کردند.
تیم او ۲۰۰۰ دستور العمل از ۶۴۰ گیاه را مورد بررسی قرار دادند.
یکی از این گیاهان مهم “کینگو” نام دارد که داروساز های چینی برای هزاران سال است که از آن برای درمان بسیاری از بیماری ها استفاده میکنند. استفاده های اولیه این گیاه در قدیم برای درمان بیماری بواسیر بوده است. متن قدیمی دیگری این گیاه را به عنوان درمانی برای تب معرفی کرده است.
بسیاری از مقدمات آزمایشات “تو” بر پایه ی استخراج از گیاه کینگو بوده است. بعد از آزمایش فرمول ها به روش های مختلف شامل جوشاندن و استخراج الکل، “تو” دریافت که برخی از مشتقات کینگو در غیر فعال کردن انگل ها در موش های آزمایشگاهی مبتلا به انگل در پژوهشات اولیه موثر اند.
اما نتایج در آزمایشات بعدی تکرار نشد. این موضوع باعث سر در گمی “تو” شد. کینگو یکی از انتخاب های قطعی بود اگر فقط مشاهدات اولیه تکرار میشدند.
بعد از این که نتایج آزمایشات به هم شبیه نبودند, “تو” شروع به بازبینی کرد.
“تو” در این باره گفت: “من مجبور بودم تمام منابع ممکن را بازبینی کنم و تعداد زیادی از آزمایشات را دوباره انجام دهم. متأسفانه اکثر این آزمایشات جواب منفی دادند.” اما بعد از این ماجرا “تو” جمله ای در آرشیو پزشکی خواند مبنی بر اینکه دستورالعمل دیگری برای استفاده ازاین گیاه وجود دارد. دستور العمل به شرح زیر بود که باید یک دسته کینگو را خیس کرد, آب آن را گرفته و تمام آن را نوشید. این ایده برای تو ایجاد شد که  گرم شدن این گیاه برای گرفتن مشتقات آن ممکن است اجزای فعال آن را نابود کند و دمای پایین تر ممکن است برای نگه داشتن خواص آن الزامی باشد.
“تو” می گوید : ” این یک انقلاب بزرگ بود. با این فرض در ذهنم, آزمایشی را طراحی کردم که مشتقات این گیاه را با استفاده از محلولی با نقطه جوش پایین تر جدا کند و همچنین جداسازی مشتقات به دو دسته اسیدی و خنثی انجام شود. در نهایت ما از این کار نتیجه ی ۱۰۰% در برابر انگل ها در هر دو نمونه موش و میمون در اکتبر ۱۹۷۱ گرفتیم.”
البته کینگو نام عمومی این گیاه است و ۶ نوع مختلف آن, مواد شیمیایی مختلف با تأثیرات مختلف برای درمان مالاریا دارد.
در همان دستورالعل به هیچ وجه ذکر نشده بود که کدام نوع از این گیاه یا چه قسمتی از آن (برگ, ساقه یا ریشه ) استفاده شود.
“تو” کشف کرد که فقط برگ تازه آن آرتمیسین در خود دارد.

درباره نویسنده

پوریا صادقلو

دیدگاه شما چیست