مقالات

چپ دستها

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

شاید تا به امروز داستان های عجیب و جالب یا حتی باور نکردنی زیادی درمورد چپ دست ها و راست دست ها شنیده ایم مثلا اینکه در قدیم چپ دستی را عیب و ایراد می دانستند یا مردهای ژاپنی حق داشتند زن چپ دستشان را طلاق دهند و اینکه  اسکیموها فکر می کردند که چپ دست ها جادوگرند و در آخر اینکه در زبان لاتینی چپ را Sinister می گفتند که به معنی شوم، نحس و  بد یمن است و دیگر مطالبی که در این نوشته نیازی به عنوان آنها نیست . حال این نوشته مجالیست که به چند حقیقت جالب درمورد چپ دست ها اشاره کنیم .

آیا چپ دستی یک صفت یا خصیصه ی ژنتیکی است؟

حدود ۵تا ۱۵ درصد افراد چپ دست هستند که تحقیقات نشان داده است ، در صورتی که پدر و مادر راست دست باشند ، امکان چپ دست شدن فرزندشان ۱۰ درصد و در صورتی که هر دو چپ دست باشند ، امکان چپ دست شدن فرزندشان ۴۰ درصد است. در هر حال هنوز هیچ گونه ارتباط ژنتیکی برای چپ دستی کشف نشده است. علاوه بر این چپ دستی نمی تواند به طور کامل ارثی و ژنتیکی باشد. عوامل محیطی، رشد و نمو و حتی شرایط اجتماعی و فرهنگی هم در آن دخالت دارند. وجود هورمون مردانه تستسترون در مقادیر زیاد ، فعالیت بخش راست مغز و سمت چپ بدن را بیشتر می کند و این یکی از دلایل آمار بالاتر چپ دستی در جنس مذکر است.
جالب است بدانیم، چپ دستی در بعضی نقاط جهان ، مانند شرق اروپا ، جنوب و جنوب شرقی آسیا بیشتر از نقاط دیگر به چشم می خورد.
روشن است که چپ دست ها در اقلیت هستند و این گاهی اوقات برایشان گران تمام می شود. یعنی در رفتار با آنها ، نوعی تبعیض پیش می آید.  وسایل مختلف را علی القاعده برای راست دست ها می سازند، از وسایل آشپزخانه و قیچی گرفته تا keyboard و…،
حتی سلام نظامی، دست دادن و… همه باید با دست راست باشد. در آزمون ها هم تمامی صندلی ها را برای راست دست ها تهیه کرده اند.
اما با توجه به تحقیق منتشر شده در مجله ی آمریکایی روانشناسی، افراد چپ دست خلاق تر از افراد راست دست هستند. همچنین افراد چپ دست دارای تفکر واگرای بهتری هستند یعنی توانایی ارائه ی راه حل های بهتر و بیشتری را برای حل مسئله دارند.
اما حقایق کمتر شناخته شده ای درباره ی چپ دست ها:
* احتمال چپ دستی در مردان دو برابر زن ها می باشد.
* احتمال نابغه بودن چپ دست ها بیشتر است – ۲۰ درصد اعضای ( MENSA انجمن افراد باهوش) چپ دست هستند.
*طبق یک بررسی انجام شده مردان چپ دستی که وارد دانشگاه می شوند به طور متوسط ۱۵ درصد از همتایان راست دست خود و درصورت فارغ التحصیلی ۲۶ درصد ثروتمندتر می باشند.
* احتمال اعتیاد به الکل افراد چپ دست سه برابر افراد راست دست می باشد.
* بنا به یافته ی روانشناسان دانشگاه کویین، گربه های مونث بیشتر راست چنگال و گربه های مذکر بیشتر چپ چنگال هستند.
* بنا به پژوهش انجام شده توسط دکتر نیک چربین، چپ دست ها در رویارویی با هیجانات بهتر از همتایان راست دست خود هستند، به این دلیل به طور ذاتی در بازیهای ویدئویی عملکرد خوبی دارند.
* طبق آمار، با افزایش سن مادر، احتمال تولد بچه ی چپ دست بیشتر است.
*افراد چپ دست ۴ تا ۵ ماه دیرتر از افراد راست دست به بلوغ می رسند.
* زندگی در دنیای راست دست ها : فقط ۵۰ درصد افراد چپ دست از دست چپ خود برای کنترل ماوس استفاده می کنند. همچنین ۶۸ درصد آنها هنگام استفاده از قیچی از دست راست خود استفاده می کنند و ۷۴ درصد هم سر سفره چاقو را با دست راست خود می گیرند.
* چهار طراح از ۵ طراح کامپیوترهای Mac، و از ۵ رئیس جمهور آخر ایالات متحده ۳ نفر چپ دست هستند.
*با توجه به پژوهش ها، طول عمر افراد چپ دست به طور متوسط ۹ سال کمتر از راست دست ها می باشد.

به نظرتان چپ دست ها را چطور می شود شناخت؟

غالب مهارت های شناختی نشان داده، چپ دست ها به وظایفی که به تجسم فکری و ذهنی اشیا مربوط است مسلط ترند و شاید به همین دلیل، شطرنج بازان چپ دست موفقیت بیشتری به دست می آورند.
برای افراد چپ دست ، جهت طبیعی گردش ، بر خلاف جهت عقربه های ساعت است. مطالعه بر روی کودکان چپ دست نشان می دهد که آنها تمایل بیشتری به آفرینش و خلق اشیا دارند. همچنان قدرتشان در یادگیری مطالب شفاهی و ریاضیات بیشتر است. تحقیقات جدید می گوید ، سرعت تفکر در افراد چپ دست هنگام انجام کارهایی مانند بازی ها رایانه ای و حرکات ورزشی ، سریع تر از افراد راست دست است.
محققان استرالیایی در مطالعه ای جدید اعلام کرده اند که انتقال اطلاعات میان دو نیم کره راست و چپ مغز افراد چپ دست سریع تر صورت می گیرد و این مسئله موجب می شود ، چپ دست ها هنگام انجام کار هایی که با اعضای هر دو طرف بدن سروکار دارد ، کارآیی بالاتری از خود نشان دهند.

یک چپ دست معروف و نکته ای جالب

لئوناردو داوینچی ، نقاش و مخترع چپ دست،  تمام یادداشت های شخصی خود را از سمت راست به چپ ( برعکس نوشته های لاتین) می نوشت. با این کار خواننده ها مجبور بودند برای خواندن دست خط او از یک آینه استفاده کنند!

چپ دستان معروف دنیا

نوشاد عالمیان (یکی از چهره‌های موفق تنیس‌ روی میز ایران )، امیر انصار( نخستین مدیر روابط عمومی الکترونیک ایران)،گاندی ،افلاطون ،ارسطو ، چارلی چاپلین، اسحاق نیوتن،بتهوون ،باخ ،لئوناردو داوینچی ،میکل‌آنژ ،پیکاسو ،شکسپیر ،فریدریش نیچه ،بیل گیتس و جرج مایکل را می توان به عنوان چپ دستان نامی جهان نام برد .

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست