دسته‌بندی نشده

نشست خبری موزه علم و فناوری کشور

رییس موزه علم و فناوری کشور
نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

به گزارش خبرنگار علمنا، در نشست خبری که صبح امروز در موزه علم و فناوری ایران برگزار شد، سیف الله جلیلی فلسفه وجودی این نوع موزه ها را ترویج و همگام سازی علم و فناوری برای عموم مردم دانست.

رییس موزه علم و فناوری در ابتدای این نشست خبری بیان کرد: جرقه تاسیس این موزه از سال ۱۳۵۶ زده شد اما حدود ۳۰ سال به تعویق افتاد تا اینکه در نهایت در سال ۱۳۸۴ اساسنامه این موزه تصویب شد و ۶ سال بعد اولین گالری در این موزه تاسیس شد. در همه جای دنیا مراکزی تحت عنوان مراکز علم هست که اولین مرکز در سال ۱۸۸۸ در برلین آلمان تاسیس شد که تعداد آن روز به روز در حال افزایش است و نقش این مراکز، ارتباط مردم با علوم تکنولوژی عصر خود هست.

جلیلی در ادامه گفت از ابتدای کار تا الان فعالیت های خوبی انجام شده که می توان به عنوان نمونه به گالری هایی نظیر، گالری علم، گالری از موس تا موبایل و گالری فعالیت های بومی یعنی نمایشگاهی از آثار قدیمی که مورد استفاده مردم قرار می گرفته مثل آسیاب بادی اشاره کرد.

رییس موزه علم و فناوری در ادامه متذکر شد آنچه در این موزه مورد مشاهده قرار می گیرد، همه بازسازی وسایلی است که در گذشتگان دور ساخته و مورد استفاده قرار میگرفته و ما توانسته ایم با وسایلی که در دست داشته ایم آنها را در اندازه کوچک بسازیم تا مورد مشاهده عموم مردم قرار گیرد.

جلیلی در ادامه به افتتاحیه دو گالری با عنوان های انرژی های نو و ابزار جراحی در ۱۶ اردیبهشت ماه اشاره کرد که هدف از راه اندازی گالری اول را شناساندن انرژی های نو و این موضوع که سوخت های فسیلی در حال اتمام است و باید جایگزینی برای این کار داشته باشیم و گالری دوم را با توجه به سابقه طولانی طب در ایران و نشان دادن ابزار جراحی به مردم دانست.

رییس موزه علم و فناوری از برنامه های اصلی امسال موزه به تاسیس چهار گالری و دو کنفرانس اشاره کرد.

گالری از چرتکه تا کامپیوتر، گالری نجوم، گالری ارتباطات و گالری هوا و فضا عناوین این ۴ گالری است. و از برنامه های سال آینده این مرکز راه اندازی دو گالری شیمی و گالری جهان ما است، که برای تاسیس گالری ارتباطات با سازمان صدا و سیما، و برای گالری هوا و فضا با سازمان مربوطه آن ارتباط برقرار نموده اند.

جلیلی در ادامه گفت: در آبان ماه امسال دو برنامه با عنوان جشنواره علم و عامه و پنجمین همایش جامعه پایدار و جایگاه موزه ها در ترویج علم سبز برگزار خواهد شد و علت برگزاری این همایش دغدغه مشترک ما برای محیط زیست و فرهنگ سازی است.

رییس موزه علم و فناوری در پایان خاطر نشان کرد در سال گذشته به طور میانگین روزانه ۳۰۰ نفر بازدیدکننده از موزه و در کل ۵۰۰۰۰ نفر بازدید کننده در طی سال ۹۳ داشته ایم که حدود ۷۵ درصد آن دانش آموزان و دانشجویان و ۲۵ درصد آن عامه مردم بودند و سعی داریم که این تعداد را در سال جاری به صورت چشمگیری افزایش دهیم.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست