دسته‌بندی نشده

نبرد خفاش ها

نبرد خفاش ها
نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

ابتدا توضیح مختصری از این مطلب : خفاش‎های بدون دم مکزیکی در جنگ‎های صوتی مبارزه می‎کنند و سیگنال‎های انعکاس‎های یکدیگر را در رقابت برای شکار پروانه‎ها در شب، پارازیتی می‎کنند. خفاش‎های بدون دم مکزیکی صداهای وا وا کوتاهی ایجاد می‎کنند که در فرکانس‎های صوتی یکدیگر که برای قورت دادن پروانه‎ها در شب از آنها استفاده می‎کنند، اختلال ایجاد می‎کند.

تاداریدا برزیلی مانند دیگر خفاش‎های شکاری هوایی، طعمه‎های خود را با فرستادن صداهای کوچک و گوش دادن به پژواک قوی از پروانه‎ها مشخص می‎کند. آرون کورکوران، از دانشگاه ویک فارست در وینستون سالم نیویورک، صداهای خفاش‎های دیگر را زمانیکه صداهای آژیرمانند عجیب و مبهم متوالی که نشان می‎داد خفاش‎های بدون دم به یکدیگر پارازیت می‎اندازند را برداشت می‎کرد، ضبط کرد. او با ایستادن بر روی یک داربست با یک نورافکن برای تماشای شکار خفاش‎های وحشی بدون دم و همچنین با پخش صداهای پارازیتی ضبط شده، متوجه شد که صداهای به موقع می‎تواند تا ۸۵٫۹ درصد تلاش‎ها برای شکار پروانه‎ها را خنثی کند. کورکوران می‎گوید این نشانه اولین نمونه از یک انعکاس حیوانی است که هم نوع خودش را به طور معمول دچار اختلال می‎کند.

 

خنثی کردن
سه ویدیو کلیپ از خفاش‌های بدون دم مکزیکی (شکل‎های سفید بزرگتر) در شب که حشرات (شکل‎های سفید کوچکتر) را شکار می‎کنند ضبط شده است. اولین ویدیو یک شکار موفق هوایی را نشان می‎دهد و بقیه ویدیو‎ها نشان می‎دهد که چگونه صداهای پارازیتی تلاش‎ها را خنثی می‎کند. (ویدیو و صوت به یک بیستم سرعت نرمال آهسته شده‎اند)

 

سیگنال‎های پارازیتی خفاش
صداهای انعکاسی خفاش‎های بدون دم مکزیکی با نزدیک شدن شکار به آنها سریع می‎شوند (صداها به یک بیستم صدای نرمال آهسته شده‎اند)

صداهای پارازیتی خفاش معمولا رقیب را از درک کردن خوب صداهای انعکاسیش برای یک حمله خوب به طعمه، دور نگه می‎دارد. (صداها به یک بیستم صدای نرمال آهسته شده‎اند)

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست