آخرین اخبار

حلزون هایی کوچتر از سوراخ سوزن!!

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

اگر تا به حال سبزی پاک کرده باشید یا اینکه مشغول تماشای پاک کردن سبزی بوده باشید، در بیشتر مواقع وجود جانوری با بدنی شبیه ژله و صدفی در پشت، نگاه شما را به سمت خود جلب کرده است که نام این موجود دوست داشتنی چیزی نیست جز حلزون.
ولی اندازه ی همه ی آن ها به اندازه ای نیست که اکثر ما از نزدیک دیده ایم. گونه ای از حلزون ها وجود دارند که در مقیاس حلزون ها بسیار غول پیکر اند. این گونه که در آفریقا یافت می شود به ببر حلزون ها معروف است، جزو بزرگترین حلزوهای دنیاست و لاک آن تا عرض ۱۸ سانتیمتر رشد می کند. این حلزون که نمونه های زیادی از آن در جنگلهای غنا وجود دارد می تواند سالانه تا ۱۲۰۰ عدد تخم بگذارد و تعداد زیادی از آنها در این منطقه یافت می شود که البته مثل حلزون های کوچکتر، آرام و بی صدا و بی آزار هستند.

n00042209-r-b-003اطلاعات برای یافتن بزرگترین حلزون ها بسیار ساده تر از یافتن کوچکترین حلزون ها بود، تا اینکه چندی پیش در مقاله ای که در مجله ی زوکی  منتشر شد محققان از  کشف “میکروحلزون” هایی در چین خبر دادند. یافتن حلزون هایی که ۱۰ تا از آنها در کنار هم میتوانند در سوراخ سوزنی جا شوند. اما در درون این صدف های کوچک خاکستری رنگ هیچ موجود زنده ای یافت نشد. در این تحقیق دانشمندان هفت نمونه ی جدید حلزون خاکی را  کشف کردند. کوچکترین نمونه ۰٫۸۶ میلیمتر و نمونه دیگر حدوداٌ ۰٫۸۷ میلیمتر طول دارد.

99771_web

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست