اخبار اخبار ایران و جهان

کنفرانس شسکت

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

امروز پنجشنبه ۲۳ مرداد ماه ۹۳ ساعت ۸ صبح در تهران، کنفرانس شکست برگزار شد. آن طور که در شرح کوتاه این کنفرانس آمده بود به شرح ذیل است:
“کنفرانس شکست یک سمینار یک روزه مخصوص کارآفرینان ، سرمایه گذاران ، توسعه دهندگان و طراحان برای شناخت اشتباهات خود و دیگران و آماده شدن برای حرکت در مسیر موفقیت است.”
این کنفرانس یک ابتکار در موضوع برگزاری کنفرانس ها و همایش ها بود، و تیم برگزار کننده از ابتدا تا انتهای مراسم را به خوبی توانستند مدیریت کنند، یکی از نکات قابل تامل در این کنفرانس حضور بسیاری از چهره های مشهور در حوزه فضای مجازی بود. شاید آنها هم برای چشیدن مزه نخستین کنفرانس شکست بود که در سالن سازمان مدیریت صنعتی گردهم آمده بودند.
اما در این کنفرانس که واقعا باید به برگزار کنندگان آن از هر حیث خسته نباشید گفت، مشکلاتی نیز به چشم خورد که ما در اینجا برای رفع این نواقص در کنفرانس های بعدی خواهیم پرداخت.
یکی از نخستین مشکلات موجود در این کنفرانس نبود امکان برقرای ارتباط با اینترنت در فضای سالن کنفرانس بود که براستی کار را برای ما خبرنگاران سخت کرد. البته این امر متاسفانه به یک نقص عادی در همایش ها و کنفرانس ها تبدیل گردیده است؛ که البته انتظار می رود در چنین کنفرانس هایی که مخاطب اصلی افراد حوزه وب هستند تامین اینترنت سالن یکی از واجبات باشد.
اما در میان سخنرانان امروز که به سخنرانی پرداختند، مانی قاسمی که امروزه با وبلاگ دیجیاتو فعال شده است، برخی حرفهایی زد که شاید به مذاق برگزار کنندگان خوش نیاید که البته صحبتهای وی با توجه به تجربه خوب او در حوزه IT به دور از واقعیت نیز نبود.
مانی قاسمی سعی کرد به مسئولان برگزاری این کنفرانس بفهماند در کشور ما برگزاری چنین کنفرانس هایی به تنهایی خود با نتیجه شکست مواجه می شوند.
این یعنی ما به یک زیرساخت فرهنگی هم در این مقوله احتیاج داریم.
در جایی که او یادآور شد از دوران کودکی پس از هر شکست یا ناکامی به ما جمله فدای سرت را می آموزند، یکی از طلایی ترین جملات صحبت های وی و شاید حتی در تمام کنفرانس امروز بود.
او نکته جالب دیگری را نیز بیان کرد و آن هم تبعات شکست ها بود و شاید نابخشوده شدن آنها، بدین معنی که گاهی ما خود را به خاطر ناکامی بدست آمده مان میبخشیم اما هرگز حق نداریم تبعاتی را که بابت آن شکست، خود، دوستان، شرکا و حتی جامعه را در بر می گیرد فراموش کنیم.
براستی که مقوله درس آموزی از شکست یک بحث بسیار مهم و کلیدی است که البته برگزارکنندگان این کنفرانس به دنبال آن بودند.
اما شاید در چیدمان و خروجی گرفتن کمی مشکل داشتند که البته به دلیل نخستین بار برگزار شدن آن، آن هم در کشور ما به دلیل بعضا برداشت های غلط ما از کلمه شکست و کمبود فرهنگ پذیرش شکست در جامعه ما جای تعجب نداشته باشد.
در قسمتی از این کنفرانس نیز شاهین طبری از داشته هایش گفت و بالا و پایین شدن های شرکتش و مهم تر اینکه از جادوی کار گروهی با آرزو ها و اهداف مشترک برای مدعوین سخنرانی کرد.
اگر در بخش هایی کمی تغییر داده می شد شاید این کنفرانس را می شد با کمترین اتلاف وقت و طبق برنامه ریزی به پایان برد.
در این میان بودند در سخنرانان این همایش که حتی اگر تغییر در انتخاب آنها صورت می گرفت به بدنه کنفرانس هیچ آسیبی وارد نمی کرد به طور مثال : حضور سرکار خانم جلیل ثانی و سهیل مظلوم در این کنفرانس شاید کمی نامانوس بود، البته نه اینکه ارتباطی میان آنان و این کنفرانس نبود، بلکه در این میان اگر فرصت سخنرانی آنان به سخنرانانی همچون آیدین نامدار دیگر سخنران این کنفرانس اختصاص می یافت، افراد می توانستند پای صحبت های یک مشاور خوب در حوزه تجارت الکترونیک بنشینند که قطع به یقین با تعداد زیادی از فعالان این حوزه که دچار مشکلات متعدد و بعضا شکست نیز شده بودند در ارتباط بوده و می توانست از نسخه های تجویزی برای آنها به مدعوین بگوید. همچنین دکتر یوسف پور یکی دیگر از سخنرانان این همایش که از شواهد نیز مشخص بود در دقایق آخر هماهنگی در خصوص حضورشان در این کنفرانس صورت گرفته بود نتوانسته بود حتی اسلایدی برای این کنفرانس حاضر نماید. اما حضار در نتیجه گیری کلی امیر وهوشی را سخنران برتر معرفی کردند که یکی از افراد پرسابقه در حوزه کسب و کار الکترونیکی نیز به شمار می آید.
در این میان باید به اجرای خوب مهدی سروری مجری برنامه به روز که در شبکه سه نیز پخش می گردد اشاره نمود.
در مجموع؛ ماهیت برگزاری، هدف، سخنرانان، مکان برگزاری و نحوه اطلاع رسانی این کنفرانس نمره قبولی را از مخاطب خود با نمره ای بالا دریافت کرد.
باید منتظر کارهای خوب و ایده های جذاب بعدی برگزار کنندگان این کنفرانس بود.

تا بعد

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست